تجهیزات لابراتوار دندانسازی

تجهیزات لابراتوار دندانسازی

تجهیزات لابراتوار دندانسازی حرفه‌ای

تجهیزات لابراتوار دندانسازی
تجهیزات لابراتوار دندانسازی

اطلاعات لازم درباره تجهیزات لابراتوار دندانسازی حرفه‌ای

در شروع می‌توان گفت رشته دندانسازی یکی از رشته‌هایی است که به سرعت در حال رشد است. برای موفقیت در شغل دندانسازی سه فاکتور اصلی از بعد فنی وجود دارد که شامل تسلط به تخصص، استفاده از تجهیزات، ابزار و متریال سطح بالا و در نهایت داشتن توان مدیریتی جهت قرار گرفتن در سه ضلع تیم درمان است. (دندانپزشک، بیمار، لابراتوار).

با استفاده از این سه فاکتور اصلی دندانساز می‌تواند به‌ راحتی پروتزهای مورد نظر بیمار را بسازد و نیاز او را به‌ طور کامل برطرف سازد.

بهترین لابراتوار دندانسازی باید از انواع تجهیزات و ابزارهای با کیفیت بهره ببرد. مخصوصاً در عصر حاضر که استفاده از تکنولوژی دیجیتال می‌تواند در ساخت پروتزهای دندانی بسیار تاثیر گذار باشد.

هر چه تجهیزات استفاده ‌شده در یک لابراتوار دندانسازی با کیفیت‌تر و به روزتر باشد؛ قاعدتاً دقت و کیفیت خروجی و نتیجه کار نیز بالا خواهد رفت.

صنعت دندانسازی و دندانپزشکی یک رشته پررونق است. همانطور که تکنولوژی در حال پیشرفت است، تجهیزات جدید و نوآورانه در این حوزه بیشتر و متنوع‌تر می‌شود.

در این برگه هدف این است تا تعدادی از تجهیزات ضروری لابراتوار دندانسازی را همراه با توضیحاتی مختصر برایتان نام ببریم.

انتخاب تجهیزات لابراتوار دندانسازی

انتخاب تجهیزات لابراتوار دندانسازی مناسب از ضروری‌ترین موارد تاسیس لابراتوار است. چه لابراتوار شما به استفاده از آخرین فناوری دیجیتال اختصاص داده شده باشد یا به روش‌های سنتی پایبند باشد بهتر است مطمئن شوید که هر قطعه از تجهیزات در دستیابی به نتایج بهینه به شما کمک می‌کند.

همه چیز درباره تاسیس لابرتوار دندانسازی

سرمایه‌گذاری بر روی تجهیزات لابراتوار دندانسازی با کیفیت بالا و نگهداری از آن به خوبی می‌تواند به لابراتوار شما کمک کند تا بهترین خدمات را ارائه دهید.

بسته به نوع تخصص و پروتزهایی که می‌سازید، نوع تجهیزات لابراتوار دندانسازی مورد نیاز شما ممکن است متفاوت باشد. اگر برای یک لابراتوار دندانسازی کامل برنامه‌ریزی می‌کنید، به طیف وسیعی از تجهیزاتی نیاز دارید که هم انعطاف پذیر و هم کارآمد باشند. اگر لابراتوار دندانسازی شما بر روی یک حوزه تخصصی متمرکز است، می‌توانید روی تجهیزاتی سرمایه گذاری کنید که مناسب کار شما باشد.

البته ناگفته نماند که صرفاً تهیه تجهیزات به معنی سرمایه گذاری صحیح نیست. اینکه با توجه به چه میزان سرمایه گذاری چه تجهیزاتی و آن هم از چه برندهایی تهیه شود در حقیقت یک استراتژی صحیح خرید است.

سال‌هاست مجموعه لابراتواری (های دنت) لابراتوارهای VIP زیادی را برای دندانپزشکان و مراکز کلینیکی راه اندازی کرده و این یکی از خدمات ویژه (های دنت) است چون پشت آن سال‌ها تجربه و تخصص حرفه‌ای مدیران آن قرار گرفته است.

از جمله آموزش منابع انسانی، تجهیز لابراتوارهای نرمال تا دیجیتال و پلن‌های رشد و توسعه آن.

از تاسیس تا تجهیز لابراتوار همراه شما هستیم

هم اکنون با ما تماس بگیرید
های دنت

انوع تجهیزات لابراتوار دندانسازی

دستگاه کستینگ
دستگاه کستینگ

1) دستگاه ریخته گری یا کستینگ

این دستگاه یکی از تجهیزات فنی رایج در بخش پروتزهای دندانی است. برای ذوب و ریخته‌گری آلیاژهای مختلف دندانی با ذوب بالا مانند آلیاژهای کبالت کروم و نیکل کروم و همچنین برای به دست آوردن قالب‌های مختلف مانند براکت‌های دندان مصنوعی، روکش‌ها و بریج‌ها استفاده می‌شود. کستینگ با دو تکنیک استفاده از سانتریفیوژ و یا دستگاه‌های کستینگ القایی است.

تجهیزات روشنایی لابراتوار
تجهیزات روشنایی لابراتوار

2) تجهیزات روشنایی و نورپردازی

دندانسازی کاری بسیار دقیق و حساس است و برای انجام آن نیاز به نور مناسب داریم. تجهیزات نوری ایده آل باید سبک وزن، با روشنایی بالا و کاهش حرارت باشد تا بهترین روشنایی را در لابراتوار ارائه دهد.

ساکشن
ساکشن

3) سیستم تصفیه هوا و فیلتراسیون

متریالی که در لابراتوار دندانسازی استفاده می‌شود می‌تواند برای سلامت افراد مضر باشد. این شرایط باعث می‌شود که تکنسین‌ها را در معرض خطر آسم، آلرژی و سایر عوارض جانبی قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرند. با کاهش تعداد ویروس‌ها و میکروب‌ها در لابراتوار می‌توانیم این خطرات را کاهش دهیم. بنابراین، قرار دادن تجهیزاتی که کیفیت هوا را در محیط بهبود می‌بخشد، مانند دستگاه‌های تصفیه هوای اتاق و تهویه خروجی ضروری است.

شید گاید
شید گاید

4) شید گاید

تکنسین‌ها باید بتوانند در انتخاب رنگ رستوریشن‌ها دقیق عمل کنند. راهنمای رنگ دندان یا شید گاید مجموعه‌ای از دندان‌های شبیه‌سازی شده است که برای انتخاب رنگ دندان مصنوعی و ترمیم دندان‌های طبیعی به کاربرده می‌شود. شید گاید به تکنیسین و بیمار کمک می‌کند که بهترین رنگ را برای رستوریشن انتخاب کنند.

کوره پرسلن
کوره پرسلن

5) کوره پرسلن

این یکی از تجهیزات ویژه لابراتوارهای دندانسازی فعال در تخصص پروتزهای ثابت است. کوره‌های پرسلن برای پخت پرسلن دندان استفاده می‌شود. البته این کوره‌ها به دو صورت کوره‌های پخت پرسلن و کوره‌های پرس که باز قابلیت پخت نیز دارند تقسیم بندی می‌شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره پرسلن گذاری بر روی دکمۀ زیر کلیک کنید

سندبلاستر
سندبلاست

6) سندبلاست

دستگاهی است که برای حذف پس مانده‌های سطحی مانند گچ‌های اینوست روی فریم‌ها کاربرد دارد و نوع دیگر آن جهت افزایش سطح فریم و بهتر شدن باندینگ بین سرامیک و متال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

التراسونیک کلینر
اولتراسونیک کلینر

7) اولتراسونیک کلینر

از امواج اولتراسونیک برای ایجاد ارتعاشات جهت تمیز کردن سطح ترمیم استفاده می‌شود. این دستگاه عمدتا برای تمیز کردن ریخته گری‌های پیچیده و با دقت بالا مانند کراون‌های پرسلن و فلزی استفاده می‌شود.

وکیوم میکسر
وکیوم میکسر

8) وکیوم میکسر

وکیوم میکسر دندانی یکی از تجهیزات ویژه برای بخش پروتزهای دندانی است که عمدتاً برای مخلوط کردن گچ و آب استفاده می‌شود. این مخلوط در حالت خلاء به هم زده می‌شود تا از ایجاد حباب‌های هوا جلوگیری شود و از کیفیت مدل‌های تزریق شده با گچ اطمینان حاصل شود.

آرتیکولاتور فول ادجاستیبل
آرتیکولاتور فول ادجاستیبل

9) آرتیکولاتور فول ادجاستیبل

آرتیکولاتر فول ادجاستیبل تمام حرکات فک بیماران را شبیه سازی می‌کند. این آرتیکولاتور برای ساخت، آنالیز مدل و اصلاح اسپلینت‌ها بسیار ایده آل است.

دستگاه پیندکس
دستگاه پیندکس

10) دستگاه قالب Pindex

دستگاه دای Pindex از تجهیزات ضروری دندانسازی است. با کمک این دستگاه مته کاری با دقت بیشتری انجام می‌شود. همچنین باعث صرفه جویی در زمان و تلاش می‌شود. بدون هیچ گونه خطا و سر و صدای زیاد می‌توان سوراخ کاری جهت پین گذاری را انجام داد.

اسپاتول برقی
اسپاتول برقی

11) اسپاتول برقی

در مرحله وکساپ از اسپاتول برقی استفاده می‌کنیم. اکثرا در تخصص پروتزهای ثابت مثل لیمنت، ایمپلنت و غیره استفاده می‌شود. سری‌های متفاوتی دارد که باعث می‌شود کنترل زیادی روی موم داشته باشیم.

دستگاه تریمر
تریمر

12) تریمرها

تریمرها برای شکل دادن به کست‌های گچی استفاده می‌شوند. به دو صورت تریمر خشک و آبی وجود دارند. تریمر خشک نیاز به ساکشن دارد تا بتواند غبار کست‌ها را بگیرد. تریمرهای آبی مرسوم‌تر هستند.

دستگاه دیپینگ
دستگاه دیپینگ

13) دستگاه دیپینگ

این دستگاه نیز موم را تا دمایی مشخص ذوب می‌کند و برای موم گذاری در پروتزهای ثابت در مرحله وکساپ استفاده می‌شود.

پالت پرسلن
پالت پرسلن

14) پالت پرسلن

پالت پرسلن کار با پودر را راحت‌تر می‌کند. در واقع پودرها در دسترس‌تر هستند. این پالت‎‌ها انواع مختلفی چون سرامیکی، فایبرگلس و غیره دارند. امروزه پالت‌های پرسلن سرامیکی تولید شده است که رطوبت پودر پرسلن را کنترل می‌کند و برای پرسلن گذار بسیار کارایی دارد.

میلینگ کدکم
میلینگ کدکم

15) میلینگ کدکم

دستگاه‌های کدکم برای طراحی دیجیتال استفاده می‌شوند. تکنیک ساخت در میلینگ کدکم بر خلاف پرینترها، کاهشی است. یعنی جسم مورد نظر تراش داده می‌شود.

کوره سینترینگ
کوره سینترینگ

16) کوره‌ سینترینگ

پس از اینکه رستوریشن مورد نظر در دستگاه میلینگ کدکم فرم داده شد، وارد کوره‌های سینترینگ می‌شوند تا تحت دمای بالا پخته شود و به حداکثر مقاومت برسد.

جمع بندی

در مطلب ارائه شده سعی برآن داشتیم که برخی از متداول‌ترین تجهیزات راه‌اندازی لابراتوار دندانسازی را برای شما شرح دهیم، امید است که مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

مقالات سایت

سوالات متداول

آیا لابراتوار های دنت تجهیزات لابراتوار تهیه می‌کند؟

بله، لابراتوار دندانسازی های دنت سالها است که در رابطه با فروش تجهیزات تخصصی و حرفه‌ای لابراتوار دندانسازی فعالیت می‌کند.

آیا لابراتوار های دنت مشاوره جهت تاسیس لابراتوار می‌دهد؟

بله، لابراتوار دندانسازی های دنت سالها است که در رابطه با مشاوره جهت تاسیس لابراتوار دندانسازی حرفه‌ای فعالیت می‌کند.

اگر همکار و در حال مطالعۀ این برگه هستید پیشنهاد می‌کنیم با شرکت در دوره آموزش دندانسازی اطلاعات جامع، تخصصی و مفیدتری در این زمینه به دست بیاورید.‌ همچنین با اصطلاحات دندانسازی و کتاب اطلس لغات و اصطلاحات دندانسازی آشنا شده و با استفاده از فیلم آموزش دندانسازی با نحوۀ کار این مجموعه بیشتر آشنا شوید.

برگۀ دانلود رایگان کتاب آموزش دندانسازی نیز یک مکان عالی در اختیار علاقه‌مندان است تا بتوانند با دانلود و مطالعه این کتب به معلومات خود بیافزایند. فراموش نکنید که آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده مسیری فوق‌العاده برای مسلط شدن بر تمام نکات دندانسازی است. خاطر نشان می‌کنیم اشخاصی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند می‌توانند با امکاناتی که در مجموعه آموزشی لابراتوار های دنت برای آنها در نظر گرفته شده به بهترین شکل ممکن مراحل تبدیل به یک متخصص تراز اول رشتۀ دندانسازی را سپری کنند و به مقصودشان برسند.

مدیر فنی لابراتوار
زینب رحیم زاده

زینب رحیم زاده

تکنسین پروتزهای دندانی

عاشق آلبالو یخ زده با نمک، کار و خانواده

بیش از 17 ساله در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به‌ویژه ایمپلنت و زیبایی فعالیت می‌کنم. تلاش می‌کنیم تا وب‌سایت های دنت محیط مفید و اثربخشی برای دندان‌پزشکان و دندان‌سازان کشورم باشد.

  • اگر به‌دنبال همکاری با لابراتوار حرفه‌ای هستید، همین الان تماس بگیرید

چقدر این مطلب مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد آرا: 47

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این مطلب را بهتر کنیم!

به من بگویید چگونه می‌توانم این مطلب را بهبود بخشم؟

4 دیدگاه برای “تجهیزات لابراتوار دندانسازی”

    • درود بر شما؛ بستگی به خیلی موارد دارد مثل اشل کاری تعداد کار و غیره. بطور میانگین از 800 میلیون تا چند میلیارد می‌تواند متغیر باشد.
      جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با شماره‌های مجموعه تماس بگیرید.
      موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دانلود اپلیکیشن | های دنت