معرفی کوتاه

آموزش دوره پروتز ثابت

آموزش پروتز ثابت در حقیقت آموزش ساخت روکش دندان است. در این دوره هنرجو به‌صورت جامع ساخت انواع روکش و بریج‌های دندانی را آموزش می‌بیند. متال سرامیک و تمام سرامیک زیرکونیا ساخت پست و کُر با انواع تکنیک‌ها نیز شامل آموزش‌های این دوره محسوب می‌شود.

توضیحات

آموزش دوره پروتز ثابت

دوره آموزش پروتز ثابت از دوره‌های بسیار مهم در قسمت آموزش مجموعه (های دنت) است. از این نظر که متناسب با نیاز روز دندانپزشکان و مراکز کلینیکی‌ست و روزبه‌روز میزان تقاضای مردم جهت جایگزینی دندان‌هایشان با پروتزهای ثابت بیشتر می‌شود. در دوره آموزش پروتز ثابت دندان، شخص هنرجو مراحل ساخت روکش P.F.M از صفر تا صد را آموزش می‌بیند. مراحل ساخت روکش دندان P.F.M جزء آموزش‌های کلیدی این دوره است. اما نکته کلیدی این است که در این دوره آموزش‌های مکمل که دقیقاً هنرجو در بازار کار دندانسازی به آن‌ها نیاز خواهد داشت کاملاً ارائه می‌گردد. از این آموزش‌های تکمیل کننده می‌توان به مراحل لابراتواری ساخت روکش زیرکونیا و ساخت پست و کُرها با انواع تکنیک‌ها و حتی ساخت روکش‌های موقت این‌دایرکت اشاره کرد.

هنرجو شرکت کننده این دوره در پایان آموزش به تسلط کافی جهت انجام کارها رسیده و علاوه بر آن تمام نکات علمی و تکنیک‌ها را مطلع است. هنرجویان دوره آموزش دندانسازی ثابت مستقیماً زیر نظر سرکار خانم زینب رحیم‌زاده آموزش می‌بینند و در طی این دوره ایشان هنرجو خود را جهت رشد و پیشرفت بیشتر راهنمایی می‌کند. این دروه پیش نیاز دوره جامع ایمپلنت و دوره تخصصی و جامع لمینت‌های سرامیکی است.

حتی افرادی که قصد یادگیری آموزش دیجیتال را دارند می‌بایست حداقل دوره جامع پروتزهای ثابت را طی کرده باشند و یا از قبل به آن مسلط باشند. هر چند در این خصوص بسیاری از آموزش دهنده‌های حوزه دیجیتال نیازی به آن نمی‌بینند، اما در مجموعه (های دنت) این مورد الزامی است؛ زیرا سرکار خانم رحیم‌زاده بهترین مسیر ورود و پیشرفت هنرجویان را ترسیم می‌کنند و به همین علت ورود به آموزش دیجیتال بدون آشنایی به پروتز ثابت را کاملاً اشتباه می‌دانند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان حتما با ما در ارتباط باشید.

سرفصل‌های آموزش دوره پروتز ثابت (P.F.M)

شایان ذکر است سرفصل‌ها به‌صورت کلی ارائه شده است و شامل جزئیات و ریز آموزش و تکنیک‌های متعدد است:

نکات آموزشی دندانسازی ثابت و مراحل ساخت روکش دندان

پروتز ثابت هم مانند بقیه تخصص‌های پروتز یک بخش لابراتواری و یک بخش کلینیکی دارد. قسمت کلینیکی توسط دندانپزشک انجام می‌شود و برای ساخت، قالب به لابراتوار ارسال می‌شود. سپس دندانساز می‌بایست خیلی خوب بتواند آن قالب را بررسی و در صورت عدم وجود مشکل آن را وارد پروسه ساخت کند.

هنرجو دوره آموزش پروتز ثابت تمام مراحل ساخت روکش و بریج‌های دندانی را آموزش می‌بیند و بعد از پایان دوره براحتی می‌تواند در لابراتوار فعالیت کاری داشته باشد.

قالب‌گیری روکش دندان

برای انجام قالب‌گیری دندانپزشک این دو شرایط زیر را می‌بایست مهیا کند:

 • اکسپوز کردن محدوده فینیش لاین:

در صورت زیر لثه بودن فینیش لاین با استفاده از نخ کنار زننده لثه انجام می‌شود. متأسفانه بسیاری از دندانپزشکان از نخ لثه استفاده نمی‌کنند و این مورد گاهاً باعث می‌شود دندانساز جهت تشخیص فینیش لاین با مشکل مواجه شود.

 • کنترل بزاق و خون:

برای انجام قالب‌گیری خشک بودن دندان لازم است و این مورد توسط ساکشن و رول پنبه و یا برای بعضی از بیماران از مواد منعقد کننده انجام می‌شود. داخل دهان نخ‌گذاری از ترتیب مزیال، دیستال، لینگوال و در نهایت با کال تبعیت می‌کند به طوری که اورلپ ابتدا و انتهای نخ در مزیال واقع شود. در شرایط کلینیکی بعد از گذشت زمان کافی از باقی ماندن نخ در شیار لثه که حدود 4 الی 10 دقیقه است، قبل از تزریق ماده لایت بادی، نخ با استفاده از پنس و بعد از مرطوب کردن مختصر برای جلوگیری از خونریزی لثه خارج می‌شود.

خطاهای قالب‌گیری

خطاهای قالب‌گیری متعدد است که در ادامه به توضیح آن پرداخته‌ایم؛ مثال‌هایی از خطاهای عمده قالب‌گیری عبارتند از:

 • حباب:

به دلیل محبوس شدن هوا حین میکس متریال قالب‌گیری یا قراردهی ماده داخل تری و یا مرطوب بودن سطح دندان.

 • دیستورشن قالب:

به دلیل جدا شدن ماده از تری یا منعطف بودن تری و یا خارج کردن نادرست قالب از دهان.

 • عدم ثبت واضح فینیش لاین:

به دلیل نشاندن ناصحیح تری یا فلوی نامناسب ماده در ناحیه فینیش لاین یا نخ‌گذاری ناکافی و یا التهاب و خونریزی لثه.

آموزش دندانسازی ثابت (قالب‌ریزی)

دلیل تهیه قالب و کست نهایی، انجام مراحل ساخت روکش دندان در غیاب بیمار و در لابراتوار است. ریختن کست‌ها با دنتال استون مناسب انجام می‌شود. انواع گچ جیپسوم دندانپزشکی از نظر سختی به 5 نوع تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

پلاستر قالب‌گیری

مدل پلاستر

دنتال استون

دنتال استون با استحکام زیاد و انبساط کم

دنتال استون با استحکام و انبساط زیاد

با افزایش نوع گچ نسبت آب به گچ کم می‌شود. دو روش کلی برای تهیه کست نهایی وجود دارد:

 • کست کار با دای جداگانه
 • کست کار با دای متحرک

متداول‌ترین روش ساخت دای در لابراتوار، روش کست کار با دای متحرک است. تفاوت ریختن کست پروتز ثابت با پروتز متحرک، نیاز به آماده سازی قالب قبل از ریختن کست و تهیه دای است. در دوره آموزش پروتز ثابت تمام مراحل و نکات انجام قالب‌ریزی آموزش داده می‌شود.

آموزش دیج کردن

هدف از دیج کردن دای، ایجاد آناتومی مشابه یک سوم کرونال ریشه روی دای و واضح کردن فینیش لاین برای وکس آپ در مرحلۀ بعد است. نباید گردن دای با برداشتن بیش از حد گچ زیر فینیش لاین عمیق شود، زیرا این حالت نه تنها باعث تضعیف دای شده، بلکه به دلیل زاویه شدید ایجاد شده منجر به خطای دید و در نتیجه اورکانتور شدن الگوی وکس آپ در یک سوم اپیکالی الگوی مومی می‌شود.

در شرایط کلینیکی به واسطه روند کنار زدن لثه و ثبت نسج زیر فینیش لاین در مرحله قالب‌گیری، باید فینیش لاین دای با شیار واضحی از ناحیه زیر فینیش لاین جدا شده باشد، در غیر این صورت فینیش لاین واضح نبوده و نیاز به تکرار قالب‌گیری است.

آموزش وکس آپ

وکس آپ در حقیقت مرحله‌ای از ساخت روکش دندان محسوب می‌شود که در این مرحله می‌بایست الگوی مومی فریم ساخته شود. در مراحل بعدی این الگوی مومی جای خود را به متال می‌دهد. قبل از این‌که پروسه وکس آپ شروع شود، آماده‌سازی دای برای وکس آپ را خواهیم داشت. برای تأمین فضای سیمان و نشست پاسیو روکش روی دندان از لاک فضاساز که اصطلاحاً به آن دای اسپیسر گفته می‌شود استفاده می‌شود.

مهارت دندانساز، ضخامت و تعداد لایه‌ها در فضای ایجاد شده مؤثر است. این ضخامت نباید بیش از 40 میکرون باشد.

در صورت امکان بهتر است فینیش لاین روی دای با اجتناب از ایجاد ضخامت بیش از 10 میکرون با استفاده از دای هاردنر پوشیده شود. هدف از این کار، اطمینان از عدم آسیب رساندن به مارجین‌های دای حین وکس آپ است. همچنین در صورت امکان، مایع سیلر برای عدم نفوذ موم به تخلخل گچ دای و افزایش تراکم آن استفاده می‌شود. دو نوع وکس آپ در پروتز ثابت عبارتند از وکس آپ فول کانتور و وکس آپ کات بک شده.

کاربردهای وکس آپ فول کانتور یا همان آناتومیک عبارتند از:

 • بازسازی تاج دندان آسیب دیده روی کست تشخیصی جهت تهیه ماتریکس سیلیکونی برای تعیین میزان تراش دندان و نیز ساخت روکش موقت.
 • وکس آپ فول کانتور روی دای جهت تهیه روکش فول متال.
 • وکس آپ فول کانتور روی دای جهت تهیه ماتریکسی قبل از پروسه کات بک موم در روند ساخت فریم روکش متال سرامیک.

وکس آپ کات بک شده، نهایتاً به فریم فلزی روکش متال سرامیک تبدیل می‌شود. با توجه به این‌که وکس آپ تشخیصی شامل آناتومی کامل دندان است، تسلط به آناتومی دندان‌ها برای فرم‌دهی ضروری است. در دوره آموزش پروتز ثابت از ابتد روی آموزش و تمرین آناتومی و مورفولوژی دندان کار می‌شود.

از طریق دکمه زیر درباره اجزای تشکیل دهنده دندان بیشتر بخوانید.

آموزش پرسلن گذاری

در این مرحله فریم آماده پرسلن‌گذاری است. هنرجو از صفر تا صد پودرگذاری روکش و بریج‌های دندانی را آموزش می‌بیند. دوره تخصصی آموزش پرسلن‌گذاری نیز به صورت یک دوره مجزا در مجموعه (های دنت) برگزار می‌گردد.

از طریق دکمه زیر درباره دوره آموزش پرسلن گذاری بیشتر بخوانید.

مقالات سایت

اگر همکار و در حال مطالعۀ این برگه هستید پیشنهاد می‌کنیم با شرکت در دوره آموزش دندانسازی اطلاعات جامع، تخصصی و مفیدتری در این زمینه به دست بیاورید.‌ همچنین با اصطلاحات دندانسازی و کتاب اطلس لغات و اصطلاحات دندانسازی آشنا شده و با استفاده از فیلم آموزش دندانسازی با نحوۀ کار این مجموعه بیشتر آشنا شوید.

برگۀ دانلود رایگان کتاب آموزش دندانسازی نیز یک مکان عالی در اختیار علاقه‌مندان است تا بتوانند با دانلود و مطالعه این کتب به معلومات خود بیافزایند. فراموش نکنید که آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده مسیری فوق‌العاده برای مسلط شدن بر تمام نکات دندانسازی است. خاطر نشان می‌کنیم اشخاصی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند می‌توانند با امکاناتی که در مجموعه آموزشی لابراتوار های دنت برای آنها در نظر گرفته شده به بهترین شکل ممکن مراحل تبدیل به یک متخصص تراز اول رشتۀ دندانسازی را سپری کنند و به مقصودشان برسند.

مدیر فنی لابراتوار
زینب رحیم زاده

زینب رحیم زاده

تکنسین پروتزهای دندانی

عاشق آلبالو یخ زده با نمک، کار و خانواده

بیش از 17 ساله در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به‌ویژه ایمپلنت و زیبایی فعالیت می‌کنم. تلاش می‌کنیم تا وب‌سایت های دنت محیط مفید و اثربخشی برای دندان‌پزشکان و دندان‌سازان کشورم باشد.

 • اگر به‌دنبال همکاری با لابراتوار حرفه‌ای هستید، همین الان تماس بگیرید

نقاط قوت

 • استاد این دوره‌ها سرکار خانم زینب رحیم زاده هستند، ایشان از اساتید بنام در حوزه پروتز دندان ایران هستند.
 • در این دوره هنرجو تمام مواردی که یک دندانساز در همکاری با دندانپزشکان نیاز دارد را آموزش می‌بیند.
کیفیت دوره عالی
مشخصات

مشخصات

خصوصی

تک نفره

طول دوره

10 جلسه (سه ساعته)

پرسش و پاسخ

شما نیز میتوانید سوالات خود را ثبت کنید!

اگر سوالی در مورد محصول دارید از این قسمت بپرسید!

قیمت محصول:
تماس بگیرید