چطور پرسلن و آلیاژ با هم باند می شوند

چطور پرسلن و آلیاژ با هم باند می‌شوند

چطور پرسلن و متال با هم باند می شوند

پرسلن و آلیاژ چگونه با هم باند می‌شوند؟

پارامترهای مختلفی وجود دارد که آن‌ها را برای شما می‌گویم و یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین عواملی که در باند شدن بین پرسلن و آلیاژ وجود دارد، کاملاً در ویدئو انتهای مقاله برای شما توضیح می‌دهم.

در باند شدن بین پرسلن و آلیاژ سه عامل وجود دارد که یکی از آن‌ها گیر مکانیکی است. در واقع، با پرداخت صحیح فریم‌ورک‌های ما توسط فرزهای متال، می‌توانیم با خشونتی که روی سطح فریم ایجاد می‌کنیم، آن خشونت منظمی که روی سطح فریم ما ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد گیر مکانیکی بشود. البته sandblast کردن با ذرات اکسید آلومینیوم می‌تواند باندی بسیار قوی بین متال و اوپک ما ایجاد کند. در حقیقت، گیر کردن سرامیک در ناهمواری‌های منظم میکروسکوپی می‌تواند آن گیر را برای ما ایجاد کند که افزایش سطح ایجاد می‌کند. آن افزایش سطح که روی سطح فریم ماست، باعث گیر مکانیکی خواهد شد. این افزایش سطح قاعدتاً می‌تواند باعث باند شیمیایی بسیار قوی‌تری در بین سرامیک و متال ما باشد.

دومین عامل، نیروی فشاری یا همان CTE است، یعنی آن ضریب انبساط حرارتی که بین سرامیک و متال وجود دارد. یعنی ما انتخاب درستی از سرامیک و آلیاژمان داشته باشیم.

ان‌شاءالله در یک ویدئو جداگانه کاملاً راجع به این موضوع برای شما توضیح خواهم داد.

سومین و مهم‌ترین و اصلی‌ترین باندی که بین پرسلن و آلیاژ وجود دارد، باند شیمیایی است که اساس این نوع باند بر لایه‌ی کنترل‌شده از اکسید بر روی سطح فریم است.

در واقع، اکسیدهای مشابهی که روی سطح فریم هستند، با اکسیدهای مشابهی که در اوپک وجود دارد، کاملاً با هم باند می‌شوند. در واقع، وقتی فلز در مجاورت با هوا قرار می‌گیرد، آن عناصری که داخل آلیاژ است، عناصری مثل آهن، قلع، طلا، به طرف سطح فلز می‌آیند و آن عناصر باعث تشکیل اکسید خواهند شد. بگذارید یک مثال برای شما بگویم، ما همیشه می‌گوییم در روکش‌هایی که قرار است با طلا ساخته بشود و روی آن سرامیک قرار بگیرد، حتماً از آلیاژهای طلا استفاده کنید. چون آلیاژهای طلا باندینگ بسیار قوی‌تری نسبت به طلای خالص دارند. چون طلای خالص عناصری ندارد که باعث تشکیل اکسید روی سطح بشود.

اگر ملاحظه کرده باشید، می‌گویند آلیاژهای بریلیوم یا non-beryllium و اینکه بریلیوم‌دارها طرفداران زیادی بین تکنیسین‌های عزیزمان دارند. چرا؟ به این خاطر که بریلیومی که داخل آلیاژ وجود دارد، لایه‌ای اکسید را کنترل می‌کند. اگر این لایه‌ی اکسید کنترل‌شده نباشد و ضخامت زیادی داشته باشد، خود این ضخامت زیاد می‌تواند باعث پریدگی چینی بر روی فریم ما باشد.

سه‌تا از عواملی که برای باند شدن بین پرسلن و آلیاژ وجود داشت، کاملاً برای شما توضیح دادم.

خوشحال می‌شوم نظرت را در مورد این محتوای تخصصی بدونم. پایین می‌توانی برام کامنت بگذاری حتماً پاسخ می‌دهم. با آرزوی موفقیت برای تمام پروتزیست های عزیز

ویدیوی آموزشی چطور پرسلن و آلیاژ با هم باند می‌شوند

چطور پرسلن و متال با هم باند می شوند
نمایش ویدیو درباره چطور پرسلن و متال با هم باند می شوند

هرآنچه سؤال یا مُشکلی در ارتباط با این مقاله دارید از طریق دیدگاه در میان بُگذارید، دیدگاه شما بدون پاسخ نخواهد ماند.

زینب رحیم زاده

زینب رحیم زاده

تکنسین پروتزهای دندانی

عاشق آلبالو یخ زده با نمک، کار و خانواده: بیش از ۱۵ ساله در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به‌ویژه ایمپلنت و زیبایی فعالیت می‌کنم. تلاش می‌کنیم تا وب‌سایت های دنت محیط مفید و اثربخشی برای دندان‌پزشکان و دندان‌سازان کشورم باشد.

  • اگر به‌دنبال همکاری با لابراتوار حرفه‌ای هستید، همین الان تماس بگیرید
لطفا به این مقاله امتیاز دهید
[ راست کمترین و چپ بیشترین امتیاز ]
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
× ارتباط از طریق واتس‌اَپ