دندان مصنوعی ثابت

همه چیز دربارۀ دندان مصنوعی ثابت

نمایش ویدیو درباره مراحل کاشت پروتز ثابت
نمایش ویدیو درباره دندان مصنوعی ثابت

افرادی که یک یا چند عدد از دندان‌های خود را ازدست‌داده باشند، معمولاً به دنبال جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته خود خواهند بود. پروتزهای دندانی که عموماً آن‌ها را با نام دندان مصنوعی هم می‌شناسیم، به‌عنوان یکی از به صرفه‌ترین جایگزینی برای دندان‌های ازدست‌رفته خواهند بود. این موضوع را باید بدانید که انواع مختلفی از پروتزهای دندانی داریم که پروتز یا دندان مصنوعی ثابت دسته‌ای خاص از این پروتزها محسوب می‌شوند.

در ادامه می‌خواهیم شما را با این موضوع که دندان مصنوعی ثابت چیست و چه کاربردی دارد، آشنا کنیم و شما را با مزایا و معایب، انواع، فرایند تولید و نصب و راه‌های مراقبت و نگهداری از آن‌ها آشنا کنیم.

دندان مصنوعی ثابت چیست؟

پروتز یا دندان مصنوعی ثابت نوعی از دندان مصنوعی است که با ایمپلنت‌های دندانی به طور دائم به استخوان فک متصل می‌شود. ایمپلنت‌های دندانی پایه‌های تیتانیومی هستند که با جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرند و به‌عنوان ریشه دندان مصنوعی عمل می‌کنند. پروتز ثابت شامل یک چارچوب فلزی یا یک پایه پلاستیکی است که مجموعه‌ای از دندان‌های مصنوعی را پشتیبانی می‌کند که می‌تواند از اکریلیک، نایلون، چینی، رزین یا فلز ساخته شوند. پروتز ثابت می‌تواند جایگزین یک یا چند دندان و یا همۀ دندان‌ها شود.

دندان مصنوعی ثابت چه مشخصاتی دارد؟

انواع دندان مصنوعی ثابت دارای چندین ویژگی هستند که آن‌ها را از دیگر پروتزهای متحرک متمایز می‌کند. برخی از این خصوصیات عبارت‌اند از:

دندان مصنوعی ثابت توسط ایمپلنت‌های دندانی در جای خود ثابت می‌شوند که پایه‌ای محکم و مطمئن برای دندان‌های مصنوعی ایجاد می‌کنند. ایمپلنت‌های دندانی همچنین از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کنند و رشد استخوان را در استخوان فک تحریک می‌کنند. البته باید بدانید که دندان مصنوعی ثابت بدون ایمپلنت نیز وجود دارد.

انواع دندان مصنوعی‌های ثابت توسط بیمار قابل‌جابه‌جایی نیستند. آن‌ها را فقط در صورت نیاز می‌توان توسط دندانپزشک برداشت. آن‌ها همچنین هنگام غذا خوردن، صحبت ‌کردن یا لبخند زدن حرکت نمی‌کنند و نمی‌لغزند که می‌توانند اعتمادبه‌نفس و راحتی بیمار را افزایش دهند.

انواع پروتز ثابت
انواع پروتز ثابت

انواع پروتز ثابت

بسته به تعداد ایمپلنت‌ها و دندان‌های درگیر، چهار نوع اصلی از انواع دندان مصنوعی ثابت وجود دارند:

پروتزهای کامل:

نوعی از پروتزهای ثابت هستند که جایگزین تمامی دندان‌های ازدست‌رفته، چه در فک بالا یا فک پایین می‌شوند. آن‌ها برای حمایت از دندان مصنوعی به چهار ایمپلنت در هر فک نیاز دارند. این پروتزها را می‌توان به‌صورت دندان مصنوعی ثابت چسبی روی فک چسباند.

پروتزهای تکه‌ای:

پروتزهای ثابتی هستند که جایگزین چند دندان ازدست‌رفته می‌شوند. آن‌ها برای حمایت از دندان مصنوعی به دو ایمپلنت در دو بخش از فک نیاز دارند. دندان مصنوعی ثابت تکه‌ای می‌تواند به کمک یک بریج یا ایمپلنت به ساختار دندانی شما اضافه شود.

اُوردنچر:

پروتزهای ثابتی هستند که با اتصال چسبی روی ایمپلنت می‌چسبند. بسته به تعداد دندان‌های ازدست‌رفته، می‌توانند به صورت پروتز کامل یا جزئی باشند. آن‌ها برای حمایت از دندان مصنوعی به دو تا چهار ایمپلنت در هر فک نیاز دارند. این نوع از دندان مصنوعی ثابت را می‌توان به‌راحتی برای تمیزکردن یا تنظیم مجدد از روی فک‌ها برداشت.

ایمپلنت‌های تک دندانی:

نوعی دندان مصنوعی ثابت هستند که جایگزین یک دندان ازدست‌رفته می‌شوند. آن‌ها برای حمایت از پروتز به یک ایمپلنت در هر دندان نیاز دارند. پروتز استفاده شده می‌تواند به‌صورت تاج یا بریج دندانی باشد.

مراحل کاشت دندان مصنوعی ثابت

فرایند کاشت دندان مصنوعی ثابت بسته به نوع پروتز، وضعیت استخوان فک و ترجیحات بیمار و دندانپزشک می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، مراحل کلی عبارت‌اند از:

اولین قدم برای نصب دندان مصنوعی، مراجعه به دندانساز یا دندانپزشک برای مشاوره و ارزیابی است. دندانساز یا دندانپزشک دهان شما را معاینه می‌کند، یک تصویر اشعه ایکس یا قالب از دندان‌های شما می‌گیرد و اهداف و انتظارات شما را مورد بحث قرار می‌دهد.

مرحله دوم برای نصب دندان مصنوعی انجام پیوند استخوان در صورت نیاز است. پیوند استخوان روشی است که شامل افزودن مواد استخوانی به استخوان فک برای افزایش حجم و تراکم آن است.

مرحله سوم برای نصب دندان مصنوعی انجام جراحی ایمپلنت است. این کار معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، اما می‌توان از آرام‌بخش یا بیهوشی عمومی نیز استفاده کرد. دندانپزشک برش‌هایی در لثه ایجاد می‌کند و در ادامه سوراخ‌هایی در استخوان فک ایجاد می‌کند. سپس دندانپزشک ایمپلنت‌ها را در سوراخ‌ها قرار می‌دهد و لثه‌ها را بخیه می‌زند.

مرحله چهارم برای نصب دندان مصنوعی، ساخت و نصب پروتز دندان مصنوعی ثابت است. دندانپزشک از دهان شما قالب می‌گیرد. سپس دندان مصنوعی توسط دندانساز ساخته و به دندانپزشک تحویل داده می‌شود بعد از آن دندانپزشک به‌وسیله پیچ دندان مصنوعی را به ایمپلنت‌ها متصل می‌کند.

مزایای دندان مصنوعی ثابت
مزایای دندان مصنوعی ثابت

مزایای دندان مصنوعی ثابت

انواع دندان مصنوعی ثابت مزایای زیادی نسبت به پروتزهای متحرک دارند، از جمله:

پروتزهای ثابت می‌توانند ظاهر طبیعی دندان‌ها و لبخند را به شما بازگردانند. آن‌ها همچنین می‌توانند از افتادگی عضلات صورت و کوچک‌شدن یا تحلیل استخوان فک جلوگیری کنند که در غیر اینصورت می‌تواند باعث پیری زودرس شود.

انواع دندان مصنوعی ثابت می‌توانند عملکرد طبیعی دندان‌ها و دهان شما را بازگردانند. آن‌ها می‌توانند به شما اجازه دهند تا راحت‌تر با پروتزهای متحرک غذا بخورید، بجوید و صحبت کنید.

پروتزهای ثابت می‌توانند سلامت کلی دهان و دندان شما را بهبود بخشند. آن‌ها می‌توانند از جابه‌جایی یا پوسیدگی دندان‌های باقی‌مانده جلوگیری کنند که می‌تواند منجر به ازدست‌دادن دندان یا عفونت بیشتر شود.

معایب دندان مصنوعی ثابت

دندان مصنوعی ثابت نیز دارای معایبی نسبت به پروتزهای متحرک است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع دندان مصنوعی ثابت گران‌تر از دندان مصنوعی متحرک هستند. همچنین آن‌ها نیاز به مراجعه بیشتر به دندانپزشک و به طبع دندانساز، روش‌های جراحی بیشتر و مواد و نیروی کار بیشتری دارند.

انواع دندان مصنوعی ثابت نسبت به پروتزهای متحرک خطر عوارض بیشتری دارند. آن‌ها شامل روش‌های تهاجمی‌تر و پیچیده‌تر هستند که می‌توانند احتمال عفونت، خونریزی، تورم، درد یا آسیب عصبی را افزایش دهند.

تمیز کردن انواع دندان مصنوعی ثابت سخت‌تر از پروتزهای متحرک است. آن‌ها را نمی‌توان خارج کرد و در محلول تمیزکننده دندان مصنوعی خیس کرد که می‌تواند به حذف لکه‌ها و باکتری‌ها کمک کند.

دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک: کدام یک بهتر است؟

در پاسخ به این سؤال که دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک، باید بگوییم که انتخاب بین این دو ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. هر دو نوع دندان‌های مصنوعی ثابت و متحرک مزایا و معایب خود را دارند. در اینجا مقایسه‌ای بین پروتزهای ثابت و متحرک بر اساس برخی معیارهای رایج خواهیم داشت:

انواع دندان مصنوعی ثابت نسبت به پروتزهای متحرک پایدارتر هستند، زیرا با ایمپلنت به استخوان فک متصل می‌شوند. از سوی دیگر، پروتزهای متحرک با گیره یا چسب در جای خود قرار می‌گیرند که ممکن است چندان قابل‌اعتماد یا راحت نباشند.

انواع دندان مصنوعی ثابت عملکرد بیشتری نسبت به پروتزهای متحرک دارند، زیرا به فرد اجازه می‌دهند تا راحتترغذا بخورد، صحبت کند و لبخند طبیعی خود را داشته باشد. از سوی دیگر، پروتزهای متحرک ممکن است انتخاب مواد غذایی را محدود کنند.

انواع دندان مصنوعی ثابت نیاز به جراحی بیشتری نسبت به پروتزهای متحرک دارند، زیرا نیاز به ایمپلنت برای قراردادن در استخوان فک دارند. از سوی دیگر، پروتزهای متحرک نیازی به جراحی ندارند.

دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت
دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

راه‌های مراقبت از دندان مصنوعی ثابت پس از نصب کدامند؟

پس از نصب پروتزهای ثابت، فرد باید از آن‌ها و ایمپلنت‌ها به‌خوبی مراقبت کند تا طول عمر و عملکرد آن‌ها تضمین شود. دندان مصنوعی ثابت را روزانه با یک مسواک نرم و یک پاک‌کننده دندان مصنوعی یا خمیردندان غیر ساینده تمیز کنید. دندان مصنوعی و ایمپلنت‌ها را روزانه با نخ مخصوص یا نخ دندان تمیز کنید. از استفاده از نخ دندان معمولی خودداری کنید، زیرا ممکن است نخ دندان گیر کرده یا به دندان مصنوعی یا ایمپلنت آسیب برساند. دندان مصنوعی و ایمپلنت‌ها را روزانه با دهان‌شویه ضدعفونی‌کننده یا محلول آب‌نمک شستشو دهید. مایع را حداقل به مدت ۳۰ ثانیه دور دهان بچرخانید و آن را بیرون بریزید.

خدمات دندانسازی حرفه‌ای در مرکز لابراتوار تخصصی (های دنت)

در این مقاله شما را با نکاتی کامل و جامع درباره دندان مصنوعی ثابت آشنا کردیم. با هم به این موضوع پرداختیم که مزایا و معایب نصب این دندان‌ها چه خواهند بود و نحوه تهیه و نصب آن‌ها را با یکدیگر به بحث و گفتگو پرداختیم. در پایان می‌خواهیم شما را با مرکز لابراتوار و آموزش پروتزهای دندانی (های دنت) آشنا کنیم:

های دنت به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های لابراتوار و آموزشگاه‌های دندانسازی شناخته می‌شود که خدمات مختلفی را در حوزه دهان و دندان ارائه می‌دهد. افراد علاقه‌مند به دندانسازی می‌توانند در دوره‌های آموزش دندانسازی های دنت شرکت کنند و آموزش‌های تخصصی این حوزه را دریافت کنند. به کمک مجموعه های دنت امکان تأسیس لابراتوار در شهر محل سکونت شما وجود دارد و شما می‌توانید تمامی تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی یک لابراتوار دندان‌سازی را به کمک مجموعه ما خریداری کنید.

در ضمن، امکان استفاده از خدمات دندان‌سازی و سفارش ساخت دندان مصنوعی ثابت وجود داشته و دندانپزشکان محترم می‌توانند از خدمات ما به بهترین شکل ممکن بهره ببرند. همچنین ویزیت در مجموعه‌ (های دنت) رایگان بوده و همه می‌توانند از ویزیت رایگان در مجموعه ما بهره ببرند. در پایان برای دریافت آخرین قیمت دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت می‌توانید ما در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط با دندان مصنوعی در زیر آورده شده است

دندان مصنوعی جدید
دندان مصنوعی جدید

دندان مصنوعی جدید یا دیگر هیچ...!

دلایل زیادی باعث می‌شود انسان‌ها دندان‌های خود را از دست بدهند. افزایش سن، بیماری‌ها و حوادثی مثل تصادف، دعوا و… از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که موجب از بین رفتن دندان‌ها می‌شوند. دندان‌ها علاوه بر صحبت کردن و جویدن، بر روی جوانتر بودن چهره انسان‌ها نیز موثر هستند و در صورت از بین رفتن دندان‌ها چهره افراد نیز پیرتر نشان داده می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به طور کامل دندان مصنوعی جدید را به شما معرفی کنیم و تمامی سوالات احتمالی شما را در این زمینه پاسخگو باشیم.

اوردنچر جادوی دندان مصنوعی
اوردنچر چیست

اُوردِنچر (جادوی دندان مصنوعی)

افرادی که از پروتزهای دندانی استفاده می‌کنند، معمولاً از عدم جاگیری صحیح این پروتزها و یا جابه‌جایی بیش از اندازه آن‌ها شاکی هستند. جابه‌جایی پروتز متحرک در داخل دهان موردی است که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. متخصصان دندانپزشکی در طول سال‌های اخیر چاره‌ای را برای حل این مشکل اندیشیده‌اند.

برای این کار از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت یا اوردنچر استفاده می‌کنند. این نوع خاص از پروتزها انواع مختلفی دارد و هر کدام از این مدل‌ها نیز مزایا و معایب خاص خودشان را دارند.

دندان مصنوعی برای افراد جوان
دندان مصنوعی برای افراد جوان

هر آنچه لازم است در مورد دندان مصنوعی برای افراد جوان بدانید

امروزه به دلیل مصرف غذاهای غیر ارگانیک و ناسالم آمار افرادی که دندان‌های خود را از دست می‌دهند بسیار بالا رفته است. بخصوص در بین رده‌های سنی جوان‌تر این مسئله بیشتر به چشم می‌خورد. در سال‌های گذشته به طور معمول فقط افراد مسن‌تر در معرض از دست دادن دندان‌های‌شان قرار می‌گرفتند اما اکنون این عارضه در بین جوانان و نوجوانان به شدت دیده می‌شود.

در این مقاله قصد داریم هر آنچه لازم است در مورد دندان مصنوعی برای افراد جوان بدانید را برای شما بازگو کنیم.

دندان مصنوعی آلمانی
دندان مصنوعی آلمانی

دندان مصنوعی آلمانی و قیمت آن

دندان‌ مصنوعی آلمانی (ایوکلار) یک شاهکار منحصر به فرد از فناوری پیشرفتۀ کشور آلمان، دقت و کیفیت بالا است که به آن امکان می‌دهد تا از دوام و عمر طولانی، ظاهر صددرصد طبیعی و عملکرد بی‌نقص برخوردار باشد.

انواع دندان مصنوعی و قیمت آن
انواع دندان مصنوعی و قیمت آن

انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان) ثابت و متحرک، ساخت و قیمت

دلایل زیادی می‌تواند وجود داشته باشد که باعث شود افراد به سراغ انواع دندان‌های مصنوعی یا همان دست دندان بروند.

فاکتورهایی مانند بالا رفتن سن، عدم مراقبت از دندان‌ها، ابتلا به بیماری‌های گوناگون و … ممکن است باعث از دست رفتن دندان‌ها شوند. در این شرایط، استفاده از دندان‌های مصنوعی یکی از طرح درمان‌هایی است که از دیرباز برای بی دندانی وجود داشته است.

ما در این محتوا قصد داریم که در رابطه با بهترین نوع دندان مصنوعی و تمامی اطلاعاتی که شما باید قبل از مراجعه به هر دندانساز یا دندانپزشکی درباره آن بدانید، صحبت کنیم.

دندان مصنوعی ژله ای
دندان مصنوعی ژله ای

دندان مصنوعی ژله ای

اکثر دندان‌های مصنوعی سفت و محکم هستند. اگر شما به دنبال یک دندان‌ مصنوعی با متریال نرم و راحت هستید، دندان مصنوعی ژله ای (flexible partial dentures) بهترین گزینه است. این دندان‌های مصنوعی نیازی به میله‌های آهنی برای فیکس شدن روی لثه‌ها ندارند. از همین رو استفاده از آن‌ها حس راحتی بیشتری نسبت به دیگر فرم‌های دندان مصنوعی خواهد داشت.

البته دندان مصنوعی ژله ای یک طرح درمان است و باید برای فک‌هایی که شرایط آن را دارد انتخاب و ساخته شود.

مرکز دندان مصنوعی تهران
بهترین مرکز دندان مصنوعی تهران

بهترین مرکز دندان مصنوعی تهران کجاست؟

روزانه افراد زیادی که به دندان مصنوعی نیاز دارند در گوگل سرچ می‌کنند و به دنبال بهترین مرکز دندان مصنوعی هستند. مرکزی که دندان مصنوعی با کیفیت و تخصصی بسازد و جزو بهترین‌ها باشد. 

مراکز و کلینیک‌های دندانسازی بسیاری در تهران در زمینه ساخت دندان مصنوعی فعالیت می‌کنند، اما اگر به دنبال بهترین مرکز دندان مصنوعی در تهران هستید، ابتدا باید خیلی هوشمندانه و دقیق کلینیک دندانسازی خود را انتخاب کنید. 

در این بخش قصد داریم در خصوص دو گزینه که می‌تواند شما را در انتخاب دندانسازی حرفه‌ای یاری کند، صحبت کنیم. بر روی دکمۀ زیر کلیک کنید.

تعمیر دندان مصنوعی
تعمیر دندان مصنوعی

بهترین لابراتوار تخصصی تعمیر دندان مصنوعی

اقدامات مربوط به تعمیر دندان مصنوعی مهارت و تخصص خاص خود را می‌­طلبد. از این­رو، تعمیر دندان مصنوعی کاری حساس است که باید به لابراتوارها و مراکز متخصص و مجرب سپرده شود. تعمیر دندان مصنوعی با توجه به نوع شکستگی دندان ممکن است کاری سخت یا راحت باشد. اما، اغلب اوقات تعمیر دندان­های مصنوعی کاری ممکن است.

برای این کار به مواد اولیه و تجهیزات خاصی نیاز است و در مراکز تخصصی این کار بسیار بهتر از روش خانگی آن صورت می‌پذیرد. تشریح کامل توضیحات در مقاله زیر قرار داده شده است.

به سوالات زیر توجه کنید

 • 1
  یک دندان مصنوعی باکیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • 2
  بهترین نوع دندان مصنوعی کدام است؟

 • 3
  برای دندان‌های تکی و چندتایی بهترین نوع دندان مصنوعی چیست؟

 • 4
  بیمه‌های مختلف چه مقدار از مبلغ دندان مصنوعی را می پردازند؟

 • 5
  عوارض دندان مصنوعی چی میتونه باشه؟

 • 6
  ویژگی‌های مهمی که دندان مصنوعی برای افراد جوان باید داشته باشد چیست؟

 • 7
  قیمت و هزینه بهترین دندان مصنوعی برای هر دو فک چقدر است؟

 • 8
  دندان مصنوعی ژله‌ای چه خطراتی می‌تواند داشته باشد؟

 • 9
  داستان دندان مصنوعی پروتز ثابت چی هست؟

 • 10
  اینکه برویم محلات و برایمان دندان بسازند خوبه؟

 • 11
  بهترین مرکز دندان مصنوعی در ایران کجاست؟

 • 12
  وقتی لثه صاف داریم باید چیکار کنیم؟

  آیا راهکاری هست؟

 • 13
  چیکار کنیم زخم‌های متوالی و دردناک بعد از گذاشتن دندان مصنوعی برایمان اتفاق نیافتد؟

 • 14
  زخم‌های لثه به وجود آمده را چطور بهبود بدیم؟

 • 15
  مشکلات دندان مصنوعی چه مواردی هست؟

 • 16
  اگر دندان مصنوعی بد ساخته شود وارد چه مشکلاتی می‌شوم؟

 • 17
  خوبه که از چسب دندان استفاده کنیم؟

  بهترین چسب کدام است؟

 • 18
  علت سیاه شدن لثه دندان مصنوعی چی هست؟

 • 19
  هزینه دست دندان خوب کامل اوردنچر چقدر هست؟

 • 20
  دندان مصنوعی بدون کام یا بدون سقف کیفیت لازم را خواهد داشت؟

پاسخ تمام سوالات بالا را در قالب یک ویدیو آماده کرده‌ایم که می‌توانید فرم زیر را تکمیل کنید تا لینک آن برایتان ارسال شود

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

لطفاً به زبان فارسی تایپ شود
لطفاً به زبان انگلیسی تایپ شود
از چه طریقی با ما آشنا شدید
نحوۀ ارسال لینک ویدیو*

بهترین دندان مصنوعی
نمایش ویدیو درباره بهترین دندان مصنوعی

مقالات سایت

هرآنچه سؤال یا مُشکلی در ارتباط با این مقاله دارید از طریق دیدگاه در میان بُگذارید، دیدگاه شما بدون پاسخ نخواهد ماند.

مدیر فنی لابراتوار
زینب رحیم زاده

زینب رحیم زاده

تکنسین پروتزهای دندانی

عاشق آلبالو یخ زده با نمک، کار و خانواده: بیش از ۱۵ ساله در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به‌ویژه ایمپلنت و زیبایی فعالیت می‌کنم. تلاش می‌کنیم تا وب‌سایت های دنت محیط مفید و اثربخشی برای دندان‌پزشکان و دندان‌سازان کشورم باشد.

 • اگر به‌دنبال همکاری با لابراتوار حرفه‌ای هستید، همین الان تماس بگیرید

چقدر این مطلب مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد آرا: 86

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این مطلب را بهتر کنیم!

به من بگویید چگونه می‌توانم این مطلب را بهبود بخشم؟

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش ویدیو درباره دندان مصنوعی ثابت اوردنچری

فرم دانلود اپلیکیشن | های دنت