لمینت دندان چیست

لمینت دندان یکی از روش‌های تخصصی برای زیباسازی دندان

لمینت دندان چیست
لمینت دندان چیست

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یک روش ترمیمی زیبایی دندان است که با استفاده از لایه‌های نازکی از ماده‌ای بنام سرامیک بر روی سطح جلویی دندان‌ها قرار می‌گیرد. هدف اصلی استفاده از لمینت، بهبود ظاهر دندان‌ها و ایجاد یک لبخند زیبا و جذاب است.

با استفاده از لمینت دندان، مشکلاتی مانند لکه و تیرگی دندان‌ها، شکل نامناسب، فاصله بین دندان‌ها، شکستگی‌های کوچک و نامرتبی‌های سطحی می‌توانند ترمیم شوند. لمینت همچنین می‌تواند به عنوان محافظ دندان‌ها به منظور پیشگیری یا جلوگیری از آسیب بیشتر به دندان‌های اصلی مورد استفاده قرار بگیرد.

لمینت‌های دندانی عموما بر روی سطح قابل مشاهده دندان‌های جلویی قرار می‌گیرند تا ظاهر دندان را بازسازی کنند و دندان‌ها را از آسیب یا تغییر رنگ بیشتر محافظت کنند. لمینت‌ها بسیار نازک هستند، به این معنی که معمولا نیازی به هیچ تغییری در مینای دندان قبل از استفاده از آن‌ها نیست و در نتیجه نصب آن‌ها به مینای دندان آسیبی نخواهد زد.

مزایای لمینت دندان
مزایای لمینت دندان

مزایای لمینت دندان

داشتن یک لبخند زیبا از آنچه که فکر می‌کنید، آسان‌تر است. به محض نصب لمینت دندان، شما مزایای آن را خواهید دید. در اینجا درباره برخی از این مزایا صحبت خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم تصمیم بگیرید که آیا لمینت‌ها برای شما مناسب هستند یا خیر.

1. ترمیم دندان‌های شکسته و فرسوده

دندان‌های آسیب‌دیده برای سلامت دهان مضر هستند و همچنین اعتماد به نفس شما را از بین خواهند برد. اگر دندان شما از نظر ظاهری مشکلی دارد و شکسته یا ساییده شده است، استفاده از لمینت مشکل شما را به خوبی حل خواهد کرد و زیبایی را به دندان‌های شما بر خواهد گرداند. بسته به وضعیت دهان و دندان‌های شما، لمینت می‌تواند بر روی یک یا چند دندان شما قرار بگیرد.

2. آسیب کمتر لمینت به دندان در مقایسه با روکش‌های دندانی

در صورت استفاده از روکش دندان، بخش بزرگی از مینای دندان برداشته خواهد شد و به دندان‌ها آسیب غیرقابل برگشتی خواهد رسید. اما برای نصب لمینت‌ها تنها یک بخش کوچکی از مینای دندان برداشته می‌شود. این بدان معناست که نیاز به تراش کمتری دارد و در نتیجه استفاده از لمینت، به دندان‌های اصلی شما آسیب نخواهد زد.

3. ترمیم رنگ دندان‌ها

بعضی از لکه‌هایی که بر روی دندان‌های اصلی قرار دارند با جرم‌گیری و سایر روش‌ها قابل حذف نیستند. در این صورت پوشاندن چنین لکه‌هایی به کمک لمینت امکان‌پذیر است.

4. پر کردن فاصله‌ها بین دندان‌ها

وجود فاصله یا فضای خالی بین دندان‌ها امری رایج است. نکته منفی آن این است که این فاصله‌ها در نهایت منجر به تضعیف استخوان فک می‌شوند. همچنین، ممکن است که باعث جابه‌جایی دندان‌ها و نامرتب شدن آن‌ها بشوند.

لمینت دندان در حل این مشکل به شما کمک خواهد کرد و این ایرادات کوچک را از بین خواهد برد. همچنین استفاده از لمینت، از بروز مشکلات پیشرفته‌تری مانند تضعیف استخوان فک جلوگیری می‌کند.

عوارض و معایب لمینت دندان
عوارض و معایب لمینت دندان

عوارض و معایب لمینت دندان

مانند سایر روش‌های ترمیمی و زیبایی، لمینت دندان هم ممکن است که دارای عوارض جانبی باشد. اما نگران نباشید، زیرا اکثر این عوارض جانبی قابل تحمل و قابل درمان هستند. در زیر لیستی از عوارض لمینت دندان که ممکن است پس از آن نصب آن بروز پیدا کند را مورد بررسی قرار داده‌ایم:

1. حساسیت دندان‌ها

در هنگام قرار دادن لمینت در دهان، دندانپزشک باید لایه نازکی از مینای دندان را از سطح بردارد تا لمینت‌ها به درستی جا بیفتند. متأسفانه، برداشت مینا می‌تواند باعث افزایش حساسیت دندان‌های شما شود. ممکن است در هنگام مصرف غذاهای گرم یا سرد این حساسیت را تجربه کنید. مشکلات حساسیت می‌تواند با داروها و درمان‌هایی که توسط دندانپزشک تجویز می‌شوند، رفع شود.

اما باید بدانید که این حساسیت موقت و زودگذر است.

2. تورم لثه

پس از انجام لمینت دندان، بافت لثه ممکن است که ملتهب یا متورم شود. این عارضه امری طبیعی است و در طی چند روز بهبود پیدا خواهد کرد، زیرا عادت کردن لثه به وجود لمینت در دهان، اندکی زمانبر است. با این حال اگر تورم و التهاب لثه تا چند روز بعد از نصب لمینت ادامه پیدا کند، حتما باید به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

3. افزایش خطر آسیب عصب دندان

در مورد بیمارانی که لمینت دندان را دریافت می‌کنند، خطر صدمه دیدن عصب دندان بالا می‌رود. این موضوع به خاطر این است که برخی از لایه‌های مینای دندان باید برداشته شود. اگر این برداشت به درستی انجام نشود، ممکن است به عصب دندان‌ها آسیب وارد شود. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی ضروری است که فرایند لمینت توسط یک دندانپزشک مجرب و متخصص صورت بگیرد.

4. احتمال تطابق نداشتن لمینت با دندان‌های اصلی

در صورتی که تمایل دارید که رنگ دندان شما و روکش مطابقت داشته باشد، برای درمان بهتر است که از لمینت استفاده شود، زیرا در مقایسه با کامپوزیت رنگ طبیعی‌تری دارد. اما با این حال احتمال اینکه رنگ لمینت نیز با دندان شما مطابقت صد در صد نداشته باشد، نیز وجود دارد.

5. احتمال عمل نصب صحیح لمینت دندان

نصب صحیح لمینت دندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در صورتی که این عمل دقیق و صحیح انجام نشود، علاوه بر اینکه زیبایی دندان‌ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد، بلکه باعث آسیب رسیدن به لثه، دهان و دندان‌ها خواهد شد.

اگر علاقه‌مند هستید اطلاعات کاملتری راجع به دندان مصنوعی و قیمت آن بدانید می‌توانید برروی دکمۀ زیر کلیک کنید.

نگهداری لمینت دندانی

نگهداری لمینت دندان بسیار ساده است و باید از آنها مانند دندان‌های اصلی خود با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان مراقبت کنید. معمولا دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که از یک خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. شما باید یک هفته پس از نصب لمینت به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا عملکرد و واکنش دهان به لمینت‌ها بررسی شود. حتی اگر مشکلی با لمینت‌ها نداشته باشید، ضروری است که یک هفته پس از نصب به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت دهان و سلامت دندان‌های خود را بررسی کنید.

اگر عادت دارید دندان‌های خود را بر روی هم فشار دهید، دندانپزشک به شما پیشنهاد خواهد کرد از یک محافظ دندان یا نایت گارد استفاده کنید تا از اعمال فشار بر روی دندان‌ها، در طول خواب جلوگیری شود.

برای جلوگیری از خرابی لمینت‌ها، می‌توانید راه‌های زیر را انجام دهید:

  • رعایت بهداشت دهان و دندان
  • مسواک زدن منظم
  • استفاده از نخ دندان
  • استفاده از دهان شویه آنتی باکتریال
  • اجتناب از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های مضر
  • اجتناب از انجام فعالیت‌های ورزشی که ممکن است به دندان آسیب بزند
فرق لمینت و کامپوزیت
فرق لمینت و کامپوزیت

فرق لمینت و کامپوزیت

لمینت و کامپوزیت دندان دو نوع روش ترمیمی در زمینه زیبایی دندان هستند که برای اصلاح شکل، اندازه، رنگ یا جایگاه دندان‌ها استفاده می‌شوند. این دو روش در موارد مختلفی مانند مواد استفاده شده، فناوری به کار رفته در ساخت، زمان اجرا و هزینه متفاوت هستند. در ادامه به بررسی کامل فرق لمینت و کامپوزیت پرداخته‌ایم که شامل موارد زیر است:

1. لمینت دندان

مواد تشکیل دهنده

لمینت‌ها اغلب از پوسته‌های نازک و سفتی ساخته شده‌اند که از جنس سرامیک یا پرسلن است.

نحوه اجرا

برای نصب لمینت دندان، ساختار اصلی دندان کمتر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. عمدتا تنها لایه نازکی از سطح جلویی مینای دندان برای نصب لمینت برداشته خواهد شد.

زمان

ساخت و نصب لمینت دندان زمانبر نیست و تنها به 2 یا 3 جلسه ویزیت پزشک برای انجام آن نیاز است.

هزینه

هزینه انجام لمینت معمولا گران‌تر از کامپوزیت است.

2. کامپوزیت دندان

مواد تشکیل دهنده

همان‌طور که از نامش پیداست مواد تشکیل دهنده کامپوزیت، رزین کامپوزیت است که قابلیت ترمیم و سفید کردن مجدد آن نیز وجود دارد.

نحوه اجرا

برای نصب کامپوزیت، در مقایسه با لمینت، یک لایه ضخیم‌تری از مینای دندان برداشته خواهد شد. با این حال این روش نیز به ساختمان دندان اصلی آسیبی نخواهد زد و در مقایسه با روکش دندان، روش سالم‌تری محسوب می‌شود.

زمان

زمان ساخت و نصب کامپوزیت نیز همانند لمینت دندان کوتاه است و تنها به 2 تا 3 جلسه مراجعه به پزشک نیاز دارد.

هزینه

هزینه انجام کامپوزیت در مقایسه با لمینت دندان کمتر است.

تصمیم‌گیری نهایی

  • انتخاب بین لمینت و کامپوزیت بستگی به نیازهای فردی، بودجه و توصیه‌های دندانپزشک دارد.
  • لمینت‌ها معمولا برای ترمیم‌هایی که نیاز به تغییرات زیاد در شکل و رنگ دندان دارند مناسب هستند.
  • کامپوزیت‌ها برای ترمیم‌های کوچک‌تر و درمان‌های سطحی مناسب‌تر هستند.
همه چیز درباره لمینت دندان
همه چیز درباره لمینت دندان

سخن آخر

به طور کلی، لمینت دندان را می‌توان یک راه حل موثر و زیبا برای بهبود ظاهر و طراوت لبخند شما در نظر گرفت.
اما در نتیجه‌گیری بهتره به موضوع بسیار مهمی اشاره کنیم و آن هم نقش لابراتوار در ساخت لمینت دندان است. چون لمینت‌های سرامیکی توسط دست ساخته می‌شوند اینکه دقیقاً چه لابراتواری لمینت شما را بسازد امر مهمی است. علم، هنر و توانایی لابراتوار است که می‌تواند نتیجه دلخواه شما را بوجود بیاورد. پس اینکه دندانپزشک شما با چه لابراتواری کار می‌کند از موضوعاتی است که باید به آن توجه داشته باشید.
در این مورد اگر نیاز به راهنمایی داشتید، می‌توانید با مشاوران مجموعه لابراتواری و آموزش پروتزهای دندانی (های دنت) در ارتباط باشید.

مقالات سایت

هرآنچه سؤال یا مُشکلی در ارتباط با این مقاله دارید از طریق دیدگاه در میان بُگذارید، دیدگاه شما بدون پاسخ نخواهد ماند.

مدیر فنی لابراتوار
زینب رحیم زاده

زینب رحیم زاده

تکنسین پروتزهای دندانی

عاشق آلبالو یخ زده با نمک، کار و خانواده: بیش از ۱۵ ساله در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به‌ویژه ایمپلنت و زیبایی فعالیت می‌کنم. تلاش می‌کنیم تا وب‌سایت های دنت محیط مفید و اثربخشی برای دندان‌پزشکان و دندان‌سازان کشورم باشد.

  • اگر به‌دنبال همکاری با لابراتوار حرفه‌ای هستید، همین الان تماس بگیرید

چقدر این مطلب مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این مطلب را بهتر کنیم!

به من بگویید چگونه می‌توانم این مطلب را بهبود بخشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دانلود اپلیکیشن | های دنت