فرق ایمپلنت با دندان مصنوعی

فرق دندان مصنوعی با ایمپلنت با راهنمایی جزئیات

نمایش ویدیو درباره دندان مصنوعی جدید
فرق دندان مصنوعی با ایمپلنت
فرق دندان مصنوعی با ایمپلنت

دندان مصنوعی چیست؟

دندان مصنوعی، راه حلی رایج برای کسانی است که به دلایل مختلف مانند پوسیدگی دندان، آسیب یا سن، دندان‌های طبیعی خود را از دست داده‌اند.

دندان‌های مصنوعی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در ظاهر شبیه دندان‌های طبیعی هستند و حس اعتماد به نفس را برای استفاده‌کنندگان خود فراهم می‌کنند.

این دندان‌ها جایگزین دندان‌های از دست رفته در فک بالا، فک پایین یا هر دو فک می‌شود. که معمولاً از موادی مانند اکریلیک، رزین، نایلون، فلز و پرسلن ساخته می‌شوند.

دندان مصنوعی برای افراد جوان
انواع دندان مصنوعی

انواع دندان مصنوعی چیست؟

دندان‌های مصنوعی را می‌توان به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم کرد. هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و بر اساس نیاز‌ها و شرایط خاص بیمار انتخاب می‌شوند.

قیمت دندان مصنوعی چقدر است؟

قیمت دندان مصنوعی متحرک از 30 میلیون تومان شروع می‌شود و قیمت دندان مصنوعی ثابت از ۳8 تا 90 میلیون تومان است.

ایمپلنت چیست
ایمپلنت چیست

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت جایگزین مصنوعی دندان است که به عنوان درمان استاندارد برای پر کردن جای خالی دندان‌ها در نظر گرفته می‌شود.

امروزه دندانپزشکی ایمپلنت را هنر جایگزینی دندان‌های از دست رفته توصیف می‌کنند.

ایمپلنت دندان یک میله کوچک پیچی شکل است که طی یک عمل جراحی در داخل استخوان فک فرو می‌رود تا به استخوان اطراف جوش خورده و آماده نگه داشتن تاج مصنوعی دندان شود.
بیشتر ایمپلنت‌های دندان از تیتانیوم ساخته می‌شوند. اما ایمپلنت دندان زیرکونیا نیز وجود دارد.

تیتانیوم و زیرکونیا هر دو موادی هستند که بدن با آن‌ها سازگار بوده و آن‌ها را به عنوان مهاجم خارجی تلقی نمی‌کند.

پایه ایمپلنت به عنوان ریشه دندان و روکش آن به عنوان تاج دندان عمل می‌کند.

نکته مورد توجه این است که ایمپلنت نیازی به تکیه بر دندان‌های اطراف ندارد و در داخل استخوان فک ثابت می‌ماند.

در حال حاضر احتمال موفقیت ایمپلنت دندان، نزدیک به ۹۸ درصد است. که یکی از موفق‌ترین روش‌های درمانی محسوب می‌شود. اما سؤالی که ممکن است ذهن برخی از مخاطبان را به خود مشغول کند این است که آیا ایمپلنت دندان عوارض خاصی دارد؟ و در صورت وجود آن، چگونه باید عوارض را کاهش داد یا به صفر رساند.

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

روش ایمپلنت دندان مانند بسیاری از روش‌های دیگر ممکن است با عوارض و مشکلاتی همراه باشد. مهم این است که بیماران از عوارض احتمالی این روش آگاه باشند و با دندانپزشک خود درباره آن‌ها مشورت کنند. در ادامه برخی از عوارض احتمالی ایمپلنت را بیان می‌کنیم:

عوارض کوتاه مدت

درد و ناراحتی

پس از جراحی، ممکن است بیمار درد و ناراحتی در ناحیه جراحی شده تجربه کند که معمولاً با مسکن‌ها قابل کنترل است.

ورم و التهاب

ورم و التهاب در ناحیه جراحی شده به ویژه در چند روز اول پس از جراحی ممکن است رخ دهد.

خونریزی

خونریزی خفیف تا متوسط در ناحیه جراحی شده ممکن است به مدت کوتاهی ادامه داشته باشد.

عفونت

خطر عفونت پس از جراحی وجود دارد، به ویژه اگر بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود. علائم عفونت شامل درد، ورم، قرمزی و ترشح چرک است.

عوارض بلندمدت

شکست ایمپلنت

در موارد نادری، ایمپلنت ممکن است به دلیل عدم جوش خوردن صحیح با استخوان فک (استئواینتگریشن) شکست بخورد. این می‌تواند به علت کیفیت ضعیف استخوان، فشار بیش از حد به ایمپلنت، یا عفونت باشد.

آسیب به عصب

قرار دادن ایمپلنت نزدیک به عصب‌های دهانی ممکن است باعث آسیب به عصب‌ها شود که می‌تواند منجر به بی‌حسی، درد یا احساس سوزش در ناحیه لب‌ها، لثه‌ها یا چانه شود.

آسیب به سینوس‌ها

در مواردی که ایمپلنت در فک بالا قرار می‌گیرد، ممکن است به سینوس‌های مجاور آسیب برساند و منجر به مشکلات سینوسی شود.

تحلیل استخوان

در صورتی که ایمپلنت به درستی با استخوان فک جوش نخورد، ممکن است تحلیل استخوان رخ دهد و ایمپلنت ثبات خود را از دست بدهد.

در بالا برخی از عوارض ایمپلنت را بیان کردیم، همانطور که در پیشتر بیان شد با مشورت با دکتر و رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توان این عوارض را بسیار کاهش داد.

نکته مهم این است که برای کاشت ایمپلنت دندان باید به دندانپزشکان حاذق مراجعه کرد تا مشکلات به حداقل خود برسد.

در های دنت کلینیک پزشکان مجرب و ماهر در این امر حضور دارند که عزیزان می‌توانند برای مشاوره و نوبت‌گیری به لینک زیر مراجعه کنند. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است؟

قیمت ایمپلنت دندان در تهران در سال 1403 رنج متفاوتی دارد.

هزینه ایمپلنت ارزان بین 5.500.000 الی 7.500.000 تومان، قیمت ایمپلنت اقتصادی 7.500.000 الی 15.000.000 تومان و قیمت بهترین ایمپلنت 25.000.000 الی 50.000.000 تومان است که با روکش 6 الی 12 میلیون افزایش خواهد داشت.

با توجه به توضیحاتی که داده شد سوال مهم این است که فرق دندان مصنوعی با ایمپلنت دندان در چیست و کدام بهتر است؟

فرق بین دندان مصنوعی با ایمپلنت چیست
فرق بین دندان مصنوعی با ایمپلنت چیست

فرق دندان مصنوعی با ایمپلنت دندان چیست؟

قابلیت حرکت دندان

اولین و بارزترین تفاوت، قابلیت حرکت دندان‌هاست. دندان‌های مصنوعی، متحرک هستند و وقتی لثه و استخوان دچار تحلیل شده باشند دندان‌های مصنوعی لق می‌شود و باعث ایجاد زخم در بافت لثه شده و به راحتی از دهان خارج می‌شوند و این مسأله برای اغلب افراد زیاد جالب نیست.

 اما ایمپلنت دندان یا ثابت است یا متحرک که در نوع ایمپلنت ثابت دندان‌ها از دهان خارج نشده و به پایه ایمپلنت که در فک قرار دارد پیچ می‌شوند و اما در نوع ایمپلنت متحرک دندان مصنوعی بر روی ایمپلنت قرار گرفته و هنگام صحبت کردن، غذا خوردن، عطسه، سرفه اصلاً جا به جا نمی‌شود و در هنگام جویدن غذا بسیار حس راحتی دارد.

استحکام

در درمان ایمپلنت دندان یک پیچ معمولاً از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار داده می‌شود و به استخوان فک جوش می‌کند. این پایه می‌تواند مانند ریشه دندان طبیعی استحکام زیادی را فراهم کند اما دندان مصنوعی تکیه گاه محکمی ندارد و صرفاً روی لثه قرار می‌گیرد.

طول عمر

طول عمر دندان‌های مصنوعی بین ۷ تا ۱۰ سال است و این موضوع در حالی است که ایمپلنت طول عمری بیش از ۲۰ سال دارد و با مراقبت صحیح می‌توان این طول عمر را افزایش داد.

زیبایی

ایمپلنت دندان به نسبت دندان‌های مصنوعی ظاهر طبیعی‌تری داشته باشد.

طول درمان

یکی از نقاط ضعفی که ایمپلنت دندان نسبت به دندان مصنوعی دارا است، طول درمان است.

پایه‌های ایمپلنت دندان برای جوش خوردن به استخوان به مدت زمانی نیاز دارند که معمولاً نزدیک به ۶ ماه است. این موضوع در حالی است که مراحل دندان مصنوعی معمولاً در کمتر از ۱ هفته تمام می‌شود.

البته ایمپلنت‌های دندانی برای این موضوع راه حل‌های مختلفی اعم از روکش موقت، ایمپلنت فوری و …. را دارا است.

هزینه

یکی از مزایای دندان مصنوعی به نسبت ایمپلنت، هزینه کمتر آن است.

این موضوع کاملاً طبیعی است که درمانی که به تجهیزات و حساسیت بیشتری دارد، هزینه بیشتری می‌خواهد.

تحلیل استخوان و لثه

دندان‌های مصنوعی در دراز مدت ممکن است باعث تحلیل استخوان و لثه بشوند اما در نظر داشته باشید ایمپلنت دندان از این تحلیل‌ها جلوگیری می‌کند و برای سلامت فرد بسیار بهتر هستند.

تکلم

دندان‌های مصنوعی به علت لقی ممکن است برخی مشکلات را داشته باشند اما ایمپلنت دندان هیچگونه مشکلی برای شما به وجود نخواهند آورد.

مراقبت

دندان‌های مصنوعی باید شب‌ها از دهان خارج شوند و در مایع ضد عفونی قرار بگیرند. همچنین بعد از غذا خوردن باید آن‌ها را مسواک زد و به خوبی تمیز کرد اما ایمپلنت دندان مراقبت‌های آسان‌تری دارد و کاملاً شبیه به دندان طبیعی است.

جراحی

روند انجام درمان دندان مصنوعی بسیار ساده و سریع خواهد بود. اما برای ایمپلنت یک جراحی مورد نیاز است تا پزشک پایه ایمپلنت را در درون استخوان شما قرار دهد. این جراحی به علت بی‌حسی برای شما دردی شدیدی به همراه نخواهد.

جراحی ایمپلنت را نمی‌توان به عنوان یک عیب برای آن در نظر گرفت و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند اما ممکن است این جراحی برای برخی افراد خوشایند نباشد.

ایمپلنت برای برخی افراد مناسب نیست.

امروزه ایمپلنت‌های دندانی موفقیتی بالای ۹۷% درصد دارند اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که برخی عوامل و بیماری‌ها می‌تواند درمان ایمپلنت را با شکست مواجه کند.

افرادی که دارای دیابت، پوکی استخوان و یا در حال انجام اشعه درمانی هستند، باید با متخصص ایمپلنت درباره آن مشورت کنند و ممکن است امکان انجام ایمپلنت برای آن‌ها وجود نداشته باشد و به همین علت باید از دندان‌های مصنوعی استفاده کنند.

در این مقاله سعی شد که تعریف روشنی از ایمپلنت و دندان مصنوعی و تفاوت آن‌ها را ارائه دهیم. با توجه به مطالب گفته شده ایمپلنت نسبت به دندان مصنوعی مزایای بیشتری دارد. ولی باز بیماران هستند که تصمیم می‌گیرند که کدام روش را انتخاب کنند.

مقالات مرتبط با دندان مصنوعی در زیر آورده شده است

دندان مصنوعی ثابت
دندان مصنوعی ثابت

همه چیز دربارۀ دندان مصنوعی ثابت

افرادی که یک یا چند عدد از دندان‌های خود را ازدست‌داده باشند، معمولاً به دنبال جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته خود خواهند بود. پروتزهای دندانی که عموماً آن‌ها را با نام دندان مصنوعی هم می‌شناسیم، به‌عنوان یکی از به صرفه‌ترین جایگزینی برای دندان‌های ازدست‌رفته خواهند بود.

این موضوع را باید بدانید که انواع مختلفی از پروتزهای دندانی داریم که پروتز یا دندان مصنوعی ثابت دسته‌ای خاص از این پروتزها محسوب می‌شوند.

اوردنچر جادوی دندان مصنوعی
اوردنچر چیست

اُوردِنچر (جادوی دندان مصنوعی)

افرادی که از پروتزهای دندانی استفاده می‌کنند، معمولاً از عدم جاگیری صحیح این پروتزها و یا جابه‌جایی بیش از اندازه آن‌ها شاکی هستند. جابه‌جایی پروتز متحرک در داخل دهان موردی است که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. متخصصان دندانپزشکی در طول سال‌های اخیر چاره‌ای را برای حل این مشکل اندیشیده‌اند.

برای این کار از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت یا اوردنچر استفاده می‌کنند. این نوع خاص از پروتزها انواع مختلفی دارد و هر کدام از این مدل‌ها نیز مزایا و معایب خاص خودشان را دارند.

دندان مصنوعی برای افراد جوان
دندان مصنوعی برای افراد جوان

هر آنچه لازم است در مورد دندان مصنوعی برای افراد جوان بدانید

امروزه به دلیل مصرف غذاهای غیر ارگانیک و ناسالم آمار افرادی که دندان‌های خود را از دست می‌دهند بسیار بالا رفته است. بخصوص در بین رده‌های سنی جوان‌تر این مسئله بیشتر به چشم می‌خورد. در سال‌های گذشته به طور معمول فقط افراد مسن‌تر در معرض از دست دادن دندان‌های‌شان قرار می‌گرفتند اما اکنون این عارضه در بین جوانان و نوجوانان به شدت دیده می‌شود.

در این مقاله قصد داریم هر آنچه لازم است در مورد دندان مصنوعی برای افراد جوان بدانید را برای شما بازگو کنیم.

دندان مصنوعی آلمانی
دندان مصنوعی آلمانی

دندان مصنوعی آلمانی و قیمت آن

دندان‌ مصنوعی آلمانی (ایوکلار) یک شاهکار منحصر به فرد از فناوری پیشرفتۀ کشور آلمان، دقت و کیفیت بالا است که به آن امکان می‌دهد تا از دوام و عمر طولانی، ظاهر صددرصد طبیعی و عملکرد بی‌نقص برخوردار باشد.

انواع دندان مصنوعی و قیمت آن
انواع دندان مصنوعی و قیمت آن

انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان) ثابت و متحرک، ساخت و قیمت

دلایل زیادی می‌تواند وجود داشته باشد که باعث شود افراد به سراغ انواع دندان‌های مصنوعی یا همان دست دندان بروند.

فاکتورهایی مانند بالا رفتن سن، عدم مراقبت از دندان‌ها، ابتلا به بیماری‌های گوناگون و … ممکن است باعث از دست رفتن دندان‌ها شوند. در این شرایط، استفاده از دندان‌های مصنوعی یکی از طرح درمان‌هایی است که از دیرباز برای بی دندانی وجود داشته است.

ما در این محتوا قصد داریم که در رابطه با بهترین نوع دندان مصنوعی و تمامی اطلاعاتی که شما باید قبل از مراجعه به هر دندانساز یا دندانپزشکی درباره آن بدانید، صحبت کنیم.

دندان مصنوعی ژله ای
دندان مصنوعی ژله ای

دندان مصنوعی ژله ای

اکثر دندان‌های مصنوعی سفت و محکم هستند. اگر شما به دنبال یک دندان‌ مصنوعی با متریال نرم و راحت هستید، دندان مصنوعی ژله ای (flexible partial dentures) بهترین گزینه است. این دندان‌های مصنوعی نیازی به میله‌های آهنی برای فیکس شدن روی لثه‌ها ندارند. از همین رو استفاده از آن‌ها حس راحتی بیشتری نسبت به دیگر فرم‌های دندان مصنوعی خواهد داشت.

البته دندان مصنوعی ژله ای یک طرح درمان است و باید برای فک‌هایی که شرایط آن را دارد انتخاب و ساخته شود.

مرکز دندان مصنوعی تهران
بهترین مرکز دندان مصنوعی تهران

بهترین مرکز دندان مصنوعی تهران کجاست؟

روزانه افراد زیادی که به دندان مصنوعی نیاز دارند در گوگل سرچ می‌کنند و به دنبال بهترین مرکز دندان مصنوعی هستند. مرکزی که دندان مصنوعی با کیفیت و تخصصی بسازد و جزو بهترین‌ها باشد. 

مراکز و کلینیک‌های دندانسازی بسیاری در تهران در زمینه ساخت دندان مصنوعی فعالیت می‌کنند، اما اگر به دنبال بهترین مرکز دندان مصنوعی در تهران هستید، ابتدا باید خیلی هوشمندانه و دقیق کلینیک دندانسازی خود را انتخاب کنید. 

در این بخش قصد داریم در خصوص دو گزینه که می‌تواند شما را در انتخاب دندانسازی حرفه‌ای یاری کند، صحبت کنیم. بر روی دکمۀ زیر کلیک کنید.

تعمیر دندان مصنوعی
تعمیر دندان مصنوعی

بهترین لابراتوار تخصصی تعمیر دندان مصنوعی

اقدامات مربوط به تعمیر دندان مصنوعی مهارت و تخصص خاص خود را می‌­طلبد. از این­رو، تعمیر دندان مصنوعی کاری حساس است که باید به لابراتوارها و مراکز متخصص و مجرب سپرده شود. تعمیر دندان مصنوعی با توجه به نوع شکستگی دندان ممکن است کاری سخت یا راحت باشد. اما، اغلب اوقات تعمیر دندان­های مصنوعی کاری ممکن است.

برای این کار به مواد اولیه و تجهیزات خاصی نیاز است و در مراکز تخصصی این کار بسیار بهتر از روش خانگی آن صورت می‌پذیرد. تشریح کامل توضیحات در مقاله زیر قرار داده شده است.

به سوالات زیر توجه کنید

 • 1
  یک دندان مصنوعی باکیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • 2
  بهترین نوع دندان مصنوعی کدام است؟

 • 3
  برای دندان‌های تکی و چندتایی بهترین نوع دندان مصنوعی چیست؟

 • 4
  بیمه‌های مختلف چه مقدار از مبلغ دندان مصنوعی را می پردازند؟

 • 5
  عوارض دندان مصنوعی چی میتونه باشه؟

 • 6
  ویژگی‌های مهمی که دندان مصنوعی برای افراد جوان باید داشته باشد چیست؟

 • 7
  قیمت و هزینه بهترین دندان مصنوعی برای هر دو فک چقدر است؟

 • 8
  دندان مصنوعی ژله‌ای چه خطراتی می‌تواند داشته باشد؟

 • 9
  داستان دندان مصنوعی پروتز ثابت چی هست؟

 • 10
  اینکه برویم محلات و برایمان دندان بسازند خوبه؟

 • 11
  بهترین مرکز دندان مصنوعی در ایران کجاست؟

 • 12
  وقتی لثه صاف داریم باید چیکار کنیم؟

  آیا راهکاری هست؟

 • 13
  چیکار کنیم زخم‌های متوالی و دردناک بعد از گذاشتن دندان مصنوعی برایمان اتفاق نیافتد؟

 • 14
  زخم‌های لثه به وجود آمده را چطور بهبود بدیم؟

 • 15
  مشکلات دندان مصنوعی چه مواردی هست؟

 • 16
  اگر دندان مصنوعی بد ساخته شود وارد چه مشکلاتی می‌شوم؟

 • 17
  خوبه که از چسب دندان استفاده کنیم؟

  بهترین چسب کدام است؟

 • 18
  علت سیاه شدن لثه دندان مصنوعی چی هست؟

 • 19
  هزینه دست دندان خوب کامل اوردنچر چقدر هست؟

 • 20
  دندان مصنوعی بدون کام یا بدون سقف کیفیت لازم را خواهد داشت؟

پاسخ تمام سوالات بالا را در قالب یک ویدیو آماده کرده‌ایم که می‌توانید فرم زیر را تکمیل کنید تا لینک آن برایتان ارسال شود

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

لطفاً به زبان فارسی تایپ شود
لطفاً به زبان انگلیسی تایپ شود
از چه طریقی با ما آشنا شدید
نحوۀ ارسال لینک ویدیو*

بهترین دندان مصنوعی
نمایش ویدیو درباره بهترین دندان مصنوعی

مقالات سایت

هرآنچه سؤال یا مُشکلی در ارتباط با این مقاله دارید از طریق دیدگاه در میان بُگذارید، دیدگاه شما بدون پاسخ نخواهد ماند.

مدیر فنی لابراتوار
زینب رحیم زاده

زینب رحیم زاده

تکنسین پروتزهای دندانی

عاشق آلبالو یخ زده با نمک، کار و خانواده: بیش از ۱۵ ساله در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به‌ویژه ایمپلنت و زیبایی فعالیت می‌کنم. تلاش می‌کنیم تا وب‌سایت های دنت محیط مفید و اثربخشی برای دندان‌پزشکان و دندان‌سازان کشورم باشد.

 • اگر به‌دنبال همکاری با لابراتوار حرفه‌ای هستید، همین الان تماس بگیرید

چقدر این مطلب مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این مطلب را بهتر کنیم!

به من بگویید چگونه می‌توانم این مطلب را بهبود بخشم؟

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش ویدیو درباره دندان مصنوعی جدید یا دیگر هیچ

فرم دانلود اپلیکیشن | های دنت