آموزش دندانسازی

همه چیز درباره آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده

آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده
آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده

7 سوال متداول علاقه مندان به آموزش دندانسازی چیست؟

مقدمه

در این سال‌ها که علاوه بر فعالیت در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به آموزش دندانسازی نیز مشغول بودم، افراد علاقه‌مند به حرفه دندانسازی تماس می‌گرفتند و سؤالاتی داشتند که سعی می‌کنم چند مورد بارز آن را مطرح و تا حد امکان پاسخ بدهم.

دندانساز کیست؟

دندانساز کیست و چه کاری انجام میدهد
آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده
وظیفه و شغل یک دندانساز بدین ترتیب است که پس از اینکه دندانپزشک از بیمار قالب گیری کرد و این قالب را برای لابراتوار ارسال نمود، دندانساز بایستی بر اساس طرح درمان و نظر دندانپزشک، پروتز دندانی مناسب برای بیمار را تهیه نماید.
 
با توجه به این توضیحات یک دندانساز و یا لابراتوار دندانسازی به هیچ وجه حق پذیرش مستقیم بیمار، معاینه، امتحان پروتز، تطبیق رنگ دندان‌ها، قالب گیری و غیره را ندارد.

از طریق دکمه زیر درباره اینکه دندانساز کیست بیشتر بخوانید.

نکات آموزش دندانسازی
نکات آموزش دندانسازی

نکات آموزش دندانسازی

مهارت دندانسازی در دنیای امروز به یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها تبدیل شده است. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد علاقه‌مند شوند تا از این خدمات بهره ببرند.

اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تر بگوییم، رشته دندانسازی با عنوان مهارت ساخت انواع پروتز دندان شناخته می‌شود.

این رشته به عنوان یکی از زیرشاخه‌های رشته تجربی و علوم پزشکی دسته بندی می‌شود. فردی که به ارائه نکات آموزش دندانسازی می‌پردازد، می‌تواند در زمینه ترمیم انواع پروتزها، ایمپلنت، اجزای کاشتنی، پروتزهای فک و صورت، تولید پلاک‌های مرتبط با ارتودنسی و… خدمات رسانی کند.

اگر شما نیز کنجکاو هستید تا از این خدمات استفاده کنید، به شما پیشنهاد می‌کنم از طریق دکمه زیر سری به این مقاله بزنید و تا آخر مطالعه کنید.

از طریق دکمۀ زیر می‌توانید سرفصل‌های دروس کاردانی پروتز دندان را دانلود کنید.

لابراتوار دندانسازی چیست؟

لابراتوار دندانسازی های دنت
لابراتوار دندانسازی چیست

لابراتوار دندانسازی به محلی اطلاق می‌شود که طبق ضوابط و مقررات وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی پس از اخذ مجوز قانونی جهت ساخت انواع پروتزهای دندانی متحرک، ثابت و اپلاینس (دستگاه های کمکی) دایر می‌گردد.

از طریق دکمه زیر درباره ویژگی‌های بهترین لابراتوار دندانسازی بیشتر بخوانید.

راه‌های اخذ مدرک دندانسازی چیست؟

اخذ مدرک دندانسازی
راه‌های اخذ مدرک دندانسازی

در حقیقت تنها راه دریافت مدرک دندانسازی در ایران شرکت در آزمون سراسری و کسب تراز حد نصاب لازم برای رشته تکنسین پروتزهای دندانی می‌باشد. البته این رشته از سطح کاردانی به کارشناسی ارتقاء پیدا کرده بود که متاسفانه برگشت به عقب داشته و در مقطع کاردانی دانشجو می‌پذیرد.

در صورت قبولی در کنکور و گذراندن دوره دو ساله تحصیلی می‌توانید هم به صورت مستقل اقدام به تأسیس لابراتور کنید و یا در مراکز دندان پزشکی فعالیت کنید.

با قاطعیت خدمت شما دوست عزیز عنوان می کنم هرگونه وعده در خصوص اعطای مدرک دندانسازی تجربی واهی بوده و به هیچ عنوان رسمیت ندارد. همچنین گواهی نامه در این خصوص داده می‌شود که فقط جنبه افتخاری داشته و هیچگونه اعتبار کافی برای دریافت مجوز لابراتوار دندانسازی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ندارد.

از طریق دکمۀ زیر می‌توانید ضوابط تاسیس یک لابراتوار دندانسازی را دانلود کنید.

دندانسازی آکادمیک یا دندانسازی تجربی؟

دندانسازی آکادمیک یا تجربی
دندانسازی آکادمیک یا دندانسازی تجربی

 حرفه دندانسازی یک حرفه بشدت مهارت محور است. در کنار مهارت حتما علم و دانش نیز برگ برنده در هر حرفه ای می تواند باشد که دندانسازی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

جهت یادگیری این امور، هم می توانید رشته تکنسین پروتزهای دندانی را در دانشگاه دنبال کنید و هم اینکه می توانید بصورت تجربی اقدام به یادگیری این حرفه نمایید.

بعلت ذات و سیاست آموزشی دانشگاه‌ها بخصوص در ایران که تمرکز زیادی روی مباحث تئوری کار است، دوستان کمتر مهارت لازم را در دانشگاه بدست می‌آورند. البته کلاس‌های عملی مربوطه وجود دارد اما به قول اساتید باید شاگردی کرد و توصیه خود اساتید نیز این است که در کنار تحصیل، خارج از دانشگاه با کارآموزی و یا کار در لابراتوارها در شرایط واقعی کار کنند.

از طرفی دیگر بسیاری از دوستانی که بصورت تجربی اقدام به مهارت آموزی می‌کنند با توجه به کمبود اطلاعات علمی و یا مشخص نبودن اینکه از چه شخصی با چه میزان مهارتی آموزش می‌بینند، شاهد مشکلات زیادی در کیفیت ساخت پروتزهای دندانی توسط این عزیزان هستیم.

طبق تجربه کاری خودم کسانی را موفق دیدم که کسب علم و مهارت را همچون دو بال برای پرواز خود تقویت می کنند و در هر سطحی که باشند تشنه یادگیری هستند، حال چه از طریق دانشگاه و چه به صورت تجربی وارد حرفه دندانسازی شده‌اند.

همانطور که در قسمت بالاتر توضیح دادم از لحاظ قانونی مجوز تاسیس لابراتوار دندانسازی فقط به دارندگان مدرک دانشگاهی پروتزهای دندانی اعطا می گردد.

اما بعلت اینکه این گروه شغلی در هیچ حالتی اجازه کار بر روی بیمار را ندارند و صرفا روی قالب‌هایی که دندانپزشک از بیمار تهیه می‌کند کار کرده‌اند و همچنین وظیفه ارتباط با بیمار و تمام مسئولیت درمان برعهده خود دندانپزشک خواهد بود، افراد بسیاری در این زمینه بصورت دندانساز تجربی فعالیت می کنند و دولت در موضوع لابراتوارهای بدون مجوز ورود نکرده و تا شاکی خصوصی وجود نداشته باشد، اقدامی نمی‌کند. همچنین این سال‌ها جامعه دندانسازان ایران در صدد ساماندهی دندانسازان تجربی می‌باشد.

از طریق دکمه زیر درباره دوره دندانسازی تجربی بیشتر بخوانید.

مدرک معتبر دندانسازی را از کجا می‌شود اخذ کرد؟

مدرک دندانسازی
مدرک معتبر دندانسازی را از کجا می شود تهیه کرد

دوستان مراقب باشید چون در فضای مجازی در این زمینه بسیار کلاهبرداری می‌شود. هیچگونه مدرکی جز مدرک فارغ التحصیلی رشته پروتز دندان در این زمینه اعتبار ندارد. راه دریافت آن هم تنها قبولی در کنکور تجربی و تحصیل در رشته پروتز دندان است.

این رشته اصلا بدون کنکور نیست.

توصیه می کنم از طریق دکمه زیر وارد پیج اینستاگرام ما شوید و هایلایت مدرک دندانسازی را ببینید. این موضوع را به تفصیل آنجا توضیح داده‌‌‌‌ایم.

از طریق دکمه زیر درباره مدرک دندانسازی تجربی بیشتر بخوانید.

موقعیت شغلی دندانسازی در ایران چگونه است؟

موقعیت شغلی دندانسازی
موقعیت شغلی دندانسازی در ایران

حقیقت این است که روز به روز با توجه به شروع افزایش میانگین سنی مردم ایران به تعداد درمان خواهان (بیماران) در حوزه سلامت افزوده می‌شود.

در پی این نیاز و با نگاه دقیق‌تر به حوزه دندانپزشکی، رشد چشمگیری را شاهد بوده‌ایم و سرمایه گذاران زیادی وارد این بخش شده‌اند. از رشد تعداد کلینیک‌های دندانپزشکی می‌توانید به خوبی این موضوع را درک کنید. از موارد زیبایی تا ایمپلنت‌ها که خوب جای خود را در بازار باز کرده‌اند.

تمامی کلینیک‌ها برای ساخت پروتزهای دندانی نیاز به همکاری به دندانساز یا لابراتوار دندانسازی دارند. در این سال‌ها مواردی متعددی داشتیم که کلینیک‌های دندانپزشکی برای داشتن یک لابراتوار اختصاصی افرادی را با تائید مسئول فنی کلینیک (دندانپزشک) برای آموزش ساخت پروتز به مرکز آموزش‌ های دنت معرفی می کردند و ما در خدمتشان بودیم.

با توجه به این موضوعات، بازاری رو به رشد را به شما با قطعیت اعلام می‌کنم.

درآمد ماهیانه لابراتوار دندانسازی چقد است؟

درآمد دندانسازی
درآمد ماهیانه لابراتوار دندانسازی

در سایت‌های خارجی از میزان درآمد مشاغل صحبت می‌کنند و صد البته با استناد به آن‌ها می‌توانم برایتان عدد و رقم بیاورم. اما به نظر من این صحیح نیست چون این سوال اساسا اشتباه است. 

 • حتی در جایگاه یک شغل، آیا همۀ هم صنفان درآمد یکسانی دارند؟؟!!!

شما یک دندانپزشک را در نظر بگیرید!!! بارها دیدم دندانپزشکانی که مراجعین بسیار کمی دارند و در حقیقت درآمد اصلی این عزیزان از فعالیت در کلینیک‌های بخش خصوصی است. از سوی دیگر با دندانپزشکی همکاری دارم که ماهانه چند صد میلیون از مطب شخصی خود درآمد دارد. جدا از اینکه سهامدار اصلی چندین کلینیک دندانپزشکی نیز می‌باشد.

حال به شما می گویند دندانپزشکان خیلی درآمد دارند!!! (این اصلاً عمومیت ندارد. تاکید می کنم اصلاً)

تفکر بیزنسی، میل و جسارت به رشد، تخصص و مهارت، محدود به عدد و رقم خاصی نیست.

اما در مورد حرفه دندانسازی با توجه به موقعیت شغلی رو به رشد، پشتکار خود شخص و مهارت دندانساز، می‌توان درآمد بسیار بالایی کسب کرد.

از طریق دکمه زیر درباره شغل و درآمد دندانسازی بیشتر بخوانید.

چگونه می‌توان حرفه دندانسازی را آموخت؟

چگونه می توان حرفه دندانسازی را آموخت
چگونه می توان حرفه دندانسازی را آموخت

جهت یادگیری دندانسازی، هم می‌توانید در رشته تکنسین پروتزهای دندان در دانشگاه تحصیل کنید و هم اینکه می‌توانید بصورت تجربی اقدام به یادگیری این حرفه نمایید.

واحد آموزش مرکز تخصصی ساخت پروتزهای دندانی های دنت از چند سال قبل اقدام به برگزاری دوره‌های جامع دندانسازی کرده است که علاقه‌مندان به حوزه دندانسازی بصورت خصوصی در محیط کاری لابراتوار آموزش داده می‌شوند و کار عملی را در کنار مطالب تئوری می‌آموزند. 

محتوای دوره‌های جامع بصورت کاملا علمی و عملی می باشد. اگر در این زمینه سوالی دارید با ما تماس بگیرید.   

دوره آموزش دندانسازی
آکادمی آموزش دندانسازی

یک گام تا حرفه‌ای شدن در دندانسازی

در صفحۀ آکادمی دوره‌های آموزش دندانسازی می‌توانید از طریق دکمۀ زیر دوره‌های در حال برگزاری را مشاهده کنید و جهت مشاوره تلفنی با همکارانم در قسمت آموزش تماس داشته باشید.

مقالات سایت

هرآنچه سؤال یا مُشکلی در ارتباط با این مقاله دارید از طریق دیدگاه در میان بُگذارید، دیدگاه شما بدون پاسخ نخواهد ماند.

مدیر فنی لابراتوار
زینب رحیم زاده

زینب رحیم زاده

تکنسین پروتزهای دندانی

عاشق آلبالو یخ زده با نمک، کار و خانواده: بیش از ۱۵ ساله در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به‌ویژه ایمپلنت و زیبایی فعالیت می‌کنم. تلاش می‌کنیم تا وب‌سایت های دنت محیط مفید و اثربخشی برای دندان‌پزشکان و دندان‌سازان کشورم باشد.

 • اگر به‌دنبال همکاری با لابراتوار حرفه‌ای هستید، همین الان تماس بگیرید

چقدر این مطلب مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 9

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این مطلب را بهتر کنیم!

به من بگویید چگونه می‌توانم این مطلب را بهبود بخشم؟

114 دیدگاه برای “آموزش دندانسازی زینب رحیم زاده”

 1. سلام وقت بخیر ببخشید میخواستم بپرسم بعد از اینکه مدرک دندانسازی را گرفتیم میتونیم دندانپزشک هم شویم؟

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   دوستان برای دریافت مدرک دندانسازی باید رشته پروتز دندان را در دانشگاه طی کنند.
   برای دندانپزشکی هم باید در کنکور رشته دندانپزشکی قبول بشین . این نیست که با فارق التحصیلی رشته پروتز دندان اجازه تحصیل در دندانپزشکی را داشته باشید!
   موفق باشید

 2. سلام
  بله باید در رشته تجربی کنکور شرکت کنید.در این خصوص بهتره به مشاور تحصیلی مراجعه کنید.
  می توان بصورت تجربی یک قسمت را آموزش دید و بعنوان یک تکنسین داخل لابراتوار فعالیت کنید.
  مهم سطح و توانایی کار و هنر شماست.
  اما چه بهتر که بتوانید وارد تحصیلات آکادمیک هم بشوید تا یک روند تکاملی شکل بگیره.
  موفق باشید

 3. سلام خسته نباشید،اگر ب صورت تجربی یاد بگیریم تحت هیچ شرایطی مجوز تاسیس لابراتوار و نمیدن?

  • سلام
   خیر
   برای دریافت مجوز تاسیس لابراتوار باید مدرک معتبر که در چهارچوب قانون مدرک فارق التحصیلی رشته پروتز دندان است ارائه داد.
   دریافت این مدرک هم در ایران نیازمند قبولی در رشته پروتز دندان از طریق کنکور است.
   یا با تحصیل در این رشته در خارج از کشور که البته باید آن دانشگاه هم مورد تایید باشد.
   تا جایی که اطلاع دارم یک دندانپزشک هم می تواند مجوز لابراتوار بگیرد.اما اینکه می تواند همزمان مجوز مطب هم داشته باشد را اطلاع ندارم.
   چون بصورت موردی دیدم دندانپزشکی که فارق التحصیل روسیه بودند و مدرک دندانپزشکی آن مورد تایید قرار نگرفت ولی داخل کلینیک ها اجازه کار داشتند اما برای مجوز مطب مدرک ایشان مورد قبول واقع نشد. اما با یکسری تطبیق واحدها توانستند مجوز تاسیس لابراتوار دریافت کنند.
   امیدوارم پاسخ کاملی داده باشم
   موفق باشید

 4. سلام وقت بخیر.
  میخواستم بپرسم منی که سربازی نرفتم بیام واسه آموزش بهتره یا کسی که اول سربازیشو بکنه بعد بیاد واسه آموزش؟
  مرسی از حوصله تون بابت جواب دادن به سوالا.

  • سلام
   ممنون
   تو این سوال شما دوست خوبم گیر کردم چون یه موضوع شخصیه!
   اما وقتی وارد کار بشین بهتره موضوعی مثل سربازی جلو راهتون نباشه و سیکل کاری را بتونید با تداوم ببرید جلو.
   انشاالله موفق باشید

 5. سلام وخسته نباشید خدمت همه این رشته در کشور المان فنی و حرفه ای هست من نمیدونم چرا ایران دانشگاهیه خیلی مسخرس من خودم المان کار میکنم البته اگه دوستان نگن ایران از المان بهتر میدونه و پیشرفته تره اینجا دوره فنی حرفه ای ٣.۵ سال هست ۴ روز لابور ١ روز مدرسه کلاً هم ٣ تا کتاب هست بعد امتحان و شروع کار البته ماستری هم داره که باید رفت دانشگاه اونم کسی نمیره چون هم هزینه داره در ضمن این دروره رو هر لابراتواری میتونه بده به شما اونم نمره میده و تایید میکنه و پولیم به شما تو این مدت نمیده و دولت فقط به شما پول تو جیبی مناسب و هزینه بیمه مدرسه رو پرداخت میکنه که برای جوانان کاملا مناسب و خوبه

 6. سلام شرمنده این سوال را یک بار دیگه پرسیدم اما جوابی ندادین؟میشه لطف کنیدراهنماییم کنید
  ایا با گذراندن دورههای شما میتونیم مسلط به حرفه دندانسازی شویم؟
  ایا پس از دورههای شما میتوانیم جایی مشغول به کار شویم یا باید مدرک داشته باشیم؟

  • سلام آقای حسینی
   ایمیلی برای شما ارسال شده بود.
   در رابطه با دوره های آموزشی لطفا طی ساعات کاری تماس داشته باشید تا راهنمایی شوید.
   ۰۹۱۳۲۶۳۵۸۹۴
   ۰۲۱۲۸۴۲۶۰۵۰ داخلی ۲

 7. سلام وقت بخیر
  درحال خوندن پرسش ها و پاسخ ها بودم و اینکه چقدر دقیق و با حوصله پاسخ دادید نشان دهنده عشق و علاقه شما به شغلتون و کمک به دیگران رو میرسونه.
  و اینکه آموزش های شما با pfm,pfz,cdv,زیرکونیا .. روکش لمینیت ,پارسیل ها و همگی میشه یا آموزش محدودی دارید؟

  • سلام.
   ممنونم.نظر لطف شماست.
   دوره ها در قالب ۳ دوره جامع متحرک(کامل)،ثابت و ایمپلنت است که بصورت خصوصی برای علاقه مندان عزیز برگزار می شود.
   برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۲۶۳۵۸۹۴ و یا ۰۲۱۲۸۴۲۶۰۵۰ داخلی ۲ ،طی ساعات کاری تماس بگیرید.

 8. با سلام خدمت شما
  دوره دندانسازی با مدرک است
  و ایا از صفر تا صد اموزش داده میشه
  متشکرم

  • سلام
   خیر.ضمنا هرجا از دادن مدرک دندانسازی صحبتی کردند گوش ندهید.چون جهت دریافت مدرک معتبر در این رشته باید رشته پروتزهای دندانی را در دانشگاه طی کنید. با فارق التحصیل شدن در این رشته می توانید مدرکی داشته باشید که مورد تایید وزارت بهداشت است و با آن می توان برای دریافت مجوز تاسیس لابراتوار اقدام کرد.
   سرتیفیکت ها(گواهی نامه) نیز تنها جنبه افتخاری داشته و هیچ گاه اعتبار لازم جهت دریافت مجوز از سوی وزارت بهداشت را ندارد.
   پس تنها با فارق التحصیلی از رشته پروتزهای دندانی در دانشگاه این مورد ممکن می شود.

 9. باسلام وخسته نباشید،بنده علاقه خیلی شدیدبه رشته دندانسازی دارم.ولی اول میخواهم بصورت تئوری،دراین مورد اطلاعاتی بیاموزم.مثلا(اینکه ازچه موادی در پایه دندانی مصنوعی استفاده میشود؟آیا بعدازمرحله موم کاری چه کارهایی انجام میگیرد؟)راهنمایی مخواهم لطفا

  • سلام آقای رحیمی
   هر حوزه از پروتز چه متحرک چ ثابت چ ایمپلنت و… دنیایی از علم و تکنیک است. به هر حال اگر پاسخ این سوالی که پرسیدین را میخواید:
   اگر منظورتون از پایه دندان مصنوعی همان بیس صورتی است آن آکریله.البته میتونه بیس سخت و نرم باشه.
   سوال دومتون هم که باید بگم بله مراحل بعدی داره و مهمتر با توجه به کیس کاری به طراحی و تکنیک یک پروتزیست نیاز می باشد.
   موفق باشید

 10. درود بر شما
  من فارغ التحصیل مقطع ارشد رشته محیط زیست هستم، دو سال کنکور مجدد دادم و بالاخره رشته تکنسین پروتزهای دندانی خرم آباد قبول شدم (ورودی بهمن). دقیقا متوجه هستم که ساخت پروتز مهارت بالایی میخواد به همین دلیل قبل از اینکه وارد دانشگاه بشم تصمیم گرفتم کمی مهارت در این زمینه بدست بیارم، به یکی از دندانسازان معروف شهر (همدان) مراجعه کردم و شرایط خودمو توضیح دادم در نهایت اطلاعات منو گرفتن که با بنده تماس بگیرن ولی خوب اینکارو نکردن چند بار دیگه هم مراجعه کردم اما اصلا قصد آموزش به بنده را ندارند و نخواهند داشت.
  اینطور که بنده برداشت کردم هیچ پروتزیستی نیست که بخواد به منه دانشجو آموزش بده (تجربیاتشو به اشتراک بذاره).

  ۱- آیا حین تحصیل با وجود کلاس های فشرده میشه وقت گذاشت برای فعالیت در یک لابراتوار؟

  ۲- با توجه با اینکه محل تحصیلم خرم آباد هست به نظر شما میتونم تو همون شهر از ترم اول حین تحصیل در یک لابراتوار و یا دندانساز تجربی مشغول به فعالیت عملی بشم؟ همچنین لابراتوارهایی هم وجود دارند؟

  ۳- اگر اینچنین لابراتوارهایی وجود داشته باشند بابت آموزش و یا فعالیت عملی در اون مرکز هزینه ای از دانشجو دریافت می کنند؟
  به طور خیلی کلی پرسیدم، میدونم پاسخ قطعی نمیتونید بدید اما با توجه به علم و تجربیاتتون خوشحال میشم پاسخ شما رو بشنوم.
  با سپاس

  • سلام دوست عزیز
   ابتدا به انگیزتون و بعد بابت قبولی در دانشگاه بهتون تبریک می گم.
   بالاخره دوره کارشناسی فضای آزاد کمتری داره. اما شما باید وارد محیط کار شوید. بدون هیچ چشم داشتی.
   هر لابراتواری سیاست کاری مخصوص به خود را دارد و من نمیتونم جواب درستی در این زمینه بهتون بدم.
   متاسفانه زیاد مشاهده کردم که لابراتوارها کارآموزان و یا حتی پرسنل خودشان را بسیار محدود می کنند و راه رشد و یادگیری را به آن ها می بندند.البته بسیاری نه همه!
   این را از افرادی که برای دوره های آموزشی جامع و یا تخصصی تشریف میاورند متوجه می شویم.
   فقط توصیه می کنم یک لابراتوار با کیفیت و پایبند به اصول پروتز را انتخاب کنید.
   زمان خود را در جای درست سرمایه گزاری کنید. این خیلی خیلی در روند شغلی شما تاثیر خواهد داشت.
   موفق باشید

 11. با سلام
  من ارشد مدیریت دارم و علاقه مند به این رشته برای ادامه تحصیل در دانشگاه شرایط سنی لازم است ، ایا نرکز شما هم شرایط سنی لازم داره و اینکه در اخر مدرک داده میشود و پس از پایان دوره امکان تاسیس لابراتوار هست یا فقط با مدرک دانشگاه ممنون میشم راهنماییم کنید

  • پاسخ دقیقی نمیشه داد. بسته به منطقه.آزاد یا دولتی.میزان ظرفیت پذیرش که اعلام می کنند متفاوته.
   بهتره از یک مشاور در حوزه کنکور پاسخ سوالتان را بگیرید.

 12. سلام خانم رحیم زاده سوالی داشتم با توجه به وجود دستگاه های کد اند کم تو زمینه پروتزهای دندانی و دستگاه های تکنولوژیکی جدید. ایا نیازی به دندانساز تجربی و کلینیکی هست ؟ ممنون میشم یکم راهنمایی کنین.

  • سلام آقای فلاح
   در تمامی رشته ها تکنولوژی در حال پیشرفت است و در حوزه ساخت پروتز های دندانی ظهور تکنولوژی کدکم و همچنین پرینترهای سه بعدی بسیار بسیار به این این حرفه کمک می کند.
   بدون اینکه بخوام وارد بحث مزایا و معایب این تجهیزات نوین بویژه در ایران بشم در یک متن کوتاه سعی می کنم پاسخ اصلی را به شما دوست عزیز بدهم.
   تمامی تکنولوژی ها از جمله سخت افزارها و نرم افزارها بایستی اطلاعات را بصورت ورودی دریافت کنند،پردازش کنند و خروجی بدهند.
   حال چه کسی باید این اطلاعات را بصورت دقیق و متناسب با هر کیس کاری به این ماشین یا نرم افزار تفهیم کنه تا خروجی علمی و کاربردی بگیره؟!!
   بله،همان متخصص دارای علم و مهارت.
   هر تکنولوژی در هر حرفه ای متاثر از اطلاعات ورودیشه و به میزان کیفیت این ورودی که همان علم و تجربه است به شما خروجی میده.
   امیدوارم پاسخ سوالتون را داده باشم.
   موفق باشید

 13. سلام ، خسته نباشید

  من ۲۱ ساله هستم و سربازی هم رفتم
  میخوام که بدونم در تهران کدو دانشگاه ها این رشته رو پذیرش دارند ؟
  آیا تحصیل در این دانشگاه ها شامل امکانات رفاهی مثل خوابگاه دانشجویی میشه ؟
  پس از اتمام دوره کاردانی مدرکی که داریم مورد قبول دانشگاه های اروپایی مثل کشور آلمان هست ؟
  درآمد حدودی یک فرد که تازه از این رشته فارغ التحصیل شده چقدر هست در یک لابراتور دندانسازی ؟
  وآیا تحصیل در این رشته نیازمند سرمایه بالا هست یا مثل دندانپزشکی و … هست ؟ چون خانواده من وضعیت چنان خوبی ندارند و من میخوام روی پای خودم بایستم
  خیلی ممنون ازتون ، واقعا سایت عالی دارید

  • سلام آقای صادقی
   بله دانشگاه شهید بهشتی ، دانشگاه تهران ، آزاد
   در خصوص تحصیل دانشگاهی باید متناسب با همان سال صحبت کرد چون هم از لحاظ پذیرش ، نوع جنسیت پذیرش از جمله مرد یا خانم،تعداد ظرفیت ها،نوع اسکان دانشجو،حتی مقطع تحصیلی چ کاردانی چ کارشناسی در این سال ها مدام تغییر وجود داشته و دقیق نمیتونم صحبت کنم.
   در یک کلام اگر بخوام راهنمایتون کنم. شما به محض ورود به دانشگاه اکیدا توصیه می کنم در یک لابراتوار با کیفیت مشغول به فعالیت شوید. مطمئن باشید با کسب مهارت و علم در کنار اون می توانید خیلی خیلی رشد کنید.
   اونجوریا هزینه نداره.
   در یک کلام برادر عزیزم. این صحبت از اینجورر هزینه ها در قبال اینکه درآمدی که باز متناسب با تلاش خودتون است درمیارید بیهوده است.
   شما این رشته را قبول بشو و از همون اول شروع به کسب مهارت و تجربه کن. اینجوری هم هزینه ها خودت را میدی و هم به صورت صحیح سیر تکاملی در این حرفه را طی می کنید که انشاالله در آینده به درآمدهای بسیار خوبی برسید.
   دوست عزیز همه چیز پول نیست. شما وارد کاریشو که بهش علاقه داشته باشی. مطمئن باش با کوچکترین دیدگاه و علم بیزنسی در کاری که بهش علاقه داری به درآمد که هیچ بلکه به ثروت میرسی. هم مالی و هم روحی چون همش برات تفریحه نه کار! شعار نمیدم چون خودم کاملا در این شرایط هستم. و دقیقا از اول رو پای خودم وایسادم.خیلی سخت بود اما ارزشش را برام داشت.
   امیدوارم راهنمایی لازم را کرده باشم.
   موفق باشی

 14. سلام ببخشید چند تا سوال برام پیش اومده امیدوارم زیاد مزاحمت ایجاد نکنم
  ۱ چقدر زمان لازمه تا این حرفه را به شکل تجربی یا دوره های اموزشی یاد بگیرم اگر روزی ۱۲ ساعت زمان بزارم
  ۲ چقدر سرمایه نیاز داره شروع این کار برای حداقلش در شهری مثل اصفهان
  ۳ شما گفتید فقط کسانی که رشتشون اینه میتونن مجوزشو بگیرند ولی اگه تجربی یاد بگیرید هم دولت وارد بخش خصوصی نمیشه یعنی میخوام بدونم اگر این کار را به شکل تجربی یاد بگیرم و بعد جوری کارکنم که شاکی خصوصی نباشه ایا نمیشه فعالیت کرد؟
  واینکه اگر خیلی حرفه ای بشم ایا ممکن نیست که بدون اینهمه زمان مدرک بگیرم یا مدرک رو به کسایی که حرفه ای باشند نمیفروشن؟
  به طور کلی میخوام بدونم انجامش شدنیه یا نه؟

  • سلام.این چه حرفیه،خواهش می کنم.
   در مورد سوال اول: اگر می خواهید در یک لابراتوار مشغول شوید بستگی دارد که اولاً آیا صاحب لابراتوار به شما تمام مراحل را آموزش می دهد یا خیر. چون بسیار کارآموز داشته ام که با توجه به اینکه چند ساله در یک لابراتوار کار می کنند اما تمامی مراحل، مهارت های مختلف و انواع فوت و فن ها را به آن ها نمی گویند و به این راحتی آموزش نمی دهند و حتی از جایی به بعد جلوی پیشرفت آن ها را در آن لابراتوار گرفته بودند.
   و دوماً اینکه آیا جایی که میخواهید از آنجا این حرفه را آموزش ببینید از لحاظ علمی و مهارتی مناسب است یا خیر. ما چند سال قبل دوره های جامع ویژه بازار کار را طراحی کردیم که بصورت کامل در این دوره بصورت علمی و عملی کارآموزان تمامی مراحل ساخت پروتز ثابت را آموزش می بینند. این دوره ۶۰ ساعت است. با توجه به نحوه آموزش و پشتیبانی بعد از پایان دوره،کارآموزان ما بعد از یک ماه فعالیت خود را شروع کرده اند.
   در مورد سوال دوم: بستگی داره به نوع تجهیزاتی که بخواهید تهیه کنید و اینکه در چه سطحی بخواهید کار کنید! یک لابراتوار کوچک پروتز ثابت حتی از ۳۰-۴۰ تومان هم میشه استارت زد.
   در مورد سوال سوم: شاکی؟!!! شما تنها با دکتر کار می کنید. اگر کار پزشکی نکنید بله میشه فعالیت کرد. ولی مجوز لابراتوار تنها به فارق التحصیلان داده می شود.
   در مورد سوال چهارم: اگر خیلی هم حرفه ای باشید باز هم برای دریافت مدرک باید کنکور بدین و انشاالله دانشگاه. البته می توانید با یک فرد فارق التحصیل لابراتوار تاسیس کنید.

   امیدوارم راهنمایی لازم را داده باشم.
   موفق باشید

    • خب ما تهران هستیم.البته طبق سابق عزیزانی که دوره های آموزشی ما را ثبت نام کرده اند آموزش خود را در لابراتوار شهر کاشان طی می کنند.
     تنها تا پایان امسال و از سال آینده آموزش ها نیز در تهران برگزار می شود.
     اگر مایل بودید در خدمتتان هستیم.
     موفق باشید

 15. سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون . من ٣٣ ساله هستم . خواستم بدونم واسه یادگیری این حرفه واسه سن من دیر نیست؟

  • سلام دوست عزیز
   خواهش می کنم.
   یادگیری محدود به هیچ سن خاصی نیست. مهم اینه به این کار علاقه داشته باشید.
   تا آقایی ۵۰ ساله ما تجربه آموزش داشتیم. به هر حال توصیه می کنم به هیچ وجه برای رشد و کسب علم و مهارت،خودتان را محدود نکنید.
   موفق و پیروز باشید

 16. با سلام و تشکر بابت اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادید
  این رشته فعلا در مقطع کاردانی آموزش داده میشه..آیا جایی برای ادامه تحصیل در این رشته و یا در رشته ای دیگر برای کسب مدرک بالاتر وجود دارد؟؟

  • سلام خواهش می کنم
   در ایران خیر،اما در خارج از کشور بله در مقاطع بالاتر هم امکان تحصیل وجود دارد.ترکیه، اما در اروپا سوئیس و آلمان هم برای این رشته می تواند خوب باشد.
   اما توصیه من اینه که بدونید واقاً ابتدا هدفتون را مشخص کنید.
   اگر به دنبال درآمد هستین باید بگم حتی در حد کاردانی می توانید با تمام اصول این رشته بویژه موارد علمی آشنا شوید. اما باید این مطلب را به خوبی بدانید که در این رشته مهارت بسیار بسیار مهم است.
   حتی در دانشکده های دندانپزشکی در قسمت آموزشکده پروتز از اساتید و مربیانی استفاده می شود که واقعا در تلفیق مهارت و علم در این رشته حرف برای گفتن دارند و دوره های آموزشی در کشورهای دیگر طی می کنند و به دانشجویان خود منتقل می کنند.
   اگر عشق به هنر و خلق کردن ندارید توصیه می کنم اصلاً وارد این رشته نشوید اما اگر بلعکس است اصلاً به مقطع فکر نکنید. چون هم به عشقتون می رسید و هم به درآمدی مناسب
   موفق باشید

   • سلام خانم رحیم زاده عزیز
    قبلش تشکر میکنم ک با حوصله وقت میزارید جواب دوستان رو میدید
    یه سوال خدمتتون داشتم
    اینکه هزینه ثبت نام برای کارآموزی نزد شما چقدر در میاد
    و دوم اینکه ماهیانه حدودا یه لابراتور چقدر میتونه درآمد داشته باشه

    • سلام خدمت شما دوست عزیز
     خیلی ممنون.
     در خصوص آموزش باید خدمتتان عرض کنم دوره ها متفاوت است. هر تخصص شرایط متفاوتی دارد که با تماس به قسمت آموزش کاملا راهنمایی می شوید.
     ۰۹۱۳۲۶۳۵۸۹۴ و یا ۰۲۱۲۸۴۲۶۰۵۰ داخلی ۲
     اما اینکه یک لابراتوار چقدر درآمد میتونه داشته باشه به پارامترهای مختلفی بستگی داره. تخصصی که کار می کنید. میزان کیفیت کاری . مبلغی که از دکتر دریافت می شود. راندمان کاری. مقیاس و اسکیل کاری که دارید کار می کنید و …
     به هر حال با تماس به قسمت آموزش دوستان کاملا شما را راهنمایی می کنند.
     موفق باشید

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   به هر حال هر حرفه یا شغلی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد که با شناسایی آن ها می توان راهکاری مناسب برایشان در نظر گرفت.
   اما در مورد سوال شما باید عرض کنم در حرفه دندانسازی رعایت بهداشت را در ارتباط با قالب ها و در استفاده از متریال(مواد) مختلف باید حتماً رعایت کرد.
   البته استرس کاری در مورد تحویل به موقع پروتزها به دندانپزشک بخصوص در شلوغی کار می تواند آزار دهنده باشد که نظم و مدیریت در کار این موضوع را بخوبی می تواند حل کند.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *