ایمپلنت‌های هیبریدی

ایمپلنت‌های هیبریدی

چگونگی ساخت ایمپلنت هیبریدی

ایمپلنت‌های هیبریدی

پروتز ایمپلنت هیبریدی چیست؟

این نوع پروتز برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته و بافت لثه استفاده می‌شود. زمانی که از دست دادن استخوان به مقدار زیاد در فک پایین و فک بالا وجود داشته باشد، این پروتز کاهش استخوان را جبران می‌کند. برای این کار به چهار تا شش ایمپلنت دندان نیاز داریم.

اگر همه یا تعداد زیادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید و هزینه نیز بسیار اهمیت دارد، هیبرید دنچر بهترین انتخاب است که می‌تواند باعث کاشت یک ردیف دندان که از لحاظ قیمت به صرفه‌تر است شود. در این روش ایمپلنت کمتری نسبت به روش معمول مورد نیاز است و باعث ارزان‌تر بودن این روش می‌شود.

ایمپلنت‌های هیبرید دنچر شامل ردیف پروتزهایی می‌شوند که برروی ایمپلنت قرار می‌گیرند و جایگزین یک ردیف دندان می‌شوند. یک فلز تیتانیوم یا طلا درون فک قرار داده می‌شود، سپس دندان‌های آکریلیک روی آن قرار داده می‌شود و این ردیف در جای خود ثابت باقی می‌ماند و با 4 عدد ایمپلنت روی فک قفل می‌شوند و اینکه نوع پروتز ایمپلنت قابل حرکت است.

پایه فلزی با دندان‌های آکریلیک و دندان‌های مصنوعی موادی هستند که برای ساخت پروتز هیبرید مورد استفاده قرار می‌گیرند. هیبرید دنچر برای بیمارانی است که به دنبال راه حل ارزان‌تر برای جایگزینی دندان‌های خود هستند. ایمپلنت هیبرید دنچر از ساختار چهره حمایت کرده و باعث متوقف شدن روند از دست دادن استخوان شود.

همه چیز درباره انواع دندان مصنوعی به همراه قیمت و بهترین مارک‌های آن 

پروتزهای متکی بر ایمپلنت هیبرید در واقع پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت به همراه رزین‌های آکریلی هستند و در مواردی استفاده می‌شوند که نیاز به بازسازی زیبایی، عملکرد، پشتیبانی از لب‌ها و گفتار باشد و نواقص بافت نرم را جبران کند.

پروتز متکی بر ایمپلنت هیبرید در قسمت جلویی به ایمپلنت‌ها متصل و در قسمت‌های عقبی از ایمپلنت‌ها فاصله دارند.

یکی از درمان‌های پیشنهادی در راستای ترمیم بافت نرم در بیماران بی‌دندان کامل، رستوریشن‌های هیبرید است. پروتزهای هیبرید در واقع رستوریشن‌هایی هستند که تاج دندانی و بخشی از نسج نرم را بازسازی می‌کند.

روش ساخت این پروتزها:

پروتز هیبریدی که شامل آکریل و زیر ساختار فلزی است و دیگری شامل پرسلن و فلز است. این دو روش به صورت پروتزهای ثابت (پیچ شونده) و متحرک (بار اوبال اتچمنت) صورت می‌گیرند.

مزایا

کاهش نیروی جویدن

هزینه تولید آنها کمتر است

از زیبایی بالایی برخوردار هستند

معایب

نهفتگی غذا

مشکلات آواسازی

مشکل بهداشت

عوارض تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارند. از جمله طراحی پروتز، مواد مورد استفاده، عوامل خاص بیمار و عادات موضعی و سیستمیک مانند دندان‌قروچه، سیگار کشیدن، وجود بیماری پریودنتال و نگهداری.

تفاوت بین دندان مصنوعی و اوردنچر

هیبریدها به اباتمنت‌ها پیچ می‌شوند و بیمار نمی‌تواند آنها را جدا کند. در نتیجه ظرافت بیشتری برای تمیز کردن آنها و جلوگیری از تجمع بقایای غذا و پلاک باکتریایی بر سلامت ایمپلنت‌ها ضروری است.

اوردنچر روی ایمپلنت

پروتزهای متحرک روی ایمپلنت که اوردنچر نامیده می‌شود به پیچ‌هایی که روی استخوان فک قرار گرفته‌اند متصل می‌شود. در بیمارانی که به دلیل حرکت مداوم دندان مصنوعی نمی‌توانند راحت باشند، ترجیح داده می‌شوند.

پروتز ایمپلنت با نگهدارنده دستگیره‌ای

در پروتز ایمپلنت با نگه‌دارنده دستگیره‌ای حداقل ۲ ایمپلنت در فک پایین و ۴ ایمپلنت در فک بالا انجام می‌شود.

مزایای نگهدارنده دستگیره‌ای

  • تمیز کردن توسط بیمار آسان‌تر است.
  • تعویض لاستیک و قطعات یدکی آسان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است.
  • در کنترل سالانه مشاهده شده است که سطح استخوان حاشیه‌ای بهتر محافظت شده است.

اوردنچر Locator

اوردنچر Locator از پروتزهای نگه‌دارنده توپی پیشرفته‌تر هستند و تعادل نیرو را تنظیم می‌کنند. ثبات پروتز با ۲ ایمپلنت در ناحیه فک پایین و ۴ ایمپلنت در ناحیه فک بالا فراهم می‌شود. در موارد استثنا، ممکن است یک ایمپلنت اضافی برای ناحیه قدامی تحتانی در نظر گرفته شود.

این روش برای بیمارانی که کاملاً بی‌دندان هستند بسیار راحت است، به خصوص بیمارانی که قبلاً از پروتز کلاسیک استفاده کرده‌اند.

مزایا اوردنچر Locator

  • در بیماران با ارتفاع چانه عمودی کمتر استفاده می‌شود.
  • چسبندگی را نسبتاً طولانی‌تر حفظ می‌کند.

پروتزهای متصل به پین

پروتزهای متصل به پین در برابر تمامی نیروهای عمودی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و نیروها را بر روی ایمپلنت به صورت منظم توزیع می‌کند. بیماران باید برای بیرون آوردن آن نیرو وارد کنند. این سیستم می‌تواند مشکلات زاویه دار ایمپلنت معیوب یا نادرست را اصلاح کند.

اوردنچر ایمپلنت با نگهدارنده لوکیتر روی نوار

عموماً در بیمارانی با شرایط بسیار خاص که ایمپلنت بر اساس اصول استاتیکی به دلیل نقص و بدشکلی استخوان قابل تنظیم نیست، ترجیح داده می‌شود. تمام مزایای سیستم‌های استفاده شده مختلف را دارد و به دلیل اینکه یک درمان ترکیبی است گران قیمت‌تر است.

پروتزهای ثابت

پروتزهایی هستند که ظاهر و احساسی مانند دندان‌های طبیعی دارند و نیازی به چسباندن یا برداشتن ندارند. تاج‌ها و پل‌هایی که با چسب یا پیچ‌های مخصوص به استخوان فک ثابت می‌شوند و همچنین امکان اتصال چندین ایمپلنت به یک بریج را فراهم می‌کند.

آیا نیاز به لابراتواری حرفه‌ای دارید؟

هم اکنون با ما تماس بگیرید
های دنت

مقالات سایت

اگر همکار و در حال مطالعۀ این برگه هستید پیشنهاد می‌کنیم با شرکت در دوره آموزش دندانسازی اطلاعات جامع، تخصصی و مفیدتری در این زمینه به دست بیاورید.‌ همچنین با اصطلاحات دندانسازی و کتاب اطلس لغات و اصطلاحات دندانسازی آشنا شده و با استفاده از فیلم آموزش دندانسازی با نحوۀ کار این مجموعه بیشتر آشنا شوید.

برگۀ دانلود رایگان کتاب آموزش دندانسازی نیز یک مکان عالی در اختیار علاقه‌مندان است تا بتوانند با دانلود و مطالعه این کتب به معلومات خود بیافزایند. فراموش نکنید که آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده مسیری فوق‌العاده برای مسلط شدن بر تمام نکات دندانسازی است. خاطر نشان می‌کنیم اشخاصی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند می‌توانند با امکاناتی که در مجموعه آموزشی لابراتوار های دنت برای آنها در نظر گرفته شده به بهترین شکل ممکن مراحل تبدیل به یک متخصص تراز اول رشتۀ دندانسازی را سپری کنند و به مقصودشان برسند.

مدیر فنی لابراتوار
زینب رحیم زاده

زینب رحیم زاده

تکنسین پروتزهای دندانی

عاشق آلبالو یخ زده با نمک، کار و خانواده

بیش از 17 ساله در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به‌ویژه ایمپلنت و زیبایی فعالیت می‌کنم. تلاش می‌کنیم تا وب‌سایت های دنت محیط مفید و اثربخشی برای دندان‌پزشکان و دندان‌سازان کشورم باشد.

  • اگر به‌دنبال همکاری با لابراتوار حرفه‌ای هستید، همین الان تماس بگیرید

چقدر این مطلب مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این مطلب را بهتر کنیم!

به من بگویید چگونه می‌توانم این مطلب را بهبود بخشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دانلود اپلیکیشن | های دنت