آموزش دندانسازی

همه چیز درباره آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده

آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده
آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده

7 سوال متداول علاقه مندان به آموزش دندانسازی چیست؟

مقدمه

در این سال‌ها که علاوه بر فعالیت در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به آموزش دندانسازی نیز مشغول بودم، افراد علاقه‌مند به حرفه دندانسازی تماس می‌گرفتند و سؤالاتی داشتند که سعی می‌کنم چند مورد بارز آن را در این مقاله مطرح و تا حد امکان پاسخ بدهم. با من همراه باشید

دندانساز کیست؟

دندانساز کیست و چه کاری انجام میدهد
آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده
وظیفه و شغل یک دندانساز بدین ترتیب است که پس از اینکه دندانپزشک از بیمار قالب گیری کرد و این قالب را برای لابراتوار ارسال کرد، دندانساز بایستی بر اساس طرح درمان و نظر دندانپزشک، پروتز دندانی مناسب برای بیمار را تهیه نماید.
 
با توجه به این توضیحات یک دندانساز و یا لابراتوار دندانسازی به هیچ وجه حق پذیرش مستقیم بیمار، معاینه، امتحان پروتز، تطبیق رنگ دندان‌ها، قالب گیری و غیره را ندارد.

از طریق دکمه زیر درباره اینکه دندانساز کیست بیشتر بخوانید.

نکات آموزش دندانسازی
نکات آموزش دندانسازی

نکات آموزش دندانسازی

مهارت دندانسازی در دنیای امروز به یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها تبدیل شده است. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد علاقه‌مند شوند تا از این خدمات بهره ببرند.

اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تر بگوییم، رشته دندانسازی با عنوان مهارت ساخت انواع پروتز دندان شناخته می‌شود.

این رشته به عنوان یکی از زیرشاخه‌های رشته تجربی و علوم پزشکی دسته‌بندی می‌شود. فردی که به ارائه نکات آموزش دندانسازی می‌پردازد، می‌تواند در زمینه ترمیم انواع پروتزها، ایمپلنت، اجزای کاشتنی، پروتزهای فک و صورت، تولید پلاک‌های مرتبط با ارتودنسی و غیره خدمات رسانی کند.

اگر شما نیز کنجکاو هستید تا از این خدمات استفاده کنید، به شما پیشنهاد می‌کنم از طریق دکمه زیر سری به این مقاله بزنید و تا آخر مطالعه کنید.

از طریق دکمۀ زیر می‌توانید سرفصل‌های دروس کاردانی پروتز دندان را دانلود کنید.

لابراتوار دندانسازی چیست؟

لابراتوار دندانسازی های دنت
لابراتوار دندانسازی چیست

لابراتوار دندانسازی به محلی اطلاق می‌شود که طبق ضوابط و مقررات وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی پس از اخذ مجوز قانونی جهت ساخت انواع پروتزهای دندانی متحرک، ثابت و اپلاینس (دستگاه های کمکی) دایر می‌گردد.

از طریق دکمه زیر درباره ویژگی‌های بهترین لابراتوار دندانسازی بیشتر بخوانید.

از طریق دکمه زیر درباره لابراتوار دندانسازی چیست بیشتر بخوانید.

راه‌های اخذ مدرک دندانسازی چیست؟

اخذ مدرک دندانسازی
راه‌های اخذ مدرک دندانسازی

در حقیقت تنها راه دریافت مدرک یا مجوز تاسیس لابراتوار دندانسازی در ایران شرکت در آزمون سراسری و کسب تراز حد نصاب لازم برای رشته تکنسین پروتزهای دندانی است. البته این رشته از سطح کاردانی به کارشناسی ارتقاء پیدا کرده بود که متاسفانه برگشت به عقب داشته و در مقطع کاردانی دانشجو می‌پذیرد.

در صورت قبولی در کنکور و گذراندن دوره دو ساله تحصیلی می‌توانید هم به صورت مستقل اقدام به تأسیس لابراتور کنید و هم در مراکز دندانپزشکی فعالیت کنید.

با قاطعیت خدمت شما دوست عزیز عنوان می‌کنم هرگونه وعده در خصوص اعطای مدرک دندانسازی تجربی واهی بوده و به هیچ عنوان رسمیت ندارد. تنها گواهی‌نامه در این خصوص داده می‌شود که فقط جنبه افتخاری داشته و هیچگونه اعتبار کافی برای دریافت مجوز لابراتوار دندانسازی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ندارد.

از طریق دکمۀ زیر می‌توانید ضوابط تاسیس یک لابراتوار دندانسازی را دانلود کنید.

دندانسازی آکادمیک یا دندانسازی تجربی؟

دندانسازی آکادمیک یا تجربی
دندانسازی آکادمیک یا دندانسازی تجربی

حرفه دندانسازی یک حرفه بشدت مهارت محور است. در کنار مهارت، علم و دانش نیز برگ برنده در هر حرفه‌ای می‌تواند باشد که دندانسازی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

جهت یادگیری این امور، هم می‌توانید رشته تکنسین پروتزهای دندانی را در دانشگاه دنبال کنید و هم می‌توانید بصورت تجربی اقدام به یادگیری این حرفه نمایید.

بعلت ذات و سیاست آموزشی دانشگاه‌ها بخصوص در ایران که تمرکز زیادی روی مباحث تئوری کار است، دوستان کمتر مهارت لازم را در دانشگاه بدست می‌آورند. البته کلاس‌های عملی مربوطه وجود دارد اما به قول اساتید باید شاگردی کرد و توصیه خود اساتید نیز این است که در کنار تحصیل، خارج از دانشگاه با کارآموزی و یا کار در لابراتوارها در شرایط واقعی کار کنند.

از طرفی دیگر بسیاری از دوستانی که بصورت تجربی اقدام به مهارت آموزی می‌کنند با توجه به کمبود اطلاعات علمی و یا مشخص نبودن اینکه از چه شخصی با چه میزان مهارتی آموزش می‌بینند، شاهد مشکلات زیادی در کیفیت ساخت پروتزهای دندانی توسط این عزیزان هستیم.

طبق تجربه کاری خودم کسانی را موفق دیدم که کسب علم و مهارت را همچون دو بال برای پرواز خود تقویت می‌کنند و در هر سطحی که باشند تشنه یادگیری هستند، حال چه از طریق دانشگاه و چه به صورت تجربی وارد حرفه دندانسازی شده‌اند.

همانطور که در قسمت بالاتر توضیح دادم از لحاظ قانونی مجوز تاسیس لابراتوار دندانسازی فقط به دارندگان مدرک دانشگاهی پروتزهای دندانی اعطا می‌گردد.

اما بعلت اینکه این گروه شغلی در هیچ حالتی اجازه کار بر روی بیمار را ندارند و صرفا روی قالب‌هایی که دندانپزشک از بیمار تهیه می‌کند کار کرده‌اند و همچنین وظیفه ارتباط با بیمار و تمام مسئولیت درمان برعهده خود دندانپزشک خواهد بود، افراد بسیاری در این زمینه بصورت دندانساز تجربی فعالیت می‌کنند و دولت در موضوع لابراتوارهای بدون مجوز ورود نکرده و تا شاکی خصوصی وجود نداشته باشد، اقدامی نمی‌کند. همچنین این سال‌ها جامعه دندانسازان ایران در صدد ساماندهی دندانسازان تجربی هستند.

از طریق دکمه زیر درباره دوره دندانسازی تجربی بیشتر بخوانید.

مدرک معتبر دندانسازی را از کجا می‌شود اخذ کرد؟

مدرک دندانسازی
مدرک معتبر دندانسازی را از کجا می شود تهیه کرد

دوستان، مراقب باشید چون در فضای مجازی در این زمینه بسیار کلاهبرداری می‌شود. هیچگونه مدرکی جز مدرک فارغ التحصیلی رشته پروتز دندان در این زمینه اعتبار ندارد. راه دریافت آن هم تنها قبولی در کنکور تجربی و تحصیل در رشته پروتز دندان است.

این رشته اصلا بدون کنکور نیست.

توصیه می‌کنم از طریق دکمه زیر وارد پیج اینستاگرام ما شوید و هایلایت مدرک دندانسازی را ببینید. این موضوع را به تفصیل آنجا توضیح داده‌‌‌‌ایم.

از طریق دکمه زیر درباره مدرک دندانسازی تجربی بیشتر بخوانید.

موقعیت شغلی دندانسازی در ایران چگونه است؟

موقعیت شغلی دندانسازی
موقعیت شغلی دندانسازی در ایران

حقیقت این است که روز به روز با توجه به شروع افزایش میانگین ردۀ سنی مردم ایران به تعداد درمان خواهان (بیماران) در حوزه سلامت افزوده می‌شود.

در پی این نیاز و با نگاه دقیق‌تر به حوزه دندانپزشکی، رشد چشمگیری را شاهد بوده‌ایم و سرمایه گذاران زیادی وارد این بخش شده‌اند. از رشد تعداد کلینیک‌های دندانپزشکی می‌توانید به خوبی این موضوع را درک کنید. از موارد زیبایی تا ایمپلنت‌ها که خوب جای خود را در بازار باز کرده‌اند.

تمامی کلینیک‌ها برای ساخت پروتزهای دندانی نیاز به همکاری با دندانساز یا لابراتوار دندانسازی دارند. در این سال‌ها موارد متعددی داشتیم که کلینیک‌های دندانپزشکی برای داشتن یک لابراتوار اختصاصی افرادی را با تائید مسئول فنی کلینیک (دندانپزشک) برای آموزش ساخت پروتز به مرکز آموزش‌ (های دنت) معرفی می‌کردند و ما در خدمتشان بودیم.

با توجه به این موضوعات، به شما با قاطعیت بازاری رو به رشد را اعلام می‌کنم.

درآمد ماهیانه لابراتوار دندانسازی چقد است؟

درآمد دندانسازی
درآمد ماهیانه لابراتوار دندانسازی

در سایت‌های خارجی از میزان درآمد مشاغل صحبت می‌کنند و صد البته با استناد به آن‌ها می‌توانم برایتان عدد و رقم بیاورم. اما به نظر من این صحیح نیست چون این سوال اساساً اشتباه است! 

حتی در جایگاه یک شغل، آیا همۀ هم صنفان درآمد یکسانی دارند؟؟!!!

شما یک دندانپزشک را در نظر بگیرید؛ بارها دیدم دندانپزشکانی که مراجعین بسیار کمی دارند و در حقیقت درآمد اصلی این عزیزان از فعالیت در کلینیک‌های بخش خصوصی است. از سوی دیگر با دندانپزشکی همکاری دارم که ماهانه چند صد میلیون از مطب شخصی خود درآمد دارد. جدا از اینکه سهامدار اصلی چندین کلینیک دندانپزشکی نیز است!

حال به شما می‌گویند دندانپزشکان خیلی درآمد دارند!!! (این اصلاً عمومیت ندارد. تاکید می‌کنم اصلاً)

تفکر بیزنسی، میل و جسارت به رشد، تخصص و مهارت، محدود به عدد و رقم خاصی نیست.

اما در مورد حرفه دندانسازی با توجه به موقعیت شغلی رو به رشد، پشتکار خود شخص و مهارت دندانساز، می‌توان درآمد بسیار بالایی کسب کرد.

از طریق دکمه زیر درباره شغل و درآمد دندانسازی بیشتر بخوانید.

چگونه می‌توان حرفه دندانسازی را آموخت؟

چگونه می توان حرفه دندانسازی را آموخت
چگونه می‌توان حرفه دندانسازی را آموخت

جهت یادگیری دندانسازی، هم می‌توانید در رشته تکنسین پروتزهای دندان در دانشگاه تحصیل کنید و هم اینکه می‌توانید بصورت تجربی اقدام به یادگیری این حرفه نمایید.

واحد آموزش مرکز تخصصی ساخت پروتزهای دندانی (های دنت) از چند سال قبل اقدام به برگزاری دوره‌های جامع دندانسازی کرده است که علاقه‌مندان به حوزه دندانسازی بصورت خصوصی در محیط کاری لابراتوار آموزش داده می‌شوند و کار عملی را در کنار مطالب تئوری می‌آموزند. 

محتوای دوره‌های جامع بصورت کاملا علمی و عَملی است. اگر در این زمینه سوالی دارید حتما با ما تماس بگیرید. مشتاقانه منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم :)   

دوره آموزش دندانسازی
آکادمی آموزش دندانسازی

یک گام تا حرفه‌ای شدن در دندانسازی

در صفحۀ آکادمی دوره‌های آموزش دندانسازی می‌توانید از طریق دکمۀ زیر دوره‌های در حال برگزاری را مشاهده کنید و جهت مشاوره تلفنی با همکارانم در قسمت آموزش تماس داشته باشید.

مقالات سایت

هرآنچه سؤال یا مُشکلی در ارتباط با این مقاله دارید از طریق دیدگاه در میان بُگذارید، دیدگاه شما بدون پاسخ نخواهد ماند.

مدیر فنی لابراتوار
زینب رحیم زاده

زینب رحیم زاده

تکنسین پروتزهای دندانی

عاشق آلبالو یخ زده با نمک، کار و خانواده: بیش از ۱۵ ساله در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به‌ویژه ایمپلنت و زیبایی فعالیت می‌کنم. تلاش می‌کنیم تا وب‌سایت های دنت محیط مفید و اثربخشی برای دندان‌پزشکان و دندان‌سازان کشورم باشد.

 • اگر به‌دنبال همکاری با لابراتوار حرفه‌ای هستید، همین الان تماس بگیرید

چقدر این مطلب مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 120

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این مطلب را بهتر کنیم!

به من بگویید چگونه می‌توانم این مطلب را بهبود بخشم؟

122 دیدگاه برای “آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده”

 1. سلام و وقت بخیر از آنجایی که از اخرین پست شما چند سالی میگذره میخواستم بدونم هنوز هم آموزش ها برقراره؟

 2. سلام وقت شما بخیر
  با این که تمامی پاسخ های شمارا مطالعه کردم
  ودریافتم که شما واقعا آدم دلسوز و روشن فکری هستید
  از این رو من هم مشتاق شدم که سوالی از شما بپرسم
  من از اتباع هستم ومیخوام اگر امکانش است در دوره‌ای آموزشی
  شما شرکت کنم لطفا اگر امکان دارد ‌(ممنون)

  • درود بر شما
   جناب کریمی عزیز
   لطف دارید
   پیشنهاد می‌کنم جهت کسب اطلاعات بیشتر حتما با کارشناسان بخش آموزش مجموعه تماس داشته باشید.
   ۰۲۱-۲۸۴۲۶۰۵۰ – 09132635894

 3. سلام ‌ خسته نباشید
  میخواستم بپرسم من‌ که‌ الان‌ ۲ ساله‌ دارم‌ کار‌ آموزی دندان سازی میرم
  نمیتونم‌ مدرکی‌ دریافت‌ کنم‌‌ ؟

  • درود بر شما
   برای اطلاع از چگونگی شرکت در دوره‌ دندانسازی، مدت زمان دوره انتخابی، هزینه آموزش دندانسازی، پشتیبانی و راهنمایی بعد از آموزش می‌توانید از طریق شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. مشاوره و اطلاعاتی دریافت می‌کنید که دقیقاً قبل از ثبت‌نام در هر دوره‌ای لازم است بدانید تا اینکه بهترین تصمیم را داشته باشید.
   ۲۸۴۲۶۰۵۰ – ۰۲۱
   ۵۸۹۴ ۲۶۳ ۰۹۱۳

 4. سلام خانم رحیم زاده من دیپلم تجربی دارم میخواستم بدونم میتونم صفر تا صد دندانسازی رو پیش شما اموزش ببینم

  • درود بر شما
   لطفاً با شمارۀ 09132635894 پشتیبانی تخصصی لابراتوار | های دنت | تماس حاصل فرمایید. همکاران ما شما را راهنمایی خواهند کرد.

 5. سلام وقت بخیر
  غیر از دانشگاه دیگ چطور میشه برای تاسیس لابراتوار مدرک تهیه کرد؟
  برای تحصیل درخارج باید حتما از مقطع کاردانی یا کارشناسی رفت؟ امکانش نیست با دیپلم تجربی بریم؟
  چه کشورهایی این رشته رو اموزش میدن؟
  شما کاشان هم لابراتوار داشتین خانم رحیم زاده؟

  • با سلام و احترام وقتتان به خیر باشه، ببینید برای تأسیس لابراتوار می‌بایست مجوز تهیه کرد و برای دریافت مجوز باید مدرک فارغ‌التحصیلی رشته پروتز دندان ارائه کرد. حالا میتونه این مدرک برای خودتان و یا شخص دیگری که از قبل توافق کردید باشد. بله با دیپلم هم می‌شود برای تحصیل در کشور دیگری اقدام کرد. کشورهای زیادی هستند مثل ترکیه، آلمان، سویس، کانادا و… بله به‌صورت مقطعی کاشان هم لابراتوار داشتم، البته همزمان تهران هم بود. اما خودم مقطعی کاشان بودم. برای کسب اطلاعات بیشتر هم می‌توانید با شماره 09132635894 تماس حاصل فرمایید.

 6. سلام خانم رحیم زاده ممنون از شما بابت مطالب مفیدتون من رشتم فنی هست و اصلا ربطی به این رشنه ندارد ولی بسیار به این کار علامقه مندم میخواستم بدونم که اگر در یک لابراتوار به عنوان کارآموز مشغول شوم بعدها میتوانم مستقل کار کنم و اگر نه بازار کار وجود داره که بتونم در کنار یکی کار کنم؟ ممنونم از لطفتون

  • سلام و احترام
   خواهش می کنم. ببینید هر فردی شرایطی دارد و می بایست مطابق با خود راهنمایی دریافت کند. توصیه می کنم با قسمت آموزش تماس داشته باشید،همکارانم کاملا راهکارها و راهنمایی های لازم را متناسب با خودتان ارائه می دهند.
   این مشاوره ها کاملا از دل تجربه داره ارائه میشه، به همه دوستان توصیه می کنم از دستش ندهید. چون مجموعه (های دنت) خودش در مقیاس بالا کار می کند و این تجربیات را در اختیارتان قرار می دهد.
   ۰۲۱-۲۸۴۲۶۰۵۰ داخلی۲
   ۱۰صبح تا ۵عصر

 7. با سلام و احترام . بنده ۵۶ سال سن دارم . تمامی مطالب شما را مطالعه نمودم در وهله اول دست مریزاد می گویم . امیدوارم همیشه سلامت و پاینده باشید . لطفا راهنماییی فرمایید افرادی که در خارج از کشور پروتز دندان میخوانند نیز نیاز به تایید مدرک دارند ؟ وزارت بهداشت در این موارد چگونه عمل می کند ؟ در صورت امکان اعلام نظر فرموده شرایط را بفرمایید . با تشکر و سپاس فراوان

  • سلام و احترام
   نظر لطف و محبت شماست. ممنونم
   بله دوستانی که خارج از کشور رشته پروتز دندان را خوانده باشند در ایران معادل سازی می شود و می توانند برای دریافت مجوز اقدام کنند. البته سرفصل و سیلابس های آموزش شما مورد بررسی قرار می گیرد. تا جایی که اطلاع دارم سخت گیری خاصی وجود ندارد. اما در رشته دندانپزشکی موضوع کاملا متفاوت هست و علاوه بر آموزش دروس دانشگاه مربوطه هم باید مورد تایید باشد.
   در کل در خصوص رشته پروتز دندان سخت گیری برای معادل سازی وجود ندارد. اما باز بهتره با وزارت علوم هم چک کنید. در خصوص دانشگاه عرض می کنم.

   موفق باشید

 8. سلام خسته نباشید سوال مهمی داشتم و اون هم اینه که امکان داره طی چند سال آینده دندانسازی مکانیزه بشه یعنی ربات و دستگاه جای انسان رو بگیرن یا اصلا امکان مکانیزه شدنش کلا وجود داره یا خیر ممنون؟

  • سلام و احترام
   همین الان هم حوزه دیجیتال وجود داره، اما آمده کمک کنه نه اینکه منقرض کنه!!!
   دیجیتال و کانونشنال مکمل هستند.
   بزنید گوگل لاب های خود امریکا هم کلی تکنسین دارند کنار دیجیتال مکمل کار می کنند.
   بنظرم خیر.

  • سلام و احترام
   بله ، هم پذیرش خانم هست و هم آقا.
   کلا برای تحصیل در این رشته باید در کنکور تراز قبولی را آورد. و مواردی از این دست ، بدون کنکور،آموزش مجازی، پیام نور،بین الملل،فنی حرفه ای، علمی کاربردی، آموزشگاه آزاد دندانسازی! و … اصلا وجود ندارد و هر چه در بستر اینترنت دیدید ازش دوری کنید.
   ما چیری به عنوان آموزشگاه دندانسازی یا مدرک دندانسازی اصلا نداریم. اگر بود ۱۰۰۰تا آموزشگاه داشتیم. و اگر مدرکی خارج از دانشگاه اعتبار داشت دیگه چه نیازی بود افراد بخوان کنکور قبول بشن و دانشگاه تحصیل کنند!!!
   صرفا شرکت در کنکور و قبولی در آن راهی هست که وجود دارد.
   مجموعه ی خود ما هم یک مجموعه لابراتواری هست که حالا تو مقیاس و اشل بالا کار می کنیم. یکی از دپارتمان های خودمان آموزش هست که در خدمت همکارانم و دیگر دوستان هستم. بصورت کاملا vip
   هرچند در تماس هایی که دوستان دارند همکارانم کاملا راهنمایی و مشاوره می دهند.
   موفق باشید

 9. سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون
  من تو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کارشناسی ساخت پروتز های دندانی می خونم
  در مورد مدرک که دوستان می پرسن ، ورودی های ۹۸ و ۹۹ کارشناسی بوده

 10. سلام خسته نباشید… ببخشید، این رشته نیاز به سرمایه داره؟ یعنی بعد از اتمام تحصیل و برای شروع کار باید حتما سرمایه داشته باشیم؟

  • سلام عزیزم
   خیر میتوانید در ابتدا به عنوان تکنسین در لابراتوارها کار کنید.
   یک قسمت را مسلط شوید و آنجا کار کنید.
   تکنسین های خوب واقعا نیاز هست در این حرفه.
   موفق باشید

 11. سلام وقتتون بخیر . ببخشید من به این رشته علاقه پیدا کردم و میخاستم بدونم امکان اینکه کارشناسی ناپیوسته هم بتونم بخونم نیست؟ صرفا کاردانی؟ اصلا در صورت تحصیل امکان ادامه تحصیل در این مقطع یا مقاطع دیگه هست در کل؟ چون من شنیدم که میشه با ازمون کاردانی به کارشناسی کارشناسیش رو گرفت و ازون طریق در رشته های دیگه یا کارشناسی ارشد گرفت یا در ازمون دکترای پزشکی شرکت کرد . امکانش هست؟

  • سلام و احترام
   رشته پروتز دندان تا کارشناسی در ایران وجود دارد.
   سال به سال تغییرات زیادی اعمال میشه. هم در مقطع و هم در ظرفیت پذیرش
   پس باید مطابق همان سال بررسی کرد.
   تا جایی که اطلاع دارم کاردانی هست و بعد کارشناسی ناپیوسته
   یکسری سال ها هم کارشناسی پیوسته بود.

 12. سلام خسته نباشید من امسال پروتز دندان اصفهان قبول شدم راستش از اول تا حالا دارم ضد حال میخورم اول میگن شما خودتونو اصلا با دندون پزشکا مقایسه نکنید که خیلی پایین تر از اونهایید و به اصطلاح به ما میگن کارگر دندون پزشکا دوم میگن ساخت یک دست دندان خیلی زمان بره تا ۱۵ ساعت طول میکشه یعنی واقعا ۸ صبح که بریم سر کار ۱۱ شب بر میگردیم یعنی واقعا اینجوریه؟یعنی مثلا شما ۸ صبح تا ۱۱ شب دارید کار میکنید واقعا؟ سوم میگن خیلیییییی کار پر زحمتیه و دقت فوق العاده بالایی میخواد و به مقدار زحمتش پولش نمی ارزه چهارم هم میگن خیلی کار سختیه و بعد از چند سال دچار ارتروز گردن و کمر درد و غیره میشیم راستش همین اول راه سرد شدم همش برامون از وجه منفی این شغل میگن میخواستم نظر شما رو هم بدونم لطفا راهنماییم کنید اگه میشه از خوبی های رشته هم بگید راستش رشتش برام جالبه و میخوام ادامه بدم ولی اگه این حرف هایی که در بالا گفتم درست باشه واقعا نمیتونم تو این رشته بمونم

  • سلام و احترام
   نمیدونم چه شخصی با شما این صحبت ها را کرده اما اگر خودم تصمیم گیر بودم، به راحتی حکم می دادم حداقل ۱۰سال این شخص را تبعید کنند صحرای مرکزی آفریقا، زندگی در شرایط سخت.
   ۱۰۰۰ دلیل و تحربه هم پشت این حرف هست.
   اما در یک جمله کوتاه اگر علاقه داری به شدددت و قدرررررت ادامه بده.
   توانمندی خودت را هم ببر بالا. فعلا همین.

 13. سلام و خسته نباشید خانوم رحیم زاده
  قبل همه چی تشکر واسه متن و توضیح خوبتون
  و سوال من اینه
  من ۲۲سال سن دارم و بخاطر مسائلی دانشگاهمو از دست دادم
  حرفه ی من پرینتر سه بعدی بودی و قصد داشتم که با گسترش کاری پرینتر بتونم ازش توی کارهایی مثل دندانسازی و … استفاده کنم.
  میخواستم بدونم که با شرکت توی دوره های شما میشه زمینه کاری برا خودم ایجاد کنم؟ از نظر قانونی امکان پذیر هست؟
  یا با داشتن مدرک شما میشه توی لابراتوار دیگه ای فعالیت داشت ؟
  (به عنوان کارمند)
  تشکر از توجهتون ❤️

  • سلام و احترام
   شما لطف دارید.ممنونم
   ببینید حرفه دندانسازی خودش یک تخصص جداست و در آن از تکنولوژی هم استفاده می شود. مثل همین پرینترهای سه بعدی . کدکم و …
   پس این تفکر که در صنعت پرینتر باشم و بخوام این تخصص را گسترش بدم در حوزه دندانسازی اصلا ۲ حوزه متفاوت هست! صنعت پرینتر یک مبحث است و تخصص پروتز دندان یک تخصص دیگر. حالا در دندانسازی از این تکنولوژی بعنوان یک دستگاه برای افزایش راندمان استفاده می شود.
   دوره هایی که برگزار می شود در شاخه مربوطه دوستان تخصص مربوطه را آموزش میبینند.
   نکته ای که باز میگم هیچ کس جز با مدرک فارغ التحصیلی رشته پروتز دندان نمی تواند مجوز تاسیس لابراتوار به نام خودش داشته باشد. هرگونه وعده مدرک دندانسازی به هر عنوانی دروغ محض است و صرفا کلاهبرداری.
   راه های دیگری وجود دارد که این دوستان اگر تخصص بالایی داشته باشند می توانند بسیار ارزشمند کار کنند که با تماس با قسمت آموزش راهنمایی می شوید.
   موفق و سلامت باشید

   • سلام عرض ادب یه سوال داشتم حدمتتون ممنون میشم لطف بفرماییدوراهنمایی کنیدبنده متولد۷۵فوق لیسانس تصمیم گرفتم برای دندان بخوانم بنابه شرایطم میتونم کنکور۱۴۰۲راشرکت دارم ایااین واقعیت داره که افرادنظام قدیم مجاز باشرکت درکنکور۱۴۰۲نبستند؟

 14. سلام خانم رحیم زاده
  من در یک لابراتوار تجربی در حال آموزش هستم و ترسم از اینه که بعد یاد گرفتن تجربی اون چون مدرکی برای باز کردن لابراتوار دندانسازی ندارم و با تحصیلی که نکردم در این زمینه مجوز لازم رو نداشته باشم مثل صاحب کارم که در به در دنبال مجوزه.
  به نظر شما یادگیری به این صورت آخر و عاقبت داره ؟ایا میتونم روی این راهی که میرم به عنوان شغلی برای آتیه ام نگاه کنم؟
  پسرم.۲۲ سالمه تقریبا و می‌خوام بین دوباره کنکور دادن برای تربیت معلم و یا یه حرفه یاد گرفتن یکی رو انتخاب کنم اما نیاز به مشورت در مورد دندانسازی داشتم این که چطدر میتونم یه دندانسازی خوب بشم .
  اگر بتونم که لاهاتون گفت و گویی داشته باشم عالی میشه ممنون میشم شماره تماسی لطف کنید اگر مزاحمتی نیست.

 15. سلام خانم رحیم زاده،وقتتون بخیر،ببخشید یه سوال دارم اگه دوره های آموزشی شما رو بگذرونیم بعدش میتونیم مشغول به کار بشیم؟یا اصلا کجاها میتونیم کار کنیم؟

  • سلام
   دوره های من فقط با هدف نتیجه برنامه ریزی شده که انشاالله دوستانی که دارند رو خودشان سرمایه گذاری می کنند ۱۰۰ درصد نتیجه بگیرند.
   چه در دوره های جامع و تخصصی.
   برای دریافت اطلاعات بیشتر با قسمت آموزش تماس داشته باشید.
   موفق باشید

 16. سلام.تشکرفراوان بابت اطلاعات خوبتون و خلوص نیت
  بنده سی سالمه و فار غ التحصیل کارشناسی مامایی هستم.ده سال پیش اولین انتخابم قبل از حتی پزشکی،تکنسین پروتز دندان بود.امامتاسفانه قبول نشدم .بعداز اون تاالان همیشه رویای این رشته در ذهنم باقی موند.همیشه بهش فکر میکردم تااینکه تصمیم گرفتم درکنکور ۹۹ شرکت کنم.سخت درس خوندم منتظر جواب انتخاب رشته ام هستم پردیس تهران رو هم انتخاب کردم.امیدوارم قبول بشم.اما توذهنمه اگه قبول نشدم چکار کنم بااین علاقه.تااینجا زندگینامه بود . جالبه این همه مدت درمورد این رشته سرچ کردم اما امروز باسایتتون آشنا شدم.درحال خوندن پاسخ هاتون چندبار از خوشحالی از پای سیستم بلند شدم.
  سوال اصلیم اینه اگه بنابرشرایط قرار بشه دوره های آموزشی رو شرکت کنم وباتوجه به اینکه مجوز تاسیس لاب نخواهم داشت میتونم درکنار تاسیس مطب مامایی کار دندانسازی هم انجام بدم؟
  واینکه آیا میشه هم دوره ثابت و هم متحرک و…. رو شرکت کنم؟همه چقد زمان میبره؟کاش یکی مثل شمارو درمشهد پیدامیکردم .

  • سلام.
   همه نوشته هاتون را بدقت خواندم. انشاالله که قبول شوید.
   کسی که رویا و ذوق داره و البته مصمم هست حتما به هدفش میرسه. حتی دانشگاه هم سد راهش نمیشه.
   شما با مجموعه تماس داشته باشید. همکاران من با دقت شما را راهنمایی می کنند.
   راستی پیج اینستاگرام را دنبال کنید. آنجا بیشتر حضور دارم.
   ۰۲۱۲۸۴۲۶۰۵۰ داخلی۲

 17. سلام روزتون بخیر
  واقعا ممنون بابت سایت کامل و جامعتون و پاسخ ها و راهنمایی هاتون خانوم رحیم زاده
  من دوتا سوال دارم . یکی اینکه در حین تحصیل توی رشته پروتز دندان دانشجو میتونه مشغول به کار هم بشه ؟؟ اگر میشه حدودا از ترم چندم ؟؟
  دوم اینکه کسی بعد از تحصیل بخواد لابراتوار بزنه حدودا چقدر سرمایه میخواد برای خرید دستگاه های دندانسازی ؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلام. نظر لطف شماست.
   بله می توانید داخل لابراتوارها مشغول بکار شوید. مهم مهارت کاریه!
   سرمایه هم به ما توجه به اهداف و فیلد کاری و مقیاس کاری متفاوت هست.
   شما فکر کن از ۱۰۰ میلیون تا چند میلیارد.

 18. سلام خانم رحیمی عزیز😍
  وقت بخیر
  عذر میخوام این امکان وجود داره بنده در رشته دستیار دندان پزشکی تحصیل کنم و بعد در ازمون دریافت لابراتور دندان سازی شرکت کنم
  ایا مجوز داده میشود؟

 19. سلام خانم رحیم زاده سپاس از شما به خاطر وقتی ک میزارین.
  من چند وقت دیگه کنکور تجربی دارم واقعا میخوام تو رشته ی تکنسین پرتز های دندانی تحصیل کنم و کار کنم چون واقعا علاقه دارم.راستش برخلاف میلم و به خاطر معدل بالام وارد این رشته شدم و نمیدونستم در اینده میخوام واقعا چی بخونم و چکاره بشم تا اینکه رشته ی دندانسازیو شناختم و واقعا عاشقش شدم.
  متاسفانه فکر نمیکنم امسال بتونم تو این رشته قبول بشم چون تا حدی ک شنیدم مثل دندانپزشکی قبولیش خیلی سخته.
  ب این فکر هستم به صورت تجربی شروع ب یادگیری کنم ولی خی هر دندانسازی قبول نمیکنه و پیدا کردن خیلی سخته البته من هنوز نرفتم جایی صحبت کنم.
  میشه لطفا راهنماییم کنید زاجبه هی دنت
  من خوب متوحه نشدم
  ینی دوره های اموزشی ثبت نام میکنید و کلاس های اموزشی برگزار میشه؟
  لطف میکنید راهنمایی کنید؟

  • با سلام خدمت شما
   انشاالله با تلاش و پشتکار بتوانید در کنکور موفق شوید.
   اما در خصوص دوره ها باید خدمتتان عرض کنم که بله دوره ها برگزار می شود که غالبا دوره های تخصصی است که همکاران تشریف می آورند. برای ارتقا و بهبود کیفیت کاریشان.
   اما دوره های جامع هم با یکسری ملاحضات و شرایط برگزار می شود. در خصوص جزییات می توانید به شماره های زیر تماس داشته باشید. همکارانم پاسخگو هستند و راهنمایی می شوید.
   ۰۹۱۳۲۶۳۵۸۹۴
   ۰۲۱۲۸۴۲۶۰۵۰ داخلی۲

 20. سلام وقت بخیر, میتونم بپرسم مجوز دندان سازی واسه من ک کارشناسی مهندسی پزشکی دارم صادر میشه یا نه؟

 21. با سلام ووقت بخیر خانم رحیم زاده عزیز درامد تکنسین پروتز دندان چطوره ارزش داره پسرم در این رشته تحصیل کنه؟ممنون میشم ج بدین

  • سلام دوست عزیز
   ممنون
   والله این سوالات از سخت ترین سوال ها است!
   چون رقم درآمد خوب برای هر شخصی یک تعریفی داره!
   یکی با ماهی ۵-۶ تومان راضی هست و یکی ماهی ۱۰۰ تومن هم براش شوخیه! تو همین کار دارم خدمتتان عرض می کنم.
   چه دندانسازانی که درآمدشان از چندتا دندانپزشک هم بیشتر است و چه دندانسازانی که کار ندارند والان کسب و کارشان را دارند جمع می کنند! البته تو همه حوزه ها به همین شکل است.
   کلاً من اعتقادی به اینکه این کار اینقدر درآمد داره یا نداره ندارم! چون تو همه حوزه ها که نیاز وجود داشته باشه پتانسیل ثروت هست. این را به پاسخ سربالا برداشت نکنید چون واقعیت محض هست!

   اگر علاقه مند است وارد بشه اگر هم متناسب با روحیه و علاقش نیست توصیه اکید که وارد این حوزه نشود.
   امیدوارم کمک کرده باشم.
   موفق باشید

 22. با سلام خانم رحیم زاده
  من همسرم میخواهد وارد این کار شود و برادرش دنداساز است دندانسازی متحرک
  همسرم اصلا هیچ زمینه ایی در این کار ندارد و برای اولین بار است که میخواهد وارد این حرفه شود
  و برادرش به او در محیط لابراتور اموزش خواهد داد تا چند ماه …
  معایب و مزایای این کار چطور است ؟؟؟
  به چه مدرکی برای تاسیس یک لابراتور نیاز است؟؟؟ همسرم کاردانی صنایع خوانده این امکان دارد
  برای دریافت مدرک به دانشگاه برود یا دوره کلاس هایی که مدرک میدهند مثل جهاد دانشگاهی

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   مزایا و معایب از نگاه ما انسان هاست. هیچ تخصصی در ذات خود مزایا و معایب ندارد. این هدف و علاقه و خیلی پارامترهای این چنینی است که به آن معنا میده.
   تازه آن هم برای ما . شاید برای شخص دیگری باز متفاوت باشد. یک مزیتی برای شخصی دیگر عیب محسوب بشه . …
   فقط مدرک فارق التحصیلی رشته پروتزدندان از دانشگاه مورد تایید است.
   نه گواهی نامه یک دوره که حالا می خواد از دانشگاه باشه یا موسسه ای!
   موفق باشید

 23. سلام خسته نباشید
  سوال اول اینکه ایا بعد از گرفتن مدرک کاردانی میشه مستقیم و بدون داشتن سابقه کار مجوز گرفت و لابراتوار تاسیس کرد؟
  سوال دوم آیا کسی که تجربی کار یاد گرفته قانونی میتونه با مجوز لابراتوار بزنه ؟
  و سوال سوم هزینه آموزش تو این مرکز(های دنت) چقدره و شرایطش چطوره؟ مدرکی داده میشه که مورد تایید وزارت باشه و بشه قانونی لابراتوار زد ؟
  ممنون از راهنمایی تون

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   بعضی از سوال هاتون سوال بقیه دوستان بوده که قبلا پاسخ داده شده اما با این حال برای پاسخ سوال هاتون فکر می کنم تماس داشته باشید راهنمایی بهتر و کامل تری دریافت کنید.
   در خصوص دوره های آموزشی لطفا طی ساعات کاری با شماره های زیر تماس داشته باشید. همکارانم شما را راهنمایی می کنند.
   ۰۹۱۳۲۶۳۵۸۹۴ و یا ۰۲۱۲۸۴۲۶۰۵۰ داخلی ۲

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   بو؟!!!
   هرکاری موارد ایمنی،بهداشتی و حفاظتی خود را داره که باید رعایت بشه و با رعایت آن می توان در چهارچوب سلامت فردی کار کرد.
   موفق باشید

 24. سلام خانم رحیم زاده، امیدوارم همیشه سالم و سلامت باشید.
  من دیپلم انسانی دارم و میخوام کار دندانسازی رو یاد بگیرم،
  چه کاری میتونم انجام بدم؟ جهاد دانشگاهی تهران قراره دوره های پروتز رو برگزار کنه و مدرکی که میده، عنوان “دستیار لابراتوار”
  هستش و خب به صورت تئوری هستش. من اگه بخوام دنداسازی رو یاد بگیرم و بعد بتونم لابراتوار بزنم چیکار باید بکنم
  خواهشمندم راهنمایی کنید.

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   دندانساز شدن علاوه بر فراگیری مطالب علمی مهارت نیاز داره. آن هم با کار کردن به دست میاد و البته رشد در آن بی نهایته.
   برای داشتن مجوز تاسیس لابراتوار حتما باید فارق التحصیل رشته پروتز دندان باشید. یا اینکه تخصص کاربردی کسب کنید و داخل لابراتوار کار کنید.
   موفق باشید

 25. سلام
  آیا امکان دارد به صورت همزمان در دورشته پروتز و دندان پزشکی تحصیل کرد؟
  با تشکر.

 26. سلام.خسته نباشید.
  آیا تکنیسین پروتزهای دندانی میتواند در رشته دندانپزشکی ادامه تحصیل دهد؟ یا باید از ابتدا در آزمون سراری کنکور شرکت کند؟

 27. سلام و عرض ادب
  کشور های اطراف مثل ترکیه رشته پروتز دندان رو دارند ؟میشه خارج از کشور تحصیل کرد؟

  • سلام
   تا جایی که اطلاع دارم بله ترکیه هم میشه در این رشته تحصیل کرد.
   مهم فقط اینه که مدرک فارق التحصیلی آن کشور در این رشته مورد تایید ایران باشد.
   موفق باشید

 28. سلام وقت بخیر من لیسانس حسابداری دارم علاقه زیادی به دندانپزشکی و دندانسازی دارم میتونم رشته تکنسین پروتز های دندانی رو بخونم ؟
  راهنماییم کنید ممنونم میشم از لطف بزرگتون

 29. سلام وقت بخیر
  فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی هستم،می تونم با گذروندن دوره های آموزشیتون لابراتوار دندانسازی و تجهیزات دندانپزشکی رو داشته باشم؟یا حتما باید مدرک پروتز دندان رو داشت؟ممنون

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   نجهیزات پزسکی که مراحل خودش را داره. به طور مثال در قالب یک شرکت.
   مجوز تاسیس لابراتوار فقط به فرد فارق التحصیل رشته پروتز دندان داده می شود.
   موفق باشید

 30. با عرض سلام مجدد و خسته نباشید
  با توجه به اینکه این رشته در کشورمان فقط در مقطع کاردانی ارائه میشه باز هم میشه بعد از دریافت مدرک در کشورهای دیگه ادامه تحصیل بدیم؟
  چون کشور ها از لیسانس به بالا مهاجر میپذیرند..

  • سلام
   بعد از کاردانی کارشناسی هم هست. البته فکر می کنم الان کارشناسی ناپیوسته هست داخل ایران!
   فکر نمی کنم مشکلی باشه! البته قوانین متناسب با هر کشوری متغیره.

 31. سلام خدمت شما دوست عزیز
  ممنون
  بله شما با دریافت مدرک فارق التحصیلی این رشته می توانید برای مهاجرت از راه تخصص اقدام کنید.
  البته برای کار کردن با توجه به اینکه کشور مقصد کجاست باید متناسب با همان کشور مراحل قانونی را طی کنید.
  موفق باشید

 32. سلام ممنون از سایت عالیتون ببخشید یه سوال داشتم کسی که اوپراتور دستگاه کدکم باشه متوسط درامدش چقدره،ممنون

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   خیلی ممنون.
   متناسب با مهارت و تکنیک هایی که در طراحی و … دارد می تواند متفاوت باشد.
   چون پارامترهای مختلفی در حقوق فرد تاثیر دارد متاسفانه نمیتوانم مبلغی را خدمتتان عرض کنم.
   موفق باشید

 33. سلام
  ممنون از حوصله ای که میزارید واسه جواب دادن
  من ٣۴ سالم هست، میخوام وارد این رشته بشم، به مرکز مشاوره آیدانیتو تمتس گرفتم بهم گفتند نیاز نیست حتما مدرک داشگاهی بگیری، و با گذراندن دوره های ازاد هم میتوان لابراتوار زد، من واقعا گیج شدم ، یکجا میگه با مدرک دانشگاهی و یکجا میگه با مدرک ازاد
  ممنون میشم توضیح بدید

 34. با سلام و عرض ادب
  از جوابهایی که دادین خیلی ممنون هستم واقعا مطالب مفیدی از پیامهایتان یاد گرفتم
  من مهارت کافی را برای دندانسازی دارم و مدرک دانشگاهی پروتز دندان را هم گرفتم. میخواستم خودم لابراتوار دندانسازی بزنم برای راه اندازی یک لابراتوار متوسط چقدر هزینه نیاز هست؟

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   ممنون. گفته شما باعث خوشحالی بنده است.
   میزان سرمایه گذاری بستگی داره به اینکه میخواهید چه تخصصی کار کنید؟اصلا چند فیلد کاری؟ ثابت؟متحرک؟دیجیتال؟
   و اینکه مقیاس و اِشِل کاری شما به چه صورتی است؟ در حد خوداشتغالی و یا بزرگتر؟!!! بستگی به اهداف دوستان داره.
   به تجربه خدمتتان عرض می کنم یه لاب کوچک میتونه با ۱۰۰ تا ۱۵۰ هم استارت بسیار خوبی بخوره که البته کار نهایی هم از لحاظ فنی و زیبایی تایید شده باشه.
   در درجه اول تکنیک و هنر،حالا بعد تجهیزات بیشتر میتونه خیلی به راندمان کار اضافه کند که البته باید اضافه کردن و توسعه تجهیزات هم با انتخاب های درست همراه باشه.
   دوستانی که در دوره ها خدمتشان هستم متناسب با بودجه خود راهنمایی می شوند.

   موفق باشید

 35. سلام وقت بخیر ببخشید میخواستم بپرسم بعد از اینکه مدرک دندانسازی را گرفتیم میتونیم دندانپزشک هم شویم؟

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   دوستان برای دریافت مدرک دندانسازی باید رشته پروتز دندان را در دانشگاه طی کنند.
   برای دندانپزشکی هم باید در کنکور رشته دندانپزشکی قبول بشین . این نیست که با فارق التحصیلی رشته پروتز دندان اجازه تحصیل در دندانپزشکی را داشته باشید!
   موفق باشید

 36. سلام
  بله باید در رشته تجربی کنکور شرکت کنید.در این خصوص بهتره به مشاور تحصیلی مراجعه کنید.
  می توان بصورت تجربی یک قسمت را آموزش دید و بعنوان یک تکنسین داخل لابراتوار فعالیت کنید.
  مهم سطح و توانایی کار و هنر شماست.
  اما چه بهتر که بتوانید وارد تحصیلات آکادمیک هم بشوید تا یک روند تکاملی شکل بگیره.
  موفق باشید

 37. سلام خسته نباشید،اگر ب صورت تجربی یاد بگیریم تحت هیچ شرایطی مجوز تاسیس لابراتوار و نمیدن?

  • سلام
   خیر
   برای دریافت مجوز تاسیس لابراتوار باید مدرک معتبر که در چهارچوب قانون مدرک فارق التحصیلی رشته پروتز دندان است ارائه داد.
   دریافت این مدرک هم در ایران نیازمند قبولی در رشته پروتز دندان از طریق کنکور است.
   یا با تحصیل در این رشته در خارج از کشور که البته باید آن دانشگاه هم مورد تایید باشد.
   تا جایی که اطلاع دارم یک دندانپزشک هم می تواند مجوز لابراتوار بگیرد.اما اینکه می تواند همزمان مجوز مطب هم داشته باشد را اطلاع ندارم.
   چون بصورت موردی دیدم دندانپزشکی که فارق التحصیل روسیه بودند و مدرک دندانپزشکی آن مورد تایید قرار نگرفت ولی داخل کلینیک ها اجازه کار داشتند اما برای مجوز مطب مدرک ایشان مورد قبول واقع نشد. اما با یکسری تطبیق واحدها توانستند مجوز تاسیس لابراتوار دریافت کنند.
   امیدوارم پاسخ کاملی داده باشم
   موفق باشید

 38. سلام وقت بخیر.
  میخواستم بپرسم منی که سربازی نرفتم بیام واسه آموزش بهتره یا کسی که اول سربازیشو بکنه بعد بیاد واسه آموزش؟
  مرسی از حوصله تون بابت جواب دادن به سوالا.

  • سلام
   ممنون
   تو این سوال شما دوست خوبم گیر کردم چون یه موضوع شخصیه!
   اما وقتی وارد کار بشین بهتره موضوعی مثل سربازی جلو راهتون نباشه و سیکل کاری را بتونید با تداوم ببرید جلو.
   انشاالله موفق باشید

 39. سلام وخسته نباشید خدمت همه این رشته در کشور المان فنی و حرفه ای هست من نمیدونم چرا ایران دانشگاهیه خیلی مسخرس من خودم المان کار میکنم البته اگه دوستان نگن ایران از المان بهتر میدونه و پیشرفته تره اینجا دوره فنی حرفه ای ٣.۵ سال هست ۴ روز لابور ١ روز مدرسه کلاً هم ٣ تا کتاب هست بعد امتحان و شروع کار البته ماستری هم داره که باید رفت دانشگاه اونم کسی نمیره چون هم هزینه داره در ضمن این دروره رو هر لابراتواری میتونه بده به شما اونم نمره میده و تایید میکنه و پولیم به شما تو این مدت نمیده و دولت فقط به شما پول تو جیبی مناسب و هزینه بیمه مدرسه رو پرداخت میکنه که برای جوانان کاملا مناسب و خوبه

 40. سلام شرمنده این سوال را یک بار دیگه پرسیدم اما جوابی ندادین؟میشه لطف کنیدراهنماییم کنید
  ایا با گذراندن دورههای شما میتونیم مسلط به حرفه دندانسازی شویم؟
  ایا پس از دورههای شما میتوانیم جایی مشغول به کار شویم یا باید مدرک داشته باشیم؟

  • سلام آقای حسینی
   ایمیلی برای شما ارسال شده بود.
   در رابطه با دوره های آموزشی لطفا طی ساعات کاری تماس داشته باشید تا راهنمایی شوید.
   ۰۹۱۳۲۶۳۵۸۹۴
   ۰۲۱۲۸۴۲۶۰۵۰ داخلی ۲

 41. سلام وقت بخیر
  درحال خوندن پرسش ها و پاسخ ها بودم و اینکه چقدر دقیق و با حوصله پاسخ دادید نشان دهنده عشق و علاقه شما به شغلتون و کمک به دیگران رو میرسونه.
  و اینکه آموزش های شما با pfm,pfz,cdv,زیرکونیا .. روکش لمینیت ,پارسیل ها و همگی میشه یا آموزش محدودی دارید؟

  • سلام.
   ممنونم.نظر لطف شماست.
   دوره ها در قالب ۳ دوره جامع متحرک(کامل)،ثابت و ایمپلنت است که بصورت خصوصی برای علاقه مندان عزیز برگزار می شود.
   برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۲۶۳۵۸۹۴ و یا ۰۲۱۲۸۴۲۶۰۵۰ داخلی ۲ ،طی ساعات کاری تماس بگیرید.

  • سلام
   خیر.ضمنا هرجا از دادن مدرک دندانسازی صحبتی کردند گوش ندهید.چون جهت دریافت مدرک معتبر در این رشته باید رشته پروتزهای دندانی را در دانشگاه طی کنید. با فارق التحصیل شدن در این رشته می توانید مدرکی داشته باشید که مورد تایید وزارت بهداشت است و با آن می توان برای دریافت مجوز تاسیس لابراتوار اقدام کرد.
   سرتیفیکت ها(گواهی نامه) نیز تنها جنبه افتخاری داشته و هیچ گاه اعتبار لازم جهت دریافت مجوز از سوی وزارت بهداشت را ندارد.
   پس تنها با فارق التحصیلی از رشته پروتزهای دندانی در دانشگاه این مورد ممکن می شود.

 42. باسلام وخسته نباشید،بنده علاقه خیلی شدیدبه رشته دندانسازی دارم.ولی اول میخواهم بصورت تئوری،دراین مورد اطلاعاتی بیاموزم.مثلا(اینکه ازچه موادی در پایه دندانی مصنوعی استفاده میشود؟آیا بعدازمرحله موم کاری چه کارهایی انجام میگیرد؟)راهنمایی مخواهم لطفا

  • سلام آقای رحیمی
   هر حوزه از پروتز چه متحرک چ ثابت چ ایمپلنت و… دنیایی از علم و تکنیک است. به هر حال اگر پاسخ این سوالی که پرسیدین را میخواید:
   اگر منظورتون از پایه دندان مصنوعی همان بیس صورتی است آن آکریله.البته میتونه بیس سخت و نرم باشه.
   سوال دومتون هم که باید بگم بله مراحل بعدی داره و مهمتر با توجه به کیس کاری به طراحی و تکنیک یک پروتزیست نیاز می باشد.
   موفق باشید

 43. درود بر شما
  من فارغ التحصیل مقطع ارشد رشته محیط زیست هستم، دو سال کنکور مجدد دادم و بالاخره رشته تکنسین پروتزهای دندانی خرم آباد قبول شدم (ورودی بهمن). دقیقا متوجه هستم که ساخت پروتز مهارت بالایی میخواد به همین دلیل قبل از اینکه وارد دانشگاه بشم تصمیم گرفتم کمی مهارت در این زمینه بدست بیارم، به یکی از دندانسازان معروف شهر (همدان) مراجعه کردم و شرایط خودمو توضیح دادم در نهایت اطلاعات منو گرفتن که با بنده تماس بگیرن ولی خوب اینکارو نکردن چند بار دیگه هم مراجعه کردم اما اصلا قصد آموزش به بنده را ندارند و نخواهند داشت.
  اینطور که بنده برداشت کردم هیچ پروتزیستی نیست که بخواد به منه دانشجو آموزش بده (تجربیاتشو به اشتراک بذاره).

  ۱- آیا حین تحصیل با وجود کلاس های فشرده میشه وقت گذاشت برای فعالیت در یک لابراتوار؟

  ۲- با توجه با اینکه محل تحصیلم خرم آباد هست به نظر شما میتونم تو همون شهر از ترم اول حین تحصیل در یک لابراتوار و یا دندانساز تجربی مشغول به فعالیت عملی بشم؟ همچنین لابراتوارهایی هم وجود دارند؟

  ۳- اگر اینچنین لابراتوارهایی وجود داشته باشند بابت آموزش و یا فعالیت عملی در اون مرکز هزینه ای از دانشجو دریافت می کنند؟
  به طور خیلی کلی پرسیدم، میدونم پاسخ قطعی نمیتونید بدید اما با توجه به علم و تجربیاتتون خوشحال میشم پاسخ شما رو بشنوم.
  با سپاس

  • سلام دوست عزیز
   ابتدا به انگیزتون و بعد بابت قبولی در دانشگاه بهتون تبریک می گم.
   بالاخره دوره کارشناسی فضای آزاد کمتری داره. اما شما باید وارد محیط کار شوید. بدون هیچ چشم داشتی.
   هر لابراتواری سیاست کاری مخصوص به خود را دارد و من نمیتونم جواب درستی در این زمینه بهتون بدم.
   متاسفانه زیاد مشاهده کردم که لابراتوارها کارآموزان و یا حتی پرسنل خودشان را بسیار محدود می کنند و راه رشد و یادگیری را به آن ها می بندند.البته بسیاری نه همه!
   این را از افرادی که برای دوره های آموزشی جامع و یا تخصصی تشریف میاورند متوجه می شویم.
   فقط توصیه می کنم یک لابراتوار با کیفیت و پایبند به اصول پروتز را انتخاب کنید.
   زمان خود را در جای درست سرمایه گزاری کنید. این خیلی خیلی در روند شغلی شما تاثیر خواهد داشت.
   موفق باشید

 44. با سلام
  من ارشد مدیریت دارم و علاقه مند به این رشته برای ادامه تحصیل در دانشگاه شرایط سنی لازم است ، ایا نرکز شما هم شرایط سنی لازم داره و اینکه در اخر مدرک داده میشود و پس از پایان دوره امکان تاسیس لابراتوار هست یا فقط با مدرک دانشگاه ممنون میشم راهنماییم کنید

  • پاسخ دقیقی نمیشه داد. بسته به منطقه.آزاد یا دولتی.میزان ظرفیت پذیرش که اعلام می کنند متفاوته.
   بهتره از یک مشاور در حوزه کنکور پاسخ سوالتان را بگیرید.

 45. سلام خانم رحیم زاده سوالی داشتم با توجه به وجود دستگاه های کد اند کم تو زمینه پروتزهای دندانی و دستگاه های تکنولوژیکی جدید. ایا نیازی به دندانساز تجربی و کلینیکی هست ؟ ممنون میشم یکم راهنمایی کنین.

  • سلام آقای فلاح
   در تمامی رشته ها تکنولوژی در حال پیشرفت است و در حوزه ساخت پروتز های دندانی ظهور تکنولوژی کدکم و همچنین پرینترهای سه بعدی بسیار بسیار به این این حرفه کمک می کند.
   بدون اینکه بخوام وارد بحث مزایا و معایب این تجهیزات نوین بویژه در ایران بشم در یک متن کوتاه سعی می کنم پاسخ اصلی را به شما دوست عزیز بدهم.
   تمامی تکنولوژی ها از جمله سخت افزارها و نرم افزارها بایستی اطلاعات را بصورت ورودی دریافت کنند،پردازش کنند و خروجی بدهند.
   حال چه کسی باید این اطلاعات را بصورت دقیق و متناسب با هر کیس کاری به این ماشین یا نرم افزار تفهیم کنه تا خروجی علمی و کاربردی بگیره؟!!
   بله،همان متخصص دارای علم و مهارت.
   هر تکنولوژی در هر حرفه ای متاثر از اطلاعات ورودیشه و به میزان کیفیت این ورودی که همان علم و تجربه است به شما خروجی میده.
   امیدوارم پاسخ سوالتون را داده باشم.
   موفق باشید

 46. سلام ، خسته نباشید

  من ۲۱ ساله هستم و سربازی هم رفتم
  میخوام که بدونم در تهران کدو دانشگاه ها این رشته رو پذیرش دارند ؟
  آیا تحصیل در این دانشگاه ها شامل امکانات رفاهی مثل خوابگاه دانشجویی میشه ؟
  پس از اتمام دوره کاردانی مدرکی که داریم مورد قبول دانشگاه های اروپایی مثل کشور آلمان هست ؟
  درآمد حدودی یک فرد که تازه از این رشته فارغ التحصیل شده چقدر هست در یک لابراتور دندانسازی ؟
  وآیا تحصیل در این رشته نیازمند سرمایه بالا هست یا مثل دندانپزشکی و … هست ؟ چون خانواده من وضعیت چنان خوبی ندارند و من میخوام روی پای خودم بایستم
  خیلی ممنون ازتون ، واقعا سایت عالی دارید

  • سلام آقای صادقی
   بله دانشگاه شهید بهشتی ، دانشگاه تهران ، آزاد
   در خصوص تحصیل دانشگاهی باید متناسب با همان سال صحبت کرد چون هم از لحاظ پذیرش ، نوع جنسیت پذیرش از جمله مرد یا خانم،تعداد ظرفیت ها،نوع اسکان دانشجو،حتی مقطع تحصیلی چ کاردانی چ کارشناسی در این سال ها مدام تغییر وجود داشته و دقیق نمیتونم صحبت کنم.
   در یک کلام اگر بخوام راهنمایتون کنم. شما به محض ورود به دانشگاه اکیدا توصیه می کنم در یک لابراتوار با کیفیت مشغول به فعالیت شوید. مطمئن باشید با کسب مهارت و علم در کنار اون می توانید خیلی خیلی رشد کنید.
   اونجوریا هزینه نداره.
   در یک کلام برادر عزیزم. این صحبت از اینجورر هزینه ها در قبال اینکه درآمدی که باز متناسب با تلاش خودتون است درمیارید بیهوده است.
   شما این رشته را قبول بشو و از همون اول شروع به کسب مهارت و تجربه کن. اینجوری هم هزینه ها خودت را میدی و هم به صورت صحیح سیر تکاملی در این حرفه را طی می کنید که انشاالله در آینده به درآمدهای بسیار خوبی برسید.
   دوست عزیز همه چیز پول نیست. شما وارد کاریشو که بهش علاقه داشته باشی. مطمئن باش با کوچکترین دیدگاه و علم بیزنسی در کاری که بهش علاقه داری به درآمد که هیچ بلکه به ثروت میرسی. هم مالی و هم روحی چون همش برات تفریحه نه کار! شعار نمیدم چون خودم کاملا در این شرایط هستم. و دقیقا از اول رو پای خودم وایسادم.خیلی سخت بود اما ارزشش را برام داشت.
   امیدوارم راهنمایی لازم را کرده باشم.
   موفق باشی

 47. سلام ببخشید چند تا سوال برام پیش اومده امیدوارم زیاد مزاحمت ایجاد نکنم
  ۱ چقدر زمان لازمه تا این حرفه را به شکل تجربی یا دوره های اموزشی یاد بگیرم اگر روزی ۱۲ ساعت زمان بزارم
  ۲ چقدر سرمایه نیاز داره شروع این کار برای حداقلش در شهری مثل اصفهان
  ۳ شما گفتید فقط کسانی که رشتشون اینه میتونن مجوزشو بگیرند ولی اگه تجربی یاد بگیرید هم دولت وارد بخش خصوصی نمیشه یعنی میخوام بدونم اگر این کار را به شکل تجربی یاد بگیرم و بعد جوری کارکنم که شاکی خصوصی نباشه ایا نمیشه فعالیت کرد؟
  واینکه اگر خیلی حرفه ای بشم ایا ممکن نیست که بدون اینهمه زمان مدرک بگیرم یا مدرک رو به کسایی که حرفه ای باشند نمیفروشن؟
  به طور کلی میخوام بدونم انجامش شدنیه یا نه؟

  • سلام.این چه حرفیه،خواهش می کنم.
   در مورد سوال اول: اگر می خواهید در یک لابراتوار مشغول شوید بستگی دارد که اولاً آیا صاحب لابراتوار به شما تمام مراحل را آموزش می دهد یا خیر. چون بسیار کارآموز داشته ام که با توجه به اینکه چند ساله در یک لابراتوار کار می کنند اما تمامی مراحل، مهارت های مختلف و انواع فوت و فن ها را به آن ها نمی گویند و به این راحتی آموزش نمی دهند و حتی از جایی به بعد جلوی پیشرفت آن ها را در آن لابراتوار گرفته بودند.
   و دوماً اینکه آیا جایی که میخواهید از آنجا این حرفه را آموزش ببینید از لحاظ علمی و مهارتی مناسب است یا خیر. ما چند سال قبل دوره های جامع ویژه بازار کار را طراحی کردیم که بصورت کامل در این دوره بصورت علمی و عملی کارآموزان تمامی مراحل ساخت پروتز ثابت را آموزش می بینند. این دوره ۶۰ ساعت است. با توجه به نحوه آموزش و پشتیبانی بعد از پایان دوره،کارآموزان ما بعد از یک ماه فعالیت خود را شروع کرده اند.
   در مورد سوال دوم: بستگی داره به نوع تجهیزاتی که بخواهید تهیه کنید و اینکه در چه سطحی بخواهید کار کنید! یک لابراتوار کوچک پروتز ثابت حتی از ۳۰-۴۰ تومان هم میشه استارت زد.
   در مورد سوال سوم: شاکی؟!!! شما تنها با دکتر کار می کنید. اگر کار پزشکی نکنید بله میشه فعالیت کرد. ولی مجوز لابراتوار تنها به فارق التحصیلان داده می شود.
   در مورد سوال چهارم: اگر خیلی هم حرفه ای باشید باز هم برای دریافت مدرک باید کنکور بدین و انشاالله دانشگاه. البته می توانید با یک فرد فارق التحصیل لابراتوار تاسیس کنید.

   امیدوارم راهنمایی لازم را داده باشم.
   موفق باشید

    • خب ما تهران هستیم.البته طبق سابق عزیزانی که دوره های آموزشی ما را ثبت نام کرده اند آموزش خود را در لابراتوار شهر کاشان طی می کنند.
     تنها تا پایان امسال و از سال آینده آموزش ها نیز در تهران برگزار می شود.
     اگر مایل بودید در خدمتتان هستیم.
     موفق باشید

 48. سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون . من ٣٣ ساله هستم . خواستم بدونم واسه یادگیری این حرفه واسه سن من دیر نیست؟

  • سلام دوست عزیز
   خواهش می کنم.
   یادگیری محدود به هیچ سن خاصی نیست. مهم اینه به این کار علاقه داشته باشید.
   تا آقایی ۵۰ ساله ما تجربه آموزش داشتیم. به هر حال توصیه می کنم به هیچ وجه برای رشد و کسب علم و مهارت،خودتان را محدود نکنید.
   موفق و پیروز باشید

 49. با سلام و تشکر بابت اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادید
  این رشته فعلا در مقطع کاردانی آموزش داده میشه..آیا جایی برای ادامه تحصیل در این رشته و یا در رشته ای دیگر برای کسب مدرک بالاتر وجود دارد؟؟

  • سلام خواهش می کنم
   در ایران خیر،اما در خارج از کشور بله در مقاطع بالاتر هم امکان تحصیل وجود دارد.ترکیه، اما در اروپا سوئیس و آلمان هم برای این رشته می تواند خوب باشد.
   اما توصیه من اینه که بدونید واقاً ابتدا هدفتون را مشخص کنید.
   اگر به دنبال درآمد هستین باید بگم حتی در حد کاردانی می توانید با تمام اصول این رشته بویژه موارد علمی آشنا شوید. اما باید این مطلب را به خوبی بدانید که در این رشته مهارت بسیار بسیار مهم است.
   حتی در دانشکده های دندانپزشکی در قسمت آموزشکده پروتز از اساتید و مربیانی استفاده می شود که واقعا در تلفیق مهارت و علم در این رشته حرف برای گفتن دارند و دوره های آموزشی در کشورهای دیگر طی می کنند و به دانشجویان خود منتقل می کنند.
   اگر عشق به هنر و خلق کردن ندارید توصیه می کنم اصلاً وارد این رشته نشوید اما اگر بلعکس است اصلاً به مقطع فکر نکنید. چون هم به عشقتون می رسید و هم به درآمدی مناسب
   موفق باشید

   • سلام خانم رحیم زاده عزیز
    قبلش تشکر میکنم ک با حوصله وقت میزارید جواب دوستان رو میدید
    یه سوال خدمتتون داشتم
    اینکه هزینه ثبت نام برای کارآموزی نزد شما چقدر در میاد
    و دوم اینکه ماهیانه حدودا یه لابراتور چقدر میتونه درآمد داشته باشه

    • سلام خدمت شما دوست عزیز
     خیلی ممنون.
     در خصوص آموزش باید خدمتتان عرض کنم دوره ها متفاوت است. هر تخصص شرایط متفاوتی دارد که با تماس به قسمت آموزش کاملا راهنمایی می شوید.
     ۰۹۱۳۲۶۳۵۸۹۴ و یا ۰۲۱۲۸۴۲۶۰۵۰ داخلی ۲
     اما اینکه یک لابراتوار چقدر درآمد میتونه داشته باشه به پارامترهای مختلفی بستگی داره. تخصصی که کار می کنید. میزان کیفیت کاری . مبلغی که از دکتر دریافت می شود. راندمان کاری. مقیاس و اسکیل کاری که دارید کار می کنید و …
     به هر حال با تماس به قسمت آموزش دوستان کاملا شما را راهنمایی می کنند.
     موفق باشید

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   به هر حال هر حرفه یا شغلی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد که با شناسایی آن ها می توان راهکاری مناسب برایشان در نظر گرفت.
   اما در مورد سوال شما باید عرض کنم در حرفه دندانسازی رعایت بهداشت را در ارتباط با قالب ها و در استفاده از متریال(مواد) مختلف باید حتماً رعایت کرد.
   البته استرس کاری در مورد تحویل به موقع پروتزها به دندانپزشک بخصوص در شلوغی کار می تواند آزار دهنده باشد که نظم و مدیریت در کار این موضوع را بخوبی می تواند حل کند.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دانلود اپلیکیشن | های دنت