هوم بلیچینگ

هوم بلیچینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

هوم بلیچینگ چیست
بلیچینگ در خانه یا هوم بلیچینگ
بلیچینگ خانگی (home bleaching)
بلیچینگ خانگی (home bleaching)

همه چیز درباره هوم بلیچینگ و قیمت آن

افرادی هستند که به دلایل مختلف از سفیدی مینای دندان خود راضی نیستند. اگرچه زیبایی شناسی دهان همیشه کاملاً قانع کننده نیست، اما کسانی هستند که زمان کافی برای مراجعه منظم به دندانپزشک متخصص را ندارند. به همین دلیل هر از چند گاهی به دندانپزشک مراجعه می‌کنند، با این هدف که، لبخندی که همیشه می‌خواستند را داشته باشند. به همین دلیل، با این مقاله می‌خواهیم ویژگی‌های موثرترین روش زیبایی لبخند یعنی بلیچینگ در خانه را به شما بگوییم که در چه مواردی مشخص می‌شود و چه مزایایی در رابطه با سلامت دهان و دندان شما دارد.

قبل از شروع این موضوع به خاطر داشته باشید که هوم بلیچینگ یک درمان بی ضرر است. هیچ نوع عارضه جانبی جدی ندارد و باعث نتایج بسیار مثبتی در زیبایی لبخند شما می‌شود. توجه داشته باشید که برای انجام این درمان نیاز به دو مورد است. یک، مایع یا ژل سفید کننده و دوم قالب بلیچینگ

پس اگر به فکر تهیه آن هستید، می‌توانید با خیال آسوده خود را به دست متخصصان لابراتوار دندانسازی (های دنت) بسپارید.

اگر اطلاعات لازم در مورد هوم بلیچینگ را ندارید و تعریف آن را از دیگران شنیده‌اید؛ همچنین دنبال قیمت آن هستید وقت آن است با ما تماس بگیرید تا با این موضوع به صورت تخصصی آشنا شوید.

آیا هوم بلیچینگ برای شما گزینه مناسبی است؟

بلیچینگ خانگی یا به اصطلاح هوم بلیچینگ، را باید از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین درمان‌ها برای تغییر رنگ بد دندان‌ها دانست که متخصصان آن را تجویز می‌کند.

در این روش از طریق tray (تری بلیچینگ) که در لابراتوار ساخته شده و توسط دندانپزشک یا دندانساز ارائه می‌شود، ژل‌های سفید کننده را برای مدتی که توسط متخصص توصیه می‌شود، روی مینای دندان قرار می‌دهند. میزان قرارگیری ژل بلیچینگ می‌تواند از چند روز یا چند هفته متغیر باشد. در این روش متخصص شما، بر اساس تشخیص، که نیاز به ارزیابی چهره به چهره دارد، میزان مواد مورد استفاده و نوع آن را توصیه می‌کند:

آنچه شما در بلیچینگ خانگی به عنوان  “سفید شدن دندان” می‌بینید، محصول تجزیه مولکول‌هایی است که دندان‌های شما را لکه‌دار می‌کنند. هر چه بیشتر به آن تجزیه دست یابیم، تأثیرات گسترده‌تر و پایدارتر خواهد بود. برای درک بهتر این موضوع به ترتیب، روش این کار و مواد مورد استفاده برای آن را بررسی می‌کنیم سپس به موضوع هزینه خواهیم پرداخت و در پایان نیز می‌توانید نتیجه‌گیری را مشاهده کنید.

آتل، تری بلیچینگ، قالب مخصوص

هنوز در مورد این اصطلاح سردرگمی وجود دارد اما هر سه کلمه به یک موضوع اشاره دارد. در واقع یک قالب شفاف و نرم بوده که معمولا جنس پلاستیکی دارد. بعد از قالب‌گیری از فک بیمار این قالب توسط لابراتوار ساخته می‌شود تا در روند درمان از آن استفاده شود.

از تری (tray) به عنوان نگهدارنده ژل بلیچینگ و درمان سرپایی بلیچینگ استفاده می‌شود. این قالب متناسب با دندان‌های فرد بوده و می‌بایست در لابراتوار ساخته شود. در مجموع بدانید تری بلیچینگ آماده در بازار کارایی ندارد چون متناسب با فک شما نیست. هر شخص شرایط دندانی و موقعیت فکی منحصر بفرد خودش را دارد بنابراین می‌بایست از فک هر فرد قالب‌گیری انجام شود و در نهایت دندانساز تری بلیچینگ اختصاصی را بسازد. حال با مطالعۀ این مطلب می‌توانید دریابید که آیا هوم بلیچینگ برای شما مناسب است یا خیر؟

چرا دندانپزشک یا دندانساز از تری بلیچینگ استفاده می کند؟

قالب‌های سفارشی یا همان تری بلیچینگ، اجازه می‌دهند تا حجم مشخصی از ژل بلیچینگ روی دندان‌ها قرار بگیرند. دندانپزشک یا دندانساز شما در مطب قالب‌گیری می‌کند و سپس قالب‌های تری بلیچینگ شفاف را به شما تحویل می‌دهد تا از آنها استفاده کنید.

حال اگر بخواهیم بطور فنی پروسه سفید شدن دندان‌ها را به شما توضیح دهیم به این صورت شروع می‌شود که استفاده از تری بلیچینگ سفارشی یون‌های اکسیژن را آزاد نگه می‌دارد (از تشکیل پیوندهای دوگانه جلوگیری می‌کند) و به نوبه خود آن یون‌ها را در نزدیکی دندان‌های شما نگه می‌دارد و از فرار آن‌ها به محیط دهان جلوگیری می‌کند.

یون‌های اکسیژن موجود در تری بلیچینگ به مینای دندان و عاج شما وارد می‌شوند، جایی که به پیوندهای دوگانه مولکول‌هایی که لکه روی دندان‌ها را تشکیل می‌دهند حمله می‌کنند. وقتی لکه به مولکول‌های کوتاه‌تر تبدیل می‌شود، به لطف یون‌های اکسیژن، آنها از ساختار دندان‌های شما خارج می‌شوند و اثر بصری سفید کردن دندان را ایجاد می‌کنند.

تکنیک هوم بلیچینگ با کمک تری بلیچینگ و با نظارت یک متخصص اثرات ماندگارتری در طول زمان ایجاد می‌کند.

مواد بلیچینگ خانگی

هیدروژن پراکسید و همچنین کاربامید پراکسید را می‌توان متداول‌ترین ژل بلیچینگ دانست. آنچه شواهد علمی و انجمن دندانپزشکی به ما می‌گویند این است که بلیچینگ در خانه، با غلظت کم پراکسید یا با غلظت بالا می‌تواند در صورت عدم استفاده صحیح به امنیت زیستی شما آسیب برساند. وقتی می‌گوییم امنیت زیستی، منظورمان ایمنی برای بافت‌های دهان و بدن شما و همچنین سطح راحتی برای شما به عنوان یک بیمار است.

البته ناگفته نماند که ژل بلیچینگ (پراکسید) موثرترین ماده برای این کار است، زیرا در طول زمان کم می‌تواند اثر گذاری فوق العاده خوبی داشته باشد. پراکسیدها در غلظت‌های بالاتر می‌توانند تحت پروتکل‌های خاصی استفاده شوند که باید در دندانپزشکی زیبایی رعایت شوند.

این‌ها به هیچ وجه یا بدون انجام اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از حساسیت بیش از حد دندان پس از درمان قرار داده نمی‌شوند. البته نباید نگران این موضوع باشید، چون دندانپزشک یا دندانساز شما مناسب‌ترین درمان را برایتان در نظر می‌گیرد.

در هوم بلیچینگ، استفاده از پراکسیدهای کم غلظت معمول است که به دلیل غلظت کم برای مدت طولانی‌تری باید از آن استفاده کنید. البته دندانپزشک می‌تواند با تشخیص خود از غلظت بالای پراکسیدها استفاده کند که در این صورت زمان درمان کاهش می‌یابد. متداول‌ترین ماده مورد استفاده ۱۰% کاربامید پروکساید است. غلظت‌های دیگر نیز استفاده می‌شود، اما اکثر تحقیقات ایمنی و کارایی محلول ۱۰٪ را تایید می‌کنند.

اگرچه غلظت بالاتر سفید شدن سریع‌تر را تضمین می‌کند، اما با احتمال حساسیت بالاتر نیز همراه است. با استفاده از محصولات با غلظت کم می‌توان به درجه‌ای از سفید شدن مشابه محصولات با غلظت بالا دست یافت، البته تا زمانی که از آنها برای مدت زمان طولانی‌تری استفاده کنید.

نحوه استفاده از هوم بلیچینگ
نحوه استفاده از هوم بلیچینگ
طریقه استفاده از بلیچینگ
طریقه استفاده از بلیچینگ

چرا یک دندانپزشک یا دندانساز ژل‌های کم غلظت را برای سفید کردن دندان‌های خانگی انتخاب می‌کند؟

به سه دلیل دندانپزشک یا دندانساز ژل‌های کم غظلت را برای سفید کردن دندان‌ها انتخاب می‌کنند که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

درمان بلیچینگ در خانه تحت تأثیر چه عواملی می‌تواند باشد؟

درمان بلیچینگ در خانه تحت تاثیر مواردی چون:

می‌تواند قرار بگیرد. زمان هم یک عامل مهم و حتی ابزاری است که دندانساز یا دندانپزشک از آن به نفع نتیجه درمانی بهتر استفاده می‌کند. به عنوان یک قاعده کلی هر چه تیره شدن دندان‌های شما مشخص‌تر باشد، روشن شدن آن‌ها بیشتر طول می‌کشد.

توجه: یک هفته هوم بلیچینگ با ژل پروکسید کاربامید ۱۰ الی ۱۶ درصد باعث تغییر دو تا چهار واحد سایه می‌شود که تقریباً معادل تغییر گزارش شده پس از یک جلسه بلیچینگ در مطب با ژل کاربامید پراکسید است.

آیا بلیچینگ در منزل ایمن و موثر است؟

به نظر می‌رسد نگرانی جامعه امروزی در مورد داشتن دندان‌های سفید و منظم به اوج خود رسیده است. به همین دلیل است که سفید کردن دندان یک درمان با تقاضای فزاینده در سال‌های اخیر است. در نتیجه این علاقه رو به رشد، مجموعه ای از درمان‌های خانگی، حرفه‌ای و تخصصی را در سال‌های اخیر بسیار گسترش داده است. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا دندان‌های سفیدتری داشته باشید. با این حال، نتایجی که آنها ارائه می‌دهند، بسیار می‌تواند متفاوت باشد.

هوم بلیچینگ را می‌توان یکی از این درمان‌ها دانست که به دلیل ویژگی‌های خاص، توانسته محبوبیت قابل توجهی پیدا کند.

بلیچینگ خانگی دارای حداقل غلظت مواد سفیدکننده بوده، بنابراین در کوتاه مدت اثر کمی دارد اما با طولانی‌تر شدن استفاده می‌توان اثر آن را افزایش داد. اگرچه هیچ روش کاملا موثر و ایمنی وجود ندارد که بتوانیم در خانه از آن برای جایگزینی سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها استفاده کنیم، اما می‌توان به هوم بلیچینگ اعتماد کرد و انتظار لبخندی روشن داشت.

مدت زمان هوم بلیچینگ چقدر است؟

برای به دست آوردن نتایج مطلوب، لازم است فرد حداقل ۴ یا ۵ ساعت در روز از آن‌ها استفاده کند. ساده‌ترین و راحت‌ترین چیز این است که تری بلیچینگ و ژل مخصوص آن را در ساعات خواب در دهان خود بگذارد. زمان خاصی برای بلیچینگ خانگی پیش‌بینی نشده است. در واقع زمان درمان به نوع دندان‌های شما، میزان لکه و تیرگی دندان‌های شما بستگی خواهد داشت.

البته عوامل مختلفی می‌تواند روی مدت زمان درمان تاثیر بگذارد، مانند:

از این رو اهمیت دارد که برای معاینات بعدی به یک کلینیک دندانپزشکی و یا لابراتوار دندانسازی مراجعه کنید تا توسط متخصص وضعیت دندان‌های شما بررسی شود.

همچنین اگر بیمار هر گونه حفره یا عفونت دندانی داشته باشد، باید قبل از شروع این فرآیند درمان شود.

مراحل سفید کردن دندان در منزل با قالب شخصی (سرپایی)

ابتدا باید به خاطر داشته باشید که هوم بلیچینگ یک درمان صرفاً زیبایی نیست، بلکه یک روش دندانپزشکی است. بنابراین، باید همیشه توسط یک متخصص زیبایی شناسی دندان نظارت شود که تشخیص می‌دهد که آیا مناسب است یا خیر.

با در نظر گرفتن این فاکتور، در زیر به شما خواهیم گفت که چگونه بلیچینگ خانگی انجام می‌شود:

 1. اول از همه، شما باید به کلینیک دندانپزشکی یا دندانسازی بروید که معتبر بوده و تجربه بالایی در این کار دارند.
 2. یک متخصص وضعیت دهان شما را ارزیابی می‌کند و بروز ضایعات پوسیدگی یا بیماری‌های پریودنتال، التهاب لثه یا پریودنتیت را بررسی می‌کند.
 3. علاوه بر این، تخمین می‌زند که آیا این روش درمانی برای شما مؤثر است یا خیر.
 4. پس از مشخص شدن خوب بودن طرح درمان هوم بلیچینگ دندانپزشک یا دندانساز قالب‌گیری از فک را آغاز می‌کند و بعد در لابراتوار شخص دندانساز تری بلیچینگ را می‌سازد.
 5. سپس اولین کیت سرپایی به شما داده می‌شود که حاوی تری بلیچینگ، ماده سفیدکننده و چند سرنگ است تا در خانه استفاده کنید.
 6. شما باید آنها را برای مدت زمانی که دندانپزشک یا دندانساز تعیین کرده است استفاده کنید. به یاد داشته باشید که ایده آل این است که این کار را در ساعات خواب انجام دهید.
 7. پس از ۱۵ روز، شما باید برای یک نوبت کنترل به کلینیک بروید تا، متخصص بررسی کند که آیا درمان به‌طور طبیعی پیش می‌رود یا خیر.
 8. در همان قرار، کیت دومی به شما داده می‌شود که می‌توانید تا ۱۵ روز آینده، درست مانند اولی، در خانه استفاده کنید.
قیمت هوم بلیچینگ
قیمت هوم بلیچینگ
قیمت هوم بلیچینگ اولترادنت
قیمت هوم بلیچینگ اولترادنت

قیمت هوم بلیچینگ چقدر است؟

قیمت هوم بلیچینگ به نوع ماده سفید کننده دندان و دندانپزشک یا دندانساز بستگی دارد. قبل از انجام این کار، دندانپزشکان یا دنداسازان متخصص در زیبایی دندان ما باید مورد را ارزیابی کرده و یک بررسی کامل انجام دهند تا قیمت تقریبی این کار مشخص شود.

اگر می‌خواهید هزینه هوم بلیچینگ شما کاهش پیدا کند، لابراتوار دندانسازی (های دنت) بهترین مکان برای شما است.

افراد متخصص این لابراتوار می‌توانند با کمترین هزینه بهترین مواد مورد استفاده برای بلیچینگ خانگی را تهیه کنند. برای استعلام قیمت بلیچینگ خانگی می‌توانید با تماس با لابراتوار دندانسازی (های دنت) راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. توجه کنید، دندانپزشکان ما نحوه استفاده از محصول و همچنین تمام مراقبت‌هایی که در طول درمان باید انجام دهید را برای شما توضیح خواهند داد.

خرید بلیچینگ خانگی چگونه است؟

یکی از مهمترین لوازم مورد نیاز برای بلیچینگ خانگی، قالب بلیچینگ است که توسط دندانساز در لابراتوار ساخته شده و تحویل داده می‌شود. این نوع قالب‌ها قیمت‌های متفاوتی دارند. برای اینکه بتوانید با قیمت عادلانه و با بالاترین کیفیت قالب بلیچینگ را تهیه کنید، توصیه می‌کنیم به لابراتوار دندانسازی (های دنت) مراجعه کنید. کلینیک و لابراتوار دندانسازی (های دنت) را باید یکی از معتبرترین مراجع برای بلیچینگ خانگی دانست که با کمک متخصصان واقعی می‌توانند بهترین خدمات را به شما ارائه دهند.

لمینت متحرک از دیگر روش‌های پوشاندن نازیبایی‌های دندانی به صورت موقت است. از طریق دکمه زیر درباره آن بیشتر بخوانید.

محصولات سفید کننده دندان کدام است؟

محصولات سفید کننده دندان این امکان را به افراد می‌دهند که بتوانند جلوه‌های ناخواسته‌ای که روی دندان‌هایشان ایجاد شده را از بین ببرند. در ادامه تعدادی از محصولات جهانی سفید کننده دندان، به همراه خصوصیات بارز آنها آورده شده است:

 • کیت سفید کننده دندان GLO SCIENCE GLO LIT

پراکسید هیدروژن موجود در این کیت، به بلیچینگ دندانها و جلوگیری از آسیب به مینای دندان کمک می‌کند. این محصول فاقد گلوتن، بدون لاتکس و وگان است. فرمول شده با پراکسید هیدروژن و ثبت شده در FDA

 • خمیر دندان COLGATE OPTIC WHITE EXPRESS

برای رسیدن به بهترین نتیجه آن را به مدت چهار هفته استفاده کنید. مورد توصیه دندانپزشکان، فاقد گلوتن

 • قلم سفید کننده دندان SMILEDIRECTCLUB BRIGHT

با استفاده از یک فرمول اختصاصی کار می‌کند و با استفاده از ژل سفید کننده، به بلیچینگ دندان کمک می‌کند. خدمات پس از فروش 12 ماهه، فاقد گلوتن

 • خمیر دندان CREST TOOTHPASTE 3D

محافظت از دندان‌ها در برابر کرم خوردگی، از یک مجموعه پولیش حل کننده برای تقویت دندان‌ها استفاده می‌کند. محافظت از ایجاد لکه‌های قدرتمند در نصف روز، در سه روز 95 درصد لکه‌های سطحی را از بین می‌برد. طعم نعناع

 • قلم سفید کننده دندان AURAGLOW TEETH WHITENING PEN

مشاهده تاثیر بعد از گذشت یک هفته، هرشب و قبل از خواب استفاده شود. توسط ایالات متحده آمریکا ساخته شده است. طعم نعناع، فاقد گلوتن

 • خمیر دندان سفید کننده زغالی CALI WHITE ACTIVATED CHARCOAL & COCONUT OIL

این خمیر دندان زغالی از چای، نارگیل و روغن نعناع برای ایجاد احساس تمیزی و شادابی، تشکیل شده است. ساخت آمریکا، فاقد از فلوراید و پراکسید

سوالات متداول

هوم بلیچینگ با کیفیت باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
 1. تری بلیچینگ آن خوب ساخته شده باشد و با فک فرد تطابق داشته باشد. 
 2. محلول آن با دوز کم ولی طی دفعات بیشتر استفاده می‌شود.
آیا هوم بلیچینگ دندان را از رنگ اصلی آن سفیدتر می‌کند؟

خیر. هوم بلیچینگ فقط رنگ گرفتگی‌ها را برطرف می‌کند و رنگ دندان را به حالت اولیه برمی‌گرداند.

هوم بلیچینگ چه معایبی دارد؟

شاید طولانی بودن روند درمان تنها عیب این روش باشد. در این روش شما نمی‌توانید در یک روز دندان‌های خود را سفید کنید. بلکه این روند در حدود 2 هفته و به مرور اتفاق می‌افتد.

آموزش استفاده از بلیچینگ خانگی چگونه است؟

برای استفاده از این روش باید مراحل زیر را طی کنید:

قبل از استفاده از تری حتماً باید مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده داشته باشید.
در ادامه ماده بلیچ را درون تری خود بریزید. توجه داشته باشید که میزان استفاده از ماده سفید کننده دندان باید توسط دندانپزشک تأیید گردد. معمولاً باید یک قطره از این ماده درون تری ریخته شود.
اگر در زمان استفاده از تری، میزانی از آن از دهان شما خارج شد، با استفاده از دستمال آن را پاک کنید.
مدت زمان نگه داشتن تری در دهان خود را در نظر بگیرید. اینکه ماده سفید کننده را بیش از مدت زمان مجاز روی دندان‌های خود بگذارید، نه تنها نتیجه بهتری نخواهید گرفت، بلکه دچار حساسیت‌های دندانی و لثه خواهید شد.
بعد از اینکه تری را از دهان خود برداشتید، حتماً باقی مانده ماده را با کمک مسواک از دهان خود پاک کنید.

چگونه سفیدی دندان‌ها بعد از هوم بلیچینگ را حفظ کنم؟

برای این کار لازم است تا نکات زیر را رعایت کنید:

بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید. به صورت اصولی مسواک بزنید و حتماً روزانه از نخ دندان استفاده داشته باشید.
تا 48 ساعت از مصرف نوشیدنی‌های رنگی مانند چای و قهوه بپرهیزید.
به طور مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های رنگی را کاهش دهید.

خدمات لابراتوار دندانسازی های دنت

لابراتوار دندانسازی (های دنت) به پشتوانه سال‌ها تجربه و تخصص در حوزه دندانسازی تلاش کرده است که خدمات جامع و کاملی را ارائه دهد. 

این مجموعه علاوه بر خدمات هوم بلیچینگ، خدمات دیگری نیز ارائه می‌دهد که به شرح زیر است

دندان مصنوعی
Denture services

دندان مصنوعی

پروتزهای ایمپلنت
Implant prostheses

پروتزهای ایمپلنت

لمینت و زیبایی
Laminate and beauty

لمینت و زیبایی

خدمات دیجیتال
Digital services

خدمات دیجیتال

روکش و بریج
Cover and bridge

روکش و بریج

روکش دندان طلا
Gold tooth crown

روکش دندان طلا

تجهیزات
Equipment

تجهیزات

دندان مصنوعی
Denture services

دندان مصنوعی

پروتزهای ایمپلنت
Implant prostheses

پروتزهای ایمپلنت

لمینت و زیبایی
Laminate and beauty

لمینت و زیبایی

خدمات دیجیتال
Digital services

خدمات دیجیتال

روکش و بریج
Cover and bridge

روکش و بریج

روکش دندان طلا
Gold tooth crown

روکش دندان طلا

تجهیزات
Equipment

تجهیزات

مقالات سایت

هرآنچه سؤال یا مُشکلی در ارتباط با این مقاله دارید از طریق دیدگاه در میان بُگذارید، دیدگاه شما بدون پاسخ نخواهد ماند.

مدیر فنی لابراتوار
زینب رحیم زاده

زینب رحیم زاده

تکنسین پروتزهای دندانی

عاشق آلبالو یخ زده با نمک، کار و خانواده: بیش از ۱۵ ساله در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به‌ویژه ایمپلنت و زیبایی فعالیت می‌کنم. تلاش می‌کنیم تا وب‌سایت های دنت محیط مفید و اثربخشی برای دندان‌پزشکان و دندان‌سازان کشورم باشد.

 • اگر به‌دنبال همکاری با لابراتوار حرفه‌ای هستید، همین الان تماس بگیرید

چقدر این مطلب مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد آرا: 130

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این مطلب را بهتر کنیم!

به من بگویید چگونه می‌توانم این مطلب را بهبود بخشم؟

6 دیدگاه برای “هوم بلیچینگ چیست و چه کاربردی دارد (+ویدیو و عکس)”

 1. سلام
  خانم دکتر
  دستگردی هستم از بیرجند
  من هیچ زمینه ای در دندان و دندان سازی ندارم
  اما میخوام دندان سازی حالا توی همه ی زمینه های دندان مصنوعی ، روکش و…یادبگیرم و ب عنوان شغل ادامه بدم …
  امکانش هست منو راهنمایی بفرمایید، که چطور و از کجا شروع کنم ….؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دانلود اپلیکیشن | های دنت