انتخاب رنگ روکش دندان چگونه است

انتخاب رنگ روکش دندان چگونه است؟

انتخاب رنگ روکش دندان
انتخاب رنگ روکش دندان

همه چیز درباره انتخاب رنگ روکش دندان

چشم انسان توانایی دیدن تمام رنگ‌هایی که در طبیعت وجود دارد را، ندارد. از بین 13 میلیون رنگ موجود در طبیعت چشم ما توانایی تشخیص بیش از یک میلیون رنگ را ندارد.

انتخاب رنگ روکش دندان خصوصا در دندان‌ های قدامی مسئله‌ای بسیار حساس و چالش برانگیز است. بنابراین در انتخاب رنگ برای بیماران همیشه این سوال را مطرح می‌کنیم که کدام ویژگی رنگی مهم است؟

رنگ‌ها سه ویژگی اصلی دارند:

 • فام رنگ یا Hue: که همان اسم رنگ است و ما بیشتر از بقیه با آن درگیریم ولی چندان مشخصه مهمی نیست.
 • خلوص و اشباع رنگ یا saturation: به این خصیصه chroma هم گفته می‌شود.
 • درخشنگی و روشنایی رنگ یا value: میزان سفیدی و سیاهی رنگ است و همیشه این میزان اهمیت بیشتری دارد چون چشم انسان به value بسیار حساس است. برای مثال اگر بقیه رنگ‌های تلویزیون را ببندیم و فقط یک رنگ مثل قرمز باز باشد فیلم قابل تشخیص نخواهد بود ولی اگر سیاه و سفید باشد کاملا قابل تشخیص است چون همانطور که گفتیم چشم انسان به value حساس است.

یک اتفاق بسیار شایع در دندانپزشکی این است که بیمار به کلینیک مراجعه می‌کند و می‌گوید می‌خواهم دندان‌هایم سفید باشند و ما رنگ سفید را انتخاب می‌کنیم. در انتهای کار خود ما هم می‌بینیم که کار زیبا و طبیعی نیست. نمای طبیعی به دست نیامده با اینکه خواسته خود بیمار این رنگ بوده است.

نکته‌ای که در انتخاب رنگ روکش دندان باید در نظر بگیریم این است که وقتی بیمار رنگ سفید را انتخاب می‌کند آیا واقعا رنگ سفید می‌خواهد؟ یا منظور دیگری دارد که با این عنوان بیانش می‌کند و واقعا ته ذهنش رنگ سفید نیست؟!

در واقع بسیاری از اوقات منظور بیمار این است که رنگ زرد نمی‌خواهد.

برای مثال فرض کنید که ما رنگ A1 را به بیمار نشان می‌دهیم. شاید رنگ مقداری روشن و سفید باشد. اما به محض اینکه رنگ A2 را نشان می‌دهیم به عنوان رنگی که کمی تیره‌تر است، آن زردی رنگ A2 چشم بیمار را اذیت می‌کند. پس به این نتیجه می‌رسد که رنگ زرد نمیخواهد اما خواسته خود را به این صورت بیان می‌کند که رنگ سفید می‌خواهد. چون در ذهن بیمار رنگی که زرد نیست سفید است. در واقع بیمار به جای اینکه به ما بگوید چه چیزی نمی‌خواهد که تکلیف روشن‌تر باشد، می‌گوید رنگ سفید می‌خواهد.

اما راه چاره در مواجه با چنین بیمارانی چیست؟

بنظر شما همان ابتدا به سراغ رنگ سفید برویم یا بگردیم و مشکل را پیدا کنیم؟

انتخاب رنگ روکش دندان طبیعی

چگونه رنگی طبیعی انتخاب کنیم؟

پس ما می‌خواهیم رنگی انتخاب کنیم که بیش از حد سفید نباشد و در عین حال زردی نداشته باشد. چاره کار چیست؟

در اینجا ما باید به جای پرداختن به Hue رنگ به سراغ ویژگی دیگری برویم تا به آن نمای طبیعی مورد نظر خود برسیم. 

در انتخاب رنگ روکش دندان طبیعی Value به ما بسیار کمک خواهد کرد. در واقع با پایین آمدن Value، جلب توجه، نازیبایی و نمای غیرطبیعی از رنگ گرفته می‌شود و در عین حال زردی مشاهده نمی‌شود.

سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه value را پایین بیاوریم؟

رنگ روکش دندان

value به سه روش زیر پایین می‌آید:

 1. استفاده از رنگ خاکستری: وجود رنگ خاکستری باعث می‌شود که value پایین بیاید. در واقع تن رنگ را به سمت خاکستری می‌بریم یعنی از رنگ A به رنگ B و یا C نزدیک می‌شویم.
 2. افزایش ضخامت انامل: اگر ضخامت انامل را زیاد کنیم، Translucency باعث پایین آمدن value می‌شود. این تصور که ترنسلوسنسی value را بالا می‌برد اشتباه است. بلکه باعث می‌شود با عبور نور، نور کمتری از سطح دندان به چشم ما برسد و میزان انرژی نوری که از سطح دندان به چشم ما می‌رسد پایین بیاید. در نتیجه دندان ترانسلوسنت‌تر می‌شود و value پایین می‌آید. این باعث می‌شود که ما بدون اینکه رنگ بسیار سفید برای دندان انتخاب کنیم زردی را حذف کنیم.
 3. افزایش خشونت سطحی: اگر سطح دندان را از آن سطح صافی که براق و یکدست و شیشه مانند است دربیارویم و یک کرکتریزیشن سطحی روی سطح رستوریشن ایجاد کنیم، نوری که به سطح رستوریشن برخورد می‌کند در بازتابش متفرق می‌شود. در نتیجه میزان انرژی نوری که از سطح جسم به چشم ما بازتابش می‌کند پایین می‌آید. در واقع با اینکه تمام نور بازتاب می‌کند ولی چون متفرق می‌شود سهم چشم ما از میزان نوری که بازتاب می‌شود کم است. در نتیجه value رستوریشن در چشم بیننده پایین می‌آید.

راهنمای انتخاب رنگ با VITA CLASSIC

1. اولین قدم انتخاب Hue است.

Hue: همانطور که گفتیم رنگ اصلی است که شما انتخاب می‌کنید. در واقع A,B,C,D رنگ‌ها هستند.

2. مرحله بعد انتخاب chroma یا همان غلظت رنگ است. عدد 1 تا 4 برای غلظت استفاده می‌شود.

پس اول رنگ را انتخاب می‌کنیم و سپس غلطت آن را.

3. مرحله بعد انتخاب value یا تیرگی و روشنی است. هرچه رنگ روشن‌تر value بیشتر است. با افزایش Chroma ،value کاهش پیدا می‌کند.

Highest value=lowest chroma=b1
Lowest value=highest chroma=c4

پروسه انتخاب رنگ در حضور بیمار

 • بیماری اگر آرایش تند دارد از او بخواهید که آرایشش را پاک کند تا در روند انتخاب رنگ روکش دندان تداخلی ایجاد نشود.
 • باید از زاویه رو به رو به بیمار نگاه کنید. پس بیمار باید طوری بنشیند تا کاملا صورتش مقابل صورت ما باشد.
 • نور محیط باید مناسب و تعدیل شده باشد و در عین حال یونیت دندانپزشکی نباید روشن باشد.
 • Shade tab رو در کنار صورت بیمار قرار می‌دهید. بر اساس انتخاب hue ,chroma و value انتخاب می‌کنید.
 • انتخاب رنگ باید در 5 ثانیه انجام شود. اگر بین رنگ‌های مختلف شک دارید، به یک جسم خاکستری نگاه کنید تا چشم شما خسته نشود. 
 • شما می‌توانید برای قسمت‌های مختلف دندان رنگ‌های مختلفی استفاده کنید و به صورت ترکیبی از رنگ‌ها استفاده کنید. مثلا می‌توانید بگویید ناحیۀ سرویکال A3، نیمۀ انسیزال A1 و بقیه دندان B1 باشد.

فراموش نکنید در انتها حتما تایید بیمار رو بگیرید.

جمع بندی

این روش‌ها در انتخاب رنگ روکش دندان با کاهش value یعنی افزایش تن خاکستری، افزایش ضخامت انامل، افزایش خشونت سطحی به ما کمک می‌کنند که روکش دندان در عین حال که زرد نیست آن سفیدی که به علت value زیاد نمای غیرطبیعی در روکش ایجاد می‌کند را نداشته باشد، طبیعی جلوه کند، خواسته بیمار در نظر گرفته شود و رضایت او را در پی داشته باشد.

به عنوان بیمار چگونه رنگ روکش دندان خود را انتخاب کنیم
به عنوان بیمار چگونه رنگ روکش دندان خود را انتخاب کنیم

به عنوان بیمار چگونه رنگ روکش دندان خود را انتخاب کنیم؟

از آنجایی که بیشتر افراد از روکش دندان برای زیبایی استفاده می‌کنند و از طرفی قرار است سالیان سال از این روکش‌ها استفاده کنند، انتخاب رنگ مناسب برای روکش دندان اهمیت بسیاری دارد. همانطور که می‌دانید طیف وسیعی از رنگ‌ سفید برای روکش دندان وجود دارد. شخص می‌تواند متناسب با ویژگی‌های ظاهری و سلیقه خود رنگ مناسب را انتخاب کند، اما قبل از انتخاب رنگ روکش دندان باید به نکاتی توجه کنید که انتخاب درست‌تری داشته باشید.

یکی از دلایلی که افراد به سمت روکش کردن دندان‌های خود می‌روند این است که می‌خواهند دندان‌هایی سفید مثل افراد مشهور و هالیوودی داشته باشند. اما آیا این رنگ سفید برای همه می‌تواند مناسب باشد؟

انتخاب رنگ مناسب برای افراد مختلف متفاوت است و به ویژگی‌های ظاهری فرد از جمله رنگ پوست، چشم و غیره بستگی دارد.

بهتر است که رنگ دندان‌ها طبیعی باشد و با چهره تناسب داشته باشد. سفیدی بیش از حد روکش‌ها نتیجه عکس دارد و باعث غیر طبیعی به نظر رسیدن دندان‌های شما می‌شود. برای انتخاب رنگ روکش دندان حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید تا انتخابی طبیعی داشته باشید.

انواع رنگ روکش دندان

‌ابتدا لازم است با انواع رنگ روکش دندان آشنا شوید.

رنگ روکش دندان در چهار دسته A، B، C و D طبقه‌بندی می‌شود.

طبقه A: مایل به قهوه‌ای
طبقه B: مایل به زرد
طبقه C: مایل به خاکستری زرد
طبقه D: مایل به زرد قرمز

هر یک از این طبقات رنگ نیز دارای 4 شدت روشنایی، از 1 تا 4 هستند. شماره 1 روشن‌ترین و شماره 4 تیره‌ترین این روشنایی است.

دندانپزشک با استفاده از ست انتخاب رنگ و یا دستگاه دیجیتال رنگ مناسب را انتخاب می‌کند. رنگ A3، رنگ نرمال و طبیعی دندان است. بعضی از رنگ‌ها بسیار سفید و غیرطبیعی به نظر می‌رسند و در دسته رنگ‎‌های بلیچ (Bleach) و یا (Extra white) قرار می‌گیرند.

انتخاب مناسب‌ترین رنگ روکش دندان
انتخاب مناسب‌ترین رنگ روکش دندان

برای انتخاب رنگ روکش دندان چه فاکتورهایی را در نظر بگیریم؟

برای انتخاب مناسب‌ترین رنگ روکش دندان باید فاکتورهایی را در نظر بگیریم که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم:

تعداد روکش‌ها:

اگر بیشتر از هشت دندان در فک بالا و پایین را می‌خواهید روکش کنید، انتخاب‌های متنوعی می‌توانید داشته باشید.

اما اگر می‌خواهید فقط فک بالا را روکش کنید یا دو تا چهار واحد نیاز به روکش دارند، رنگ روکش دندان شما باید با رنگ طبیعی بقیه دندان‌ها تناسب داشته باشد و رنگی نزدیک به آن‌ها انتخاب شود.

رنگ پوست:

سعی کنید رنگی انتخاب کنید که تفاوت کمی با رنگ پوست شما داشته باشد. تضاد بیش از حد رنگ دندان و رنگ پوست موجب غیرطبیعی به نظر رسیدن دندان‌های شما می‌شود.

رنگ چشم:

یک روش بسیار کاربردی در انتخاب رنگ روکش دندان توجه به رنگ سفیدی چشم است. رنگ روکش دندان نباید سفیدتر از رنگ سفیدی چشم باشد، چرا که باعث غیر طبیعی دیده شدن رنگ دندان‌ها می‌شود.

اندازه دندان‌ها:

توجه داشته باشید که رنگ سفید باعث بزرگتر دیده شدن دندان‌ها می‌شود. هنگام انتخاب رنگ به اندازه دندان‌های خود دقت کنید.

رنگ واقعی دندان‌ها:

دندانپزشکان پیشنهاد می‌کنند، رنگی که برای روکش انتخاب کنید حداکثر دو شید روشن‌تر از دندان‌های خودتان باشد تا ظاهری طبیعی‎‌تر داشته باشد.

راهنمایی جهت انتخاب رنگ روکش دندان
راهنمایی جهت انتخاب رنگ روکش دندان

چند راهنمایی ساده

 • BL1/0M1 سفیدترین رنگی است که هر کسی می‌تواند انتخاب کند.
 • برای افراد پوست روشن با شخصیت برون گرا که بیش از 8 واحد روکش دندان نیاز دارند، رنگ BL2/0M2 اولین پیشنهاد خواهد بود و پس از آن BL1. اگر می‌خواهید رنگ طبیعی‌تری انتخاب کنید، رنگ BL3/0M3 می‌تواند مناسب باشد.
 • از طرف دیگر، اگر رنگ پوست شما متوسط است، BL3/0M3 و BL2/0M2 انتخاب خوبی برای شما است.
 • در نهایت، برای پوست‌های تیره، سفیدترین رنگی که پیشنهاد می‌شود BL3 یا BL2 است.

جمع بندی نهایی

توجه داشته باشید پروسه انتخاب رنگ در پروتزهای مختلف متفاوت است و اگر شخصی یک واحد ایمپلنت و یک واحد لمینت دارد تطابق رنگی این دو پروتز کمی پیچیده می‌شود. تطابق رنگی این کیس‌ها به مهارت لابراتوار بستگی دارد.

دندانپزشک در نهایت بهترین راهنمای شما در انتخاب رنگ روکش دندان مناسب برای شماست. حتما قبل از انتخاب با دندانپزشک خود مشورت کنید و از تجربه و علم آن‌ها در این زمینه بهره ببرید.

مقالات سایت

هرآنچه سؤال یا مُشکلی در ارتباط با این مقاله دارید از طریق دیدگاه در میان بُگذارید، دیدگاه شما بدون پاسخ نخواهد ماند.

مدیر فنی لابراتوار
زینب رحیم زاده

زینب رحیم زاده

تکنسین پروتزهای دندانی

عاشق آلبالو یخ زده با نمک، کار و خانواده: بیش از ۱۵ ساله در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به‌ویژه ایمپلنت و زیبایی فعالیت می‌کنم. تلاش می‌کنیم تا وب‌سایت های دنت محیط مفید و اثربخشی برای دندان‌پزشکان و دندان‌سازان کشورم باشد.

 • اگر به‌دنبال همکاری با لابراتوار حرفه‌ای هستید، همین الان تماس بگیرید

چقدر این مطلب مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 92

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این مطلب را بهتر کنیم!

به من بگویید چگونه می‌توانم این مطلب را بهبود بخشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دانلود اپلیکیشن | های دنت