آموزش دندانسازی

همه چیز درباره آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده

آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده
آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده

7 سوال متداول علاقه مندان به آموزش دندانسازی چیست؟

مقدمه

در این سال‌ها که علاوه بر فعالیت در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به آموزش دندانسازی نیز مشغول بودم، افراد علاقه‌مند به حرفه دندانسازی تماس می‌گرفتند و سؤالاتی داشتند که سعی می‌کنم چند مورد بارز آن را مطرح و تا حد امکان پاسخ بدهم.

دندانساز کیست؟

دندانساز کیست و چه کاری انجام میدهد
آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده
وظیفه و شغل یک دندانساز بدین ترتیب است که پس از اینکه دندانپزشک از بیمار قالب گیری کرد و این قالب را برای لابراتوار ارسال نمود، دندانساز بایستی بر اساس طرح درمان و نظر دندانپزشک، پروتز دندانی مناسب برای بیمار را تهیه نماید.
 
با توجه به این توضیحات یک دندانساز و یا لابراتوار دندانسازی به هیچ وجه حق پذیرش مستقیم بیمار، معاینه، امتحان پروتز، تطبیق رنگ دندان‌ها، قالب گیری و غیره را ندارد.

از طریق دکمه زیر درباره اینکه دندانساز کیست بیشتر بخوانید.

نکات آموزش دندانسازی
نکات آموزش دندانسازی

نکات آموزش دندانسازی

مهارت دندانسازی در دنیای امروز به یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها تبدیل شده است. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد علاقه‌مند شوند تا از این خدمات بهره ببرند.

اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تر بگوییم، رشته دندانسازی با عنوان مهارت ساخت انواع پروتز دندان شناخته می‌شود.

این رشته به عنوان یکی از زیرشاخه‌های رشته تجربی و علوم پزشکی دسته بندی می‌شود. فردی که به ارائه نکات آموزش دندانسازی می‌پردازد، می‌تواند در زمینه ترمیم انواع پروتزها، ایمپلنت، اجزای کاشتنی، پروتزهای فک و صورت، تولید پلاک‌های مرتبط با ارتودنسی و… خدمات رسانی کند.

اگر شما نیز کنجکاو هستید تا از این خدمات استفاده کنید، به شما پیشنهاد می‌کنم از طریق دکمه زیر سری به این مقاله بزنید و تا آخر مطالعه کنید.

از طریق دکمۀ زیر می‌توانید سرفصل‌های دروس کاردانی پروتز دندان را دانلود کنید.

لابراتوار دندانسازی چیست؟

لابراتوار دندانسازی های دنت
لابراتوار دندانسازی چیست

لابراتوار دندانسازی به محلی اطلاق می‌شود که طبق ضوابط و مقررات وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی پس از اخذ مجوز قانونی جهت ساخت انواع پروتزهای دندانی متحرک، ثابت و اپلاینس (دستگاه های کمکی) دایر می‌گردد.

از طریق دکمه زیر درباره ویژگی‌های بهترین لابراتوار دندانسازی بیشتر بخوانید.

راه‌های اخذ مدرک دندانسازی چیست؟

اخذ مدرک دندانسازی
راه‌های اخذ مدرک دندانسازی

در حقیقت تنها راه دریافت مدرک دندانسازی در ایران شرکت در آزمون سراسری و کسب تراز حد نصاب لازم برای رشته تکنسین پروتزهای دندانی می‌باشد. البته این رشته از سطح کاردانی به کارشناسی ارتقاء پیدا کرده بود که متاسفانه برگشت به عقب داشته و در مقطع کاردانی دانشجو می‌پذیرد.

در صورت قبولی در کنکور و گذراندن دوره دو ساله تحصیلی می‌توانید هم به صورت مستقل اقدام به تأسیس لابراتور کنید و یا در مراکز دندان پزشکی فعالیت کنید.

با قاطعیت خدمت شما دوست عزیز عنوان می کنم هرگونه وعده در خصوص اعطای مدرک دندانسازی تجربی واهی بوده و به هیچ عنوان رسمیت ندارد. همچنین گواهی نامه در این خصوص داده می‌شود که فقط جنبه افتخاری داشته و هیچگونه اعتبار کافی برای دریافت مجوز لابراتوار دندانسازی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ندارد.

از طریق دکمۀ زیر می‌توانید ضوابط تاسیس یک لابراتوار دندانسازی را دانلود کنید.

دندانسازی آکادمیک یا دندانسازی تجربی؟

دندانسازی آکادمیک یا تجربی
دندانسازی آکادمیک یا دندانسازی تجربی

 حرفه دندانسازی یک حرفه بشدت مهارت محور است. در کنار مهارت حتما علم و دانش نیز برگ برنده در هر حرفه ای می تواند باشد که دندانسازی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

جهت یادگیری این امور، هم می توانید رشته تکنسین پروتزهای دندانی را در دانشگاه دنبال کنید و هم اینکه می توانید بصورت تجربی اقدام به یادگیری این حرفه نمایید.

بعلت ذات و سیاست آموزشی دانشگاه‌ها بخصوص در ایران که تمرکز زیادی روی مباحث تئوری کار است، دوستان کمتر مهارت لازم را در دانشگاه بدست می‌آورند. البته کلاس‌های عملی مربوطه وجود دارد اما به قول اساتید باید شاگردی کرد و توصیه خود اساتید نیز این است که در کنار تحصیل، خارج از دانشگاه با کارآموزی و یا کار در لابراتوارها در شرایط واقعی کار کنند.

از طرفی دیگر بسیاری از دوستانی که بصورت تجربی اقدام به مهارت آموزی می‌کنند با توجه به کمبود اطلاعات علمی و یا مشخص نبودن اینکه از چه شخصی با چه میزان مهارتی آموزش می‌بینند، شاهد مشکلات زیادی در کیفیت ساخت پروتزهای دندانی توسط این عزیزان هستیم.

طبق تجربه کاری خودم کسانی را موفق دیدم که کسب علم و مهارت را همچون دو بال برای پرواز خود تقویت می کنند و در هر سطحی که باشند تشنه یادگیری هستند، حال چه از طریق دانشگاه و چه به صورت تجربی وارد حرفه دندانسازی شده‌اند.

همانطور که در قسمت بالاتر توضیح دادم از لحاظ قانونی مجوز تاسیس لابراتوار دندانسازی فقط به دارندگان مدرک دانشگاهی پروتزهای دندانی اعطا می گردد.

اما بعلت اینکه این گروه شغلی در هیچ حالتی اجازه کار بر روی بیمار را ندارند و صرفا روی قالب‌هایی که دندانپزشک از بیمار تهیه می‌کند کار کرده‌اند و همچنین وظیفه ارتباط با بیمار و تمام مسئولیت درمان برعهده خود دندانپزشک خواهد بود، افراد بسیاری در این زمینه بصورت دندانساز تجربی فعالیت می کنند و دولت در موضوع لابراتوارهای بدون مجوز ورود نکرده و تا شاکی خصوصی وجود نداشته باشد، اقدامی نمی‌کند. همچنین این سال‌ها جامعه دندانسازان ایران در صدد ساماندهی دندانسازان تجربی می‌باشد.

از طریق دکمه زیر درباره دوره دندانسازی تجربی بیشتر بخوانید.

مدرک معتبر دندانسازی را از کجا می‌شود اخذ کرد؟

مدرک دندانسازی
مدرک معتبر دندانسازی را از کجا می شود تهیه کرد

دوستان مراقب باشید چون در فضای مجازی در این زمینه بسیار کلاهبرداری می‌شود. هیچگونه مدرکی جز مدرک فارغ التحصیلی رشته پروتز دندان در این زمینه اعتبار ندارد. راه دریافت آن هم تنها قبولی در کنکور تجربی و تحصیل در رشته پروتز دندان است.

این رشته اصلا بدون کنکور نیست.

توصیه می کنم از طریق دکمه زیر وارد پیج اینستاگرام ما شوید و هایلایت مدرک دندانسازی را ببینید. این موضوع را به تفصیل آنجا توضیح داده‌‌‌‌ایم.

از طریق دکمه زیر درباره مدرک دندانسازی تجربی بیشتر بخوانید.

موقعیت شغلی دندانسازی در ایران چگونه است؟

موقعیت شغلی دندانسازی
موقعیت شغلی دندانسازی در ایران

حقیقت این است که روز به روز با توجه به شروع افزایش میانگین سنی مردم ایران به تعداد درمان خواهان (بیماران) در حوزه سلامت افزوده می‌شود.

در پی این نیاز و با نگاه دقیق‌تر به حوزه دندانپزشکی، رشد چشمگیری را شاهد بوده‌ایم و سرمایه گذاران زیادی وارد این بخش شده‌اند. از رشد تعداد کلینیک‌های دندانپزشکی می‌توانید به خوبی این موضوع را درک کنید. از موارد زیبایی تا ایمپلنت‌ها که خوب جای خود را در بازار باز کرده‌اند.

تمامی کلینیک‌ها برای ساخت پروتزهای دندانی نیاز به همکاری به دندانساز یا لابراتوار دندانسازی دارند. در این سال‌ها مواردی متعددی داشتیم که کلینیک‌های دندانپزشکی برای داشتن یک لابراتوار اختصاصی افرادی را با تائید مسئول فنی کلینیک (دندانپزشک) برای آموزش ساخت پروتز به مرکز آموزش‌ های دنت معرفی می کردند و ما در خدمتشان بودیم.

با توجه به این موضوعات، بازاری رو به رشد را به شما با قطعیت اعلام می‌کنم.

درآمد ماهیانه لابراتوار دندانسازی چقد است؟

درآمد دندانسازی
درآمد ماهیانه لابراتوار دندانسازی

در سایت‌های خارجی از میزان درآمد مشاغل صحبت می‌کنند و صد البته با استناد به آن‌ها می‌توانم برایتان عدد و رقم بیاورم. اما به نظر من این صحیح نیست چون این سوال اساسا اشتباه است. 

 • حتی در جایگاه یک شغل، آیا همۀ هم صنفان درآمد یکسانی دارند؟؟!!!

شما یک دندانپزشک را در نظر بگیرید!!! بارها دیدم دندانپزشکانی که مراجعین بسیار کمی دارند و در حقیقت درآمد اصلی این عزیزان از فعالیت در کلینیک‌های بخش خصوصی است. از سوی دیگر با دندانپزشکی همکاری دارم که ماهانه چند صد میلیون از مطب شخصی خود درآمد دارد. جدا از اینکه سهامدار اصلی چندین کلینیک دندانپزشکی نیز می‌باشد.

حال به شما می گویند دندانپزشکان خیلی درآمد دارند!!! (این اصلاً عمومیت ندارد. تاکید می کنم اصلاً)

تفکر بیزنسی، میل و جسارت به رشد، تخصص و مهارت، محدود به عدد و رقم خاصی نیست.

اما در مورد حرفه دندانسازی با توجه به موقعیت شغلی رو به رشد، پشتکار خود شخص و مهارت دندانساز، می‌توان درآمد بسیار بالایی کسب کرد.

از طریق دکمه زیر درباره شغل و درآمد دندانسازی بیشتر بخوانید.

چگونه می‌توان حرفه دندانسازی را آموخت؟

چگونه می توان حرفه دندانسازی را آموخت
چگونه می توان حرفه دندانسازی را آموخت

جهت یادگیری دندانسازی، هم می‌توانید در رشته تکنسین پروتزهای دندان در دانشگاه تحصیل کنید و هم اینکه می‌توانید بصورت تجربی اقدام به یادگیری این حرفه نمایید.

واحد آموزش مرکز تخصصی ساخت پروتزهای دندانی های دنت از چند سال قبل اقدام به برگزاری دوره‌های جامع دندانسازی کرده است که علاقه‌مندان به حوزه دندانسازی بصورت خصوصی در محیط کاری لابراتوار آموزش داده می‌شوند و کار عملی را در کنار مطالب تئوری می‌آموزند. 

محتوای دوره‌های جامع بصورت کاملا علمی و عملی می باشد. اگر در این زمینه سوالی دارید با ما تماس بگیرید.   

دوره آموزش دندانسازی
آکادمی آموزش دندانسازی

یک گام تا حرفه‌ای شدن در دندانسازی

در صفحۀ آکادمی دوره‌های آموزش دندانسازی می‌توانید از طریق دکمۀ زیر دوره‌های در حال برگزاری را مشاهده کنید و جهت مشاوره تلفنی با همکارانم در قسمت آموزش تماس داشته باشید.

مقالات سایت

هرآنچه سؤال یا مُشکلی در ارتباط با این مقاله دارید از طریق دیدگاه در میان بُگذارید، دیدگاه شما بدون پاسخ نخواهد ماند.

مدیر فنی لابراتوار
زینب رحیم زاده

زینب رحیم زاده

تکنسین پروتزهای دندانی

عاشق آلبالو یخ زده با نمک، کار و خانواده: بیش از ۱۵ ساله در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به‌ویژه ایمپلنت و زیبایی فعالیت می‌کنم. تلاش می‌کنیم تا وب‌سایت های دنت محیط مفید و اثربخشی برای دندان‌پزشکان و دندان‌سازان کشورم باشد.

 • اگر به‌دنبال همکاری با لابراتوار حرفه‌ای هستید، همین الان تماس بگیرید

چقدر این مطلب مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 9

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این مطلب را بهتر کنیم!

به من بگویید چگونه می‌توانم این مطلب را بهبود بخشم؟

114 دیدگاه برای “آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده”

 1. سلام.تشکرفراوان بابت اطلاعات خوبتون و خلوص نیت
  بنده سی سالمه و فار غ التحصیل کارشناسی مامایی هستم.ده سال پیش اولین انتخابم قبل از حتی پزشکی،تکنسین پروتز دندان بود.امامتاسفانه قبول نشدم .بعداز اون تاالان همیشه رویای این رشته در ذهنم باقی موند.همیشه بهش فکر میکردم تااینکه تصمیم گرفتم درکنکور ۹۹ شرکت کنم.سخت درس خوندم منتظر جواب انتخاب رشته ام هستم پردیس تهران رو هم انتخاب کردم.امیدوارم قبول بشم.اما توذهنمه اگه قبول نشدم چکار کنم بااین علاقه.تااینجا زندگینامه بود . جالبه این همه مدت درمورد این رشته سرچ کردم اما امروز باسایتتون آشنا شدم.درحال خوندن پاسخ هاتون چندبار از خوشحالی از پای سیستم بلند شدم.
  سوال اصلیم اینه اگه بنابرشرایط قرار بشه دوره های آموزشی رو شرکت کنم وباتوجه به اینکه مجوز تاسیس لاب نخواهم داشت میتونم درکنار تاسیس مطب مامایی کار دندانسازی هم انجام بدم؟
  واینکه آیا میشه هم دوره ثابت و هم متحرک و…. رو شرکت کنم؟همه چقد زمان میبره؟کاش یکی مثل شمارو درمشهد پیدامیکردم .

  • سلام.
   همه نوشته هاتون را بدقت خواندم. انشاالله که قبول شوید.
   کسی که رویا و ذوق داره و البته مصمم هست حتما به هدفش میرسه. حتی دانشگاه هم سد راهش نمیشه.
   شما با مجموعه تماس داشته باشید. همکاران من با دقت شما را راهنمایی می کنند.
   راستی پیج اینستاگرام را دنبال کنید. آنجا بیشتر حضور دارم.
   ۰۲۱۲۸۴۲۶۰۵۰ داخلی۲

 2. سلام روزتون بخیر
  واقعا ممنون بابت سایت کامل و جامعتون و پاسخ ها و راهنمایی هاتون خانوم رحیم زاده
  من دوتا سوال دارم . یکی اینکه در حین تحصیل توی رشته پروتز دندان دانشجو میتونه مشغول به کار هم بشه ؟؟ اگر میشه حدودا از ترم چندم ؟؟
  دوم اینکه کسی بعد از تحصیل بخواد لابراتوار بزنه حدودا چقدر سرمایه میخواد برای خرید دستگاه های دندانسازی ؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلام. نظر لطف شماست.
   بله می توانید داخل لابراتوارها مشغول بکار شوید. مهم مهارت کاریه!
   سرمایه هم به ما توجه به اهداف و فیلد کاری و مقیاس کاری متفاوت هست.
   شما فکر کن از ۱۰۰ میلیون تا چند میلیارد.

 3. سلام خانم رحیمی عزیز😍
  وقت بخیر
  عذر میخوام این امکان وجود داره بنده در رشته دستیار دندان پزشکی تحصیل کنم و بعد در ازمون دریافت لابراتور دندان سازی شرکت کنم
  ایا مجوز داده میشود؟

 4. سلام خانم رحیم زاده سپاس از شما به خاطر وقتی ک میزارین.
  من چند وقت دیگه کنکور تجربی دارم واقعا میخوام تو رشته ی تکنسین پرتز های دندانی تحصیل کنم و کار کنم چون واقعا علاقه دارم.راستش برخلاف میلم و به خاطر معدل بالام وارد این رشته شدم و نمیدونستم در اینده میخوام واقعا چی بخونم و چکاره بشم تا اینکه رشته ی دندانسازیو شناختم و واقعا عاشقش شدم.
  متاسفانه فکر نمیکنم امسال بتونم تو این رشته قبول بشم چون تا حدی ک شنیدم مثل دندانپزشکی قبولیش خیلی سخته.
  ب این فکر هستم به صورت تجربی شروع ب یادگیری کنم ولی خی هر دندانسازی قبول نمیکنه و پیدا کردن خیلی سخته البته من هنوز نرفتم جایی صحبت کنم.
  میشه لطفا راهنماییم کنید زاجبه هی دنت
  من خوب متوحه نشدم
  ینی دوره های اموزشی ثبت نام میکنید و کلاس های اموزشی برگزار میشه؟
  لطف میکنید راهنمایی کنید؟

  • با سلام خدمت شما
   انشاالله با تلاش و پشتکار بتوانید در کنکور موفق شوید.
   اما در خصوص دوره ها باید خدمتتان عرض کنم که بله دوره ها برگزار می شود که غالبا دوره های تخصصی است که همکاران تشریف می آورند. برای ارتقا و بهبود کیفیت کاریشان.
   اما دوره های جامع هم با یکسری ملاحضات و شرایط برگزار می شود. در خصوص جزییات می توانید به شماره های زیر تماس داشته باشید. همکارانم پاسخگو هستند و راهنمایی می شوید.
   ۰۹۱۳۲۶۳۵۸۹۴
   ۰۲۱۲۸۴۲۶۰۵۰ داخلی۲

 5. سلام وقت بخیر, میتونم بپرسم مجوز دندان سازی واسه من ک کارشناسی مهندسی پزشکی دارم صادر میشه یا نه؟

 6. با سلام ووقت بخیر خانم رحیم زاده عزیز درامد تکنسین پروتز دندان چطوره ارزش داره پسرم در این رشته تحصیل کنه؟ممنون میشم ج بدین

  • سلام دوست عزیز
   ممنون
   والله این سوالات از سخت ترین سوال ها است!
   چون رقم درآمد خوب برای هر شخصی یک تعریفی داره!
   یکی با ماهی ۵-۶ تومان راضی هست و یکی ماهی ۱۰۰ تومن هم براش شوخیه! تو همین کار دارم خدمتتان عرض می کنم.
   چه دندانسازانی که درآمدشان از چندتا دندانپزشک هم بیشتر است و چه دندانسازانی که کار ندارند والان کسب و کارشان را دارند جمع می کنند! البته تو همه حوزه ها به همین شکل است.
   کلاً من اعتقادی به اینکه این کار اینقدر درآمد داره یا نداره ندارم! چون تو همه حوزه ها که نیاز وجود داشته باشه پتانسیل ثروت هست. این را به پاسخ سربالا برداشت نکنید چون واقعیت محض هست!

   اگر علاقه مند است وارد بشه اگر هم متناسب با روحیه و علاقش نیست توصیه اکید که وارد این حوزه نشود.
   امیدوارم کمک کرده باشم.
   موفق باشید

 7. با سلام خانم رحیم زاده
  من همسرم میخواهد وارد این کار شود و برادرش دنداساز است دندانسازی متحرک
  همسرم اصلا هیچ زمینه ایی در این کار ندارد و برای اولین بار است که میخواهد وارد این حرفه شود
  و برادرش به او در محیط لابراتور اموزش خواهد داد تا چند ماه …
  معایب و مزایای این کار چطور است ؟؟؟
  به چه مدرکی برای تاسیس یک لابراتور نیاز است؟؟؟ همسرم کاردانی صنایع خوانده این امکان دارد
  برای دریافت مدرک به دانشگاه برود یا دوره کلاس هایی که مدرک میدهند مثل جهاد دانشگاهی

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   مزایا و معایب از نگاه ما انسان هاست. هیچ تخصصی در ذات خود مزایا و معایب ندارد. این هدف و علاقه و خیلی پارامترهای این چنینی است که به آن معنا میده.
   تازه آن هم برای ما . شاید برای شخص دیگری باز متفاوت باشد. یک مزیتی برای شخصی دیگر عیب محسوب بشه . …
   فقط مدرک فارق التحصیلی رشته پروتزدندان از دانشگاه مورد تایید است.
   نه گواهی نامه یک دوره که حالا می خواد از دانشگاه باشه یا موسسه ای!
   موفق باشید

 8. سلام خسته نباشید
  سوال اول اینکه ایا بعد از گرفتن مدرک کاردانی میشه مستقیم و بدون داشتن سابقه کار مجوز گرفت و لابراتوار تاسیس کرد؟
  سوال دوم آیا کسی که تجربی کار یاد گرفته قانونی میتونه با مجوز لابراتوار بزنه ؟
  و سوال سوم هزینه آموزش تو این مرکز(های دنت) چقدره و شرایطش چطوره؟ مدرکی داده میشه که مورد تایید وزارت باشه و بشه قانونی لابراتوار زد ؟
  ممنون از راهنمایی تون

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   بعضی از سوال هاتون سوال بقیه دوستان بوده که قبلا پاسخ داده شده اما با این حال برای پاسخ سوال هاتون فکر می کنم تماس داشته باشید راهنمایی بهتر و کامل تری دریافت کنید.
   در خصوص دوره های آموزشی لطفا طی ساعات کاری با شماره های زیر تماس داشته باشید. همکارانم شما را راهنمایی می کنند.
   ۰۹۱۳۲۶۳۵۸۹۴ و یا ۰۲۱۲۸۴۲۶۰۵۰ داخلی ۲

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   بو؟!!!
   هرکاری موارد ایمنی،بهداشتی و حفاظتی خود را داره که باید رعایت بشه و با رعایت آن می توان در چهارچوب سلامت فردی کار کرد.
   موفق باشید

 9. سلام خانم رحیم زاده، امیدوارم همیشه سالم و سلامت باشید.
  من دیپلم انسانی دارم و میخوام کار دندانسازی رو یاد بگیرم،
  چه کاری میتونم انجام بدم؟ جهاد دانشگاهی تهران قراره دوره های پروتز رو برگزار کنه و مدرکی که میده، عنوان “دستیار لابراتوار”
  هستش و خب به صورت تئوری هستش. من اگه بخوام دنداسازی رو یاد بگیرم و بعد بتونم لابراتوار بزنم چیکار باید بکنم
  خواهشمندم راهنمایی کنید.

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   دندانساز شدن علاوه بر فراگیری مطالب علمی مهارت نیاز داره. آن هم با کار کردن به دست میاد و البته رشد در آن بی نهایته.
   برای داشتن مجوز تاسیس لابراتوار حتما باید فارق التحصیل رشته پروتز دندان باشید. یا اینکه تخصص کاربردی کسب کنید و داخل لابراتوار کار کنید.
   موفق باشید

 10. سلام
  آیا امکان دارد به صورت همزمان در دورشته پروتز و دندان پزشکی تحصیل کرد؟
  با تشکر.

 11. سلام.خسته نباشید.
  آیا تکنیسین پروتزهای دندانی میتواند در رشته دندانپزشکی ادامه تحصیل دهد؟ یا باید از ابتدا در آزمون سراری کنکور شرکت کند؟

 12. سلام و عرض ادب
  کشور های اطراف مثل ترکیه رشته پروتز دندان رو دارند ؟میشه خارج از کشور تحصیل کرد؟

  • سلام
   تا جایی که اطلاع دارم بله ترکیه هم میشه در این رشته تحصیل کرد.
   مهم فقط اینه که مدرک فارق التحصیلی آن کشور در این رشته مورد تایید ایران باشد.
   موفق باشید

 13. سلام وقت بخیر من لیسانس حسابداری دارم علاقه زیادی به دندانپزشکی و دندانسازی دارم میتونم رشته تکنسین پروتز های دندانی رو بخونم ؟
  راهنماییم کنید ممنونم میشم از لطف بزرگتون

 14. سلام وقت بخیر
  فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی هستم،می تونم با گذروندن دوره های آموزشیتون لابراتوار دندانسازی و تجهیزات دندانپزشکی رو داشته باشم؟یا حتما باید مدرک پروتز دندان رو داشت؟ممنون

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   نجهیزات پزسکی که مراحل خودش را داره. به طور مثال در قالب یک شرکت.
   مجوز تاسیس لابراتوار فقط به فرد فارق التحصیل رشته پروتز دندان داده می شود.
   موفق باشید

 15. با عرض سلام مجدد و خسته نباشید
  با توجه به اینکه این رشته در کشورمان فقط در مقطع کاردانی ارائه میشه باز هم میشه بعد از دریافت مدرک در کشورهای دیگه ادامه تحصیل بدیم؟
  چون کشور ها از لیسانس به بالا مهاجر میپذیرند..

  • سلام
   بعد از کاردانی کارشناسی هم هست. البته فکر می کنم الان کارشناسی ناپیوسته هست داخل ایران!
   فکر نمی کنم مشکلی باشه! البته قوانین متناسب با هر کشوری متغیره.

 16. سلام خدمت شما دوست عزیز
  ممنون
  بله شما با دریافت مدرک فارق التحصیلی این رشته می توانید برای مهاجرت از راه تخصص اقدام کنید.
  البته برای کار کردن با توجه به اینکه کشور مقصد کجاست باید متناسب با همان کشور مراحل قانونی را طی کنید.
  موفق باشید

 17. سلام ممنون از سایت عالیتون ببخشید یه سوال داشتم کسی که اوپراتور دستگاه کدکم باشه متوسط درامدش چقدره،ممنون

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   خیلی ممنون.
   متناسب با مهارت و تکنیک هایی که در طراحی و … دارد می تواند متفاوت باشد.
   چون پارامترهای مختلفی در حقوق فرد تاثیر دارد متاسفانه نمیتوانم مبلغی را خدمتتان عرض کنم.
   موفق باشید

 18. سلام
  ممنون از حوصله ای که میزارید واسه جواب دادن
  من ٣۴ سالم هست، میخوام وارد این رشته بشم، به مرکز مشاوره آیدانیتو تمتس گرفتم بهم گفتند نیاز نیست حتما مدرک داشگاهی بگیری، و با گذراندن دوره های ازاد هم میتوان لابراتوار زد، من واقعا گیج شدم ، یکجا میگه با مدرک دانشگاهی و یکجا میگه با مدرک ازاد
  ممنون میشم توضیح بدید

 19. با سلام و عرض ادب
  از جوابهایی که دادین خیلی ممنون هستم واقعا مطالب مفیدی از پیامهایتان یاد گرفتم
  من مهارت کافی را برای دندانسازی دارم و مدرک دانشگاهی پروتز دندان را هم گرفتم. میخواستم خودم لابراتوار دندانسازی بزنم برای راه اندازی یک لابراتوار متوسط چقدر هزینه نیاز هست؟

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   ممنون. گفته شما باعث خوشحالی بنده است.
   میزان سرمایه گذاری بستگی داره به اینکه میخواهید چه تخصصی کار کنید؟اصلا چند فیلد کاری؟ ثابت؟متحرک؟دیجیتال؟
   و اینکه مقیاس و اِشِل کاری شما به چه صورتی است؟ در حد خوداشتغالی و یا بزرگتر؟!!! بستگی به اهداف دوستان داره.
   به تجربه خدمتتان عرض می کنم یه لاب کوچک میتونه با ۱۰۰ تا ۱۵۰ هم استارت بسیار خوبی بخوره که البته کار نهایی هم از لحاظ فنی و زیبایی تایید شده باشه.
   در درجه اول تکنیک و هنر،حالا بعد تجهیزات بیشتر میتونه خیلی به راندمان کار اضافه کند که البته باید اضافه کردن و توسعه تجهیزات هم با انتخاب های درست همراه باشه.
   دوستانی که در دوره ها خدمتشان هستم متناسب با بودجه خود راهنمایی می شوند.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *